Koszyk

Technologie HI-TECH na trądzik

| Autor: Sabina Skupień-Roch

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak nowoczesne technologie, takie jak IPL, DPL i lasery, wspierają skuteczne terapie trądziku.
  • w jaki sposób terapia światłem LED, w tym światłem niebieskim i czerwonym, eliminuje bakterie i przyspiesza regenerację skóry,
  • dlaczego peeling węglowy i zaawansowane zabiegi hi-tech są kluczowe w redukcji blizn potrądzikowych i regulacji sebum.

    Trądzik to jedno z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych, które dotyka zarówno młodzież, jak i osoby w dojrzałym wieku. Etiologia powstawania trądziku jest złożona. Wpływ na pojawienie się dermatozy mogą mieć dieta, stres, niewłaściwa pielęgnacja skóry, specyficzne warunki klimatyczne, czy stosowanie określonych leków. Duże znaczenie mają też czynniki genetyczne i hormonalne, szczególnie w okresie dojrzewania. Bezpośrednio patologię wywołuje nadprodukcja sebum, zmiany keratynizacji w mieszkach włosowo-łojowych oraz kolonie bakterii Cutibacterium acnes (dawniej Propionibacterium acnes), które stymulują gruczoły łojowe.

    Obecnie leczenie trądziku nie ogranicza się już wyłącznie do stosowania maści, terapii doustnych czy podstawowych zabiegów aparaturowych. Współczesna technologia oferuje zaawansowane metody leczenia, które nie tylko wspierają walkę z trądzikiem, ale też podwyższają skuteczność wszelkich terapii. Poniżej przedstawiam najefektywniejsze zabiegi hi-tech stosowane w terapii trądziku. 

    Technologia IPL i DPL

    IPL (z ang. Intense Pulsed Light) i DPL (z ang. Dye Pulsed Light) to zaawansowane technologie wykorzystujące impulsy światła do walki z trądzikiem oraz poprawy stanu skóry. Obie metody działają na zasadzie fototerapii, jednak różnią się precyzją i zakresem działania. Technologia DPL jest delikatniejsza i można ją stosować do nawet bardzo wrażliwych skór. Ma także bardziej selektywny zakres działania, dlatego można użyć większej mocy i działać skuteczniej. Obie metody emitują szerokie spektrum światła o różnych długościach fal, co pozwala działać na wielu problemach skórnych jednocześnie. Te skuteczne technologie w przypadku leczenia trądziku działają wielokierunkowo. Redukują infekcję docierając do porfiryn – związków produkowanych przez bakterie Cutibacterium acnes. Reakcja światła z porfirynami generuje wolne rodniki tlenu, które niszczą błonę komórkową bakterii. Światło działa też na gruczoły łojowe, regulując ich aktywność. Dzięki temu zmniejsza się ilość wydzielanego sebum, co ogranicza powstawanie nowych zmian trądzikowych. Energia świetlna redukuje także zaczerwienienia i opuchnięcia związane ze stanami zapalnymi, przyspieszając regenerację skóry.

    Terapia światłem LED (fototerapia)

    Fototerapia z wykorzystaniem niskoenergetycznego, czystego światła to kolejna bezpieczna metoda, która nie wymaga inwazyjnego działania. Do zalet terapii LED (z ang. Light Emiting Diode) można zaliczyć bezbolesność zabiegu, brak okresu rekonwalescencji oraz możliwość stosowania jej jako uzupełnienie innych metod leczenia. Wykorzystuje się dwie techniki naświetlania: punktowe – dedykowane małym obszarom skóry, gdzie występują pojedyncze zmiany trądzikowe oraz obszarowe – wykorzystujące większe lampy LED, skuteczniejsze przy wielu, rozległych zmianach. W terapii trądziku szczególnie skuteczne są światła niebieskie i czerwone.

    Światło niebieskie wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Naukowo potwierdzono, że terapia niebieskim światłem przyspiesza naturalny proces gojenia skóry i skutecznie zapobiega zakażeniom i bliznom. Terapia tym światłem jest bezpieczna dla większości osób, choć osoby z bardzo jasną skórą mogą być na nią bardziej wrażliwe. Jest skuteczna w walce z trądzikiem, ponieważ reaguje z porfirynami – metabolitami bakterii. W wyniku oddziaływania światła powstają wolne rodniki tlenu. Dla bakterii beztlenowych, które wywołują trądzik, kontakt z tlenem jest zabójczy, niszczy ich błonę komórkową, prowadząc do ich eliminacji. Dodatkowo światło niebieskie reguluje aktywność gruczołów łojowych co prowadzi do zmniejszenia produkcji sebum, redukuje zaczerwienienia, obrzęki i podrażnienia skóry przyspieszając proces regeneracji skóry.

    Światło czerwone posiada zdolność głębszego wnikania w skórę. Doskonale sprawdzi się w procesach regeneracyjnych i łagodzących. Wykazuje działanie przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki i zaczerwienienia. Dociera do gruczołów łojowych gdzie łagodzi stany zapalne i wspiera gojenie skóry. Zwiększa przepływ krwi dotleniając i odżywiając tkanki oraz pobudza aktywność mitochondriów, co wspiera produkcję ATP i przyspiesza metabolizm komórkowy. Czerwone światło jest idealnym wsparciem dla światła niebieskiego. Badania pokazują, że połączenie ich siły działania daje jeszcze lepsze efekty w leczeniu trądziku, a regularne sesje mogą znacząco zmniejszyć ilość wyprysków i poprawić wygląd skóry.

    Terapia laserowa

    Terapia laserowa to nowoczesna i skuteczna metoda redukcji aktywnego trądziku oraz poprawy kondycji skóry. Najczęściej do tego celu są wykorzystywane lasery diodowe oraz Nd-Yag. Terapia ta wykorzystuje światło o określonej długości fali do eliminacji bakterii Cutibacterium acnes, redukcji sebum, łagodzenia stanów zapalnych i stymulacji regeneracji skóry. Polega na zjawisku selektywnej fototermolizy oraz zwiększeniu dopływu krwi do zmian trądzikowych. Zwiększone unaczynienie powoduje większą absorbcje energii lasera. Odpowiednio dobrana procedura oraz wiązka światła wnika na wybraną głębokość skóry, a następnie ją podgrzewa. W konsekwencji dochodzi do selektywnego i termicznego zniszczenia bakterii wywołujących trądzik, uszkodzenia gruczołów łojowych i ograniczenia produkcji sebum. Laser emituje światło, które wnika w głąb skóry i niszczy bakterie. Światło pochłaniają produkowane przez bakterie porfiryny. W wyniku tego procesu powstają wolne rodniki, które niszczą bakterie, eliminując jedną z głównych przyczyn trądziku. Energia lasera oddziałuje też na gruczoły łojowe, zmniejszając ich aktywność i ograniczając nadmierne wydzielanie sebum, które jest pożywką dla bakterii oraz powoduje zatykanie porów. Zabiegi laserowe mają też za zadanie zredukować stany zapalne. Łagodzą zaczerwienienia i obrzęki związane ze zmianami zapalnymi skóry. Przyspieszają gojenie istniejących zmian i zapobiegają tworzeniu się nowych. Laseroterapia stymuluje też proces regeneracji skóry, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Pomaga to wygładzić blizny potrądzikowe i poprawić teksturę skóry.

    Laserowy peeling węglowy

    Peeling węglowy „Black Doll” to jeden z zabiegów kosmetycznych, który wykorzystuje lasery nano lub picosekundowe o długości fali 1064 lub 1320nm w połączeniu z nanocząsteczkami węgla. Zabieg jest popularny w kosmetologii estetycznej ze względu na swoje wszechstronne działanie oczyszczające, regenerujące i wspomagające leczenie trądziku. Węgiel aktywny dokładnie oczyszcza skórę, usuwając nadmiar sebum, martwe komórki i inne zanieczyszczenia. Dzięki temu pory są mniej widoczne, a skóra bardziej matowa. Zabieg eliminuje bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku oraz niszczy drobnoustroje na powierzchni skóry. Promień lasera działa kojąco na zmiany trądzikowe, zmniejszając zaczerwienienia i łagodząc obrzęki. Peeling wpływa także na gruczoły łojowe, ograniczając nadprodukcję sebum – jednego z głównych czynników sprzyjających trądzikowi. Laser stymuluje produkcję kolagenu, co pomaga wygładzić blizny potrądzikowe i wyrównać powierzchnię skóry.

    Radiofrekwencja mikroigłowa

    To zaawansowana technologia, która łączy mikronakłuwanie skóry z falami radiowymi. Zabieg polega na wprowadzaniu mikroigieł, które emitują fale radiowe stymulujące procesy regeneracyjne i produkcję kolagenu. Radiofrekwencja pomaga zmniejszyć wydzielanie sebum i poprawia ogólną strukturę skóry, co jest szczególnie korzystne przy leczeniu blizn potrądzikowych. Specjalne mikroigły wprowadzane są w głąb skóry na określoną głębokość tworząc mikrouszkodzenia, które stymulują procesy naprawcze skóry. W odpowiedzi organizm aktywuje produkcję kolagenu i elastyny, co pomaga wyrównać strukturę blizn. Natomiast fala radiowa indukuje proces termiczny, który pomaga zmiękczyć twarde blizny, jednocześnie napinając skórę wokół nich. Wykorzystując tę technologię można uzyskać wygładzenie powierzchni skóry i poprawę jej elastyczności. Dzięki odbudowie kolagenu i elastyny, zmiękczane są blizn hipertroficzne. Twarde, wypukłe blizny stają się mniej widoczne i miększe w dotyku. Redukowane są także przebarwienia towarzyszące bliznom, wyrównywany jest koloryt skóry oraz dzięki poprawie struktury naskórka zmniejszone zostają pory.

    Laser fracyjny CO i laser tulowy

    Metody laserowe dają ogromne możliwości leczenia, które ciężko jest osiągnąć w tradycyjny sposób. Działają precyzyjnie i przynoszą spektakularne efekty, dlatego są obecnie uważane za jedne z najlepszych metod w niwelowaniu zmian potrądzikowych. Prawidłowo przeprowadzone zabiegi skutecznie usuwają nie tylko przyczyny trądziku ale także redukują blizny oraz poprawiają wygląd i kondycję skóry.

    Promieniowanie lasera frakcyjnego CO₂ jest pochłaniane przez zawartą w skórze wodę, która ulega odparowaniu.  Pomaga w normalizacji pracy gruczołów łojowych, niszczy bakterie oraz wpływa na obkurczanie rozszerzonych porów, dzięki temu hamuje powstawanie zaskórników i zmian ropnych. Dodatkowo stymuluje produkcję włókien kolagenowych i redukuje blizny potrądzikowe.  Natomiast laser tulowy wspiera normalizację wydzielania gruczołów łojowych, genialne wyrównuje koloryt i teksturę skóry, likwiduje rozszerzone pory i blizny potrądzikowe oraz leczy pozapalne zmiany pigmentacyjne. Nie tylko skutecznie usuwa niepożądane zmiany, ale także pozostawia na skórze tzw. efekt „Baby Face” – skóra jest świetlista i promienna. Leczenie blizn i przebarwień potrądzikowych laserem to obecnie najskuteczniejsza, najmniej inwazyjna oraz przynosząca szybkie efekty metoda.

    Podsumowanie

    Technologie hi-tech zrewolucjonizowały podejście do leczenia trądziku, oferując skuteczne, bezpieczne i mniej inwazyjne metody niż tradycyjne terapie. Laseroterapia, fototerapia, radiofrekwencja mikroigłowa, to tylko niektóre możliwości, które mogą pomóc w walce z tym uciążliwym problemem i przyniosą widoczne efekty. Ważne jest jednak, aby każdy zabieg był dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, co wymaga konsultacji z doświadczonym specjalistą.


    Sabina Skupień-Roch

    Trener marki Attre.eu, od 2010 r. licencjonowany kosmetolog, absolwentka szkoły podyplomowej z zakresu nowoczesnej kosmetologii w medycynie estetycznej. Specjalizuje się w kosmetologii aparaturowej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy kosmetologa zdobyte w Instytucie Kosmetologii i Laseroterapii oraz w prowadzeniu własnego gabinetu. Autorka artykułów publikowanych na łamach prasy branżowej, prelegentka kongresów, wykładów i pokazów technologii. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i umiejętności. Kieruje się zasadą: „Pasja rodzi profesjonalizm. Profesjonalizm to jakość wykonywanych usług.”

    www.attre.eu