Koszyk

Światłoutwardzalne tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały kosmetykę paznokci!

| Autor: Bettina Hillemacher

Z tego artykułu dowiesz się:

• o genezie powstania systemów światłoutwardzalnych?
• czym są tworzywa światłoutwardzalne?
• jakie wyróżniamy techniki nakładania materiałów na paznokcie?

Do zdań specjalnych 

Upłynęło już 15 lat, odkąd do kosmetyki paznokci został wprowadzony system, który ją zrewolucjonizował: technologia świetlna. Jakie możliwości otworzyła ta technologia przed nowoczesnym studiem stylizacji paznokci? Nasza autorka Bettina Hillemacher dokonuje przeglądu systemów (materiałów) i technik pracy z tworzywami światłoutwardzalnymi, tak zwanymi materiałami jednokomponentowymi. Światłoutwardzalne tworzywa sztuczne stały się istotną częścią kosmetyki i protetyki paznokci. Ich historia rozpoczęła się w Niemczech około 1983 roku i początkowo była związana z zupełnie odmienną branżą – z branżą stomatologiczną. Jako pierwsze tymi innowacyjnymi materiałami zainteresowały się firmy zaopatrujące dentystów. Łatwo wyjaśnić, dlaczego akurat stomatologia przetarła szlaki światłoutwardzalnym tworzywom sztucznym i pozwoliła im zaistnieć w stylizacji paznokci. Takie kwestie jak prosta obróbka, estetyka, trwałość oraz znakomita tolerancja biologiczna miały i wciąż mają duże kluczowe znaczenie w pracy stomatologa. A nowoczesne stomatologiczne materiały światłoutwardzalne doskonale spełniają te wymagania. Nic zatem nie stało na przeszkodzie, żeby te wszechstronne materiały wypróbować także w innych zastosowaniach. Jednym z takich obszarów była kosmetyka paznokci. Z biegiem czasu obok firm dentystycznych rozwinęły się wyspecjalizowane firmy kosmetyczne, które dopracowały do perfekcji światłoutwardzalne materiały do stylizacji paznokci. Technologia świetlna opisuje jedynie chemiczny proces utwardzania (polimeryzacji) i nie oznacza w żadnym wypadku stosowania konkretnego produktu, na przykład „żelu UV”. W tej nowoczesnej metodzie pracuje się wyłącznie z materiałami jednokomponentowymi, które są utwardzane za pomocą źródła światła (UV-A) – w przeciwieństwie do tak zwanych materiałów dwukomponentowych, które twardnieją w wyniku reakcji między dwiema substancjami, jak to jest w przypadku systemu akrylowego. W nowoczesnym utwardzaniu światłem mamy do wyboru wiele systemów (materiałów), które umożliwiają każdą technikę pracy. Istnieją systemy do modelowania, systemy wykorzystujące szablony, metoda fiberglass, systemy wzmacniania tkaniną czy lakierowania naturalnych paznokci i jeszcze wiele innych, na przykład żele „do efektów specjalnych” czy światłoutwardzalny french manicure. Poniżej krótki przegląd.

Systemy (materiały)

Systemy trójfazowe: systemy do modelowania, które składają się z tworzywa zwiększającego przyczepność płytki, żelu do modelowania (budującego) i tworzywa wykańczającego.

Systemy wykorzystujące szablony: specjalne systemy tworzyw sztucznych do modelowania bez przyklejania tipsów.

Systemy jednofazowe: systemy produktów, które stanowią kompromis między kosztami, wygodą stosowania a efektem.

Systemy z wykorzystaniem fiberglasu: systemy, w których tworzywa sztuczne o małej lepkości są łączone z wkładką z mikrowłókna.

Systemy uzupełniające: specjalistyczne systemy, które umożliwiają stosowanie własnych technik zabiegu w problematycznych przypadkach albo w celu osiągnięcia określonych efektów wizualnych oraz pozostawiają pole do kreatywności. Zalicza się do nich żele kolorowe, specjalistyczne bondery, żele do „efektów specjalnych”.

Systemy lakierowania naturalnych paznokci: są opracowywane specjalnie, aby wzmacniały naturalną płytkę paznokcia. Do tego dochodzą we wszystkich systemach urządzenia do utwardzania światłem. Są one ważnym środkiem pomocniczym w technologii świetlnej. Inicjują proces utwardzania i sprawiają, że można się obejść bez pomocy innych substancji chemicznych.

Nowoczesne systemy (materiały) pozwalają stylistce paznokci na stosowanie indywidualnych technik pracy i dostarczają rozwiązań problemów z zakresu kosmetyki paznokci. Wybór właściwych produktów ma przy tym takie samo znaczenie jak wybór właściwej techniki pracy. Możemy wyróżnić następujące techniki:

Techniki pracy

Przedłużanie paznokci: naturalne paznokcie są przedłużane za pomocą przyklejonego na stałe szablonu, tipsa albo szablonu używanego tylko na czas modelowania.

Budowanie paznokci: w zależności od stanu naturalnych paznokci i preferowanej przez stylistkę techniki pracy modelowanie paznokci może być przeprowadzane przy użyciu różnych materiałów.

Klasyczne modelowanie: w tym wypadku za pomocą twardych i plastycznych materiałów do modelowania buduje się wyraźną krzywą C.

Lakierowanie: w tej technice pracuje się z materiałami o małej lepkości i nie uwypukla się specjalnie krzywej C.

Technika z wykorzystaniem tkanin: używa się tworzyw sztucznych o niewielkiej lepkości w połączeniu ze wzmocnieniem z tkaniny.

Wzmacnianie naturalnych paznokci: pokrywanie powłoką naturalnych paznokci wymaga odpowiedniej techniki pracy i tworzyw sztucznych o określonych właściwościach, aby można było uzyskać trwałe połączenie pomiędzy naturalnym paznokciem a nałożoną na niego powłoką.

Do wyboru mamy specjalistyczne materiały o małej lepkości, systemy wykorzystujące paski tkanin i szablony. Niezależnie od tej schematycznej klasyfikacji poszczególnych systemów (materiałów) i technik pracy, z biegiem czasu powstało oczywiście wiele indywidualnych metod, tak samo jak w przypadku innych obszarów kosmetyki. Dlatego szeroka paleta systemów tworzyw sztucznych oraz indywidualne potrzeby naturalnych paznokci wciąż stanowią emocjonujące wyzwanie dla kosmetyki paznokci.

Bettina Hillemacher

Pracuje w branży od 1984 roku. W 1985 roku otworzyła własne studio w Bad Homburg. Obecnie jest menedżerem produktu w firmie LCN/Wilde Cosmetics.