Z tego artykułu dowiesz się:
• W jaki sposób nowoczesna genetyka może udoskonalić projektowanie indywidualnych planów profilaktyki zdrowotnej i anti-aging?
• Dlaczego badanie DNA stanowi przepustkę do spersonalizowanej medycyny i kosmetologii przyszłości?
• Jakie informacje na temat skóry i zachodzących w niej aktualnych i przyszłych procesów możemy uzyskać dzięki badaniom genetycznym?
• Jak przebiega proces tworzenia spersonalizowanych kosmetyków, planów pielęgnacji i procedur zabiegowych?
PRZYSZŁOŚĆ KOSMETOLOGII? – Genokosmetyka to nowy sposób na spersonalizowaną pielęgnację skóry, opartą na wynikach badania genetycznego. Poznanie indywidualnych uwarunkowań genetycznych to ostatnia składowa pełnej diagnostyki skóry i zarazem punkt wyjścia do tworzenia nowoczesnych, innowacyjnych genokosmetyków. Ich receptury to wyselekcjonowane substancje aktywne, których działanie opiera się na mechanizmach epigenetycznych.
Dla każdego z nas genetyka znaczy coś innego. Większość z nas miała z nią krótką styczność w szkole, gdzie przedstawiana jest jako nauka zajmująca się dziedzicznością, która ściśle wiąże się z medycyną. Jednak korzyści, jakie płyną z genetyki, są dużo większe.
Wiedza zamknięta w DNA
Genetyka informuje nas nie tylko o dziedziczności, czyli przekazywaniu cech z pokolenia na pokolenie, ale także o tym, jak zespół posiadanych przez nas uwarunkowań genetycznych wpływa na nasze zdrowie i życie. Odczytanie informacji zawartych w genach pozwala lepiej określać i przewidywać działanie organizmu człowieka w różnych aspektach codziennego życia. Aby to lepiej zrozumieć, musimy uświadomić sobie, że nasze ciało składa się z ogromnej ilości białek, które budują i sterują działaniem naszych organów. Informacja o tym, jak są zbudowane białka oraz jak mają działać w organizmie, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie w postaci genów – fragmentów naszego DNA. Ciągłe kopiowanie tej informacji, które zachodzi w czasie podziałów komórki, a także wpływ czynników środowiskowych, jak np. odżywiania czy światła UV, może spowodować, że pojawią się pewne błędy w kopiowanej informacji genetycznej, zwane mutacjami. Z tego powodu powstaje nowe białko o zmienionej aktywności, co z kolei bezpośrednio przekłada się na funkcjonowanie naszych organów, a więc i całego organizmu.
Tak jak miało to miejsce w innych dziedzinach, tak i w kosmetologii genetyka zaczyna zajmować istotną pozycję, generującą zmiany i wpływającą na rozwój branży.
Profilaktyka spersonalizowana
Postęp technologiczny, jaki mogliśmy zaobserwować w ostatnich latach, umożliwia oznaczanie zmian w DNA w sposób szybki, tani, a przede wszystkim bezinwazyjny. Próbkę DNA pobiera się, wykonując wymaz z wewnętrznej strony policzka. Efektem badania genetycznego jest raport przygotowywany na podstawie najnowszych publikacji naukowych, w którym w prosty i szczegółowy sposób opisane jest funkcjonowanie naszego organizmu. Stanowi to przepustkę do spersonalizowanej medycyny przyszłości, czyli takiej, która na podstawie naszych predyspozycji genetycznych pozwoli określić słabe strony naszego organizmu i podjąć odpowiednie działania prewencyjne, naprawcze. Uzupełnienie deficytów genetycznych może polegać m.in. na zmianie stylu życia, lepszej, spersonalizowanej diecie czy też sięgnięciu po odpowiedni kosmetyk. Działanie takie pozwala odsunąć widmo bądź nawet uniknąć wielu schorzeń lub problemów wynikających z nieprawidłowo funkcjonującego przez lata organizmu. MEDYCYNA 4P Dzisiejsze osiągnięcia wielu dziedzin nauki pozwoliły na odczytywanie sekwencji kodu genetycznego człowieka. W związku z tym pojawiła się koncepcja tzw. medycyny 4P – personalizowanej, predykcyjnej, prewencyjnej i partycypacyjnej. Koncepcję tę można z powodzeniem stosować także w kosmetologii, będącej przecież działem medycyny.
Genokosmetyka, czyli…
WIEDZA KLUCZEM DO ZMIAN
Nie jesteśmy w stanie zmienić naszego DNA, ale działaniami z zewnątrz – odpowiednią dietą, sprofilowaną aktywnością fizyczną, celowaną pielęgnacją – jesteśmy w stanie wesprzeć nieprawidłowo funkcjonujące geny, a więc poprawić funkcjonowanie naszego organizmu. Wiele działów medycyny, jak np. farmakogenomika, od dawna w ten sposób korzysta z genetyki. Genetyka jest narzędziem, które pozwala na wczesne sprawdzenie, jak funkcjonuje komórka, zanim jeszcze nieprawidłowości objawią się w obrazie narządu w postaci np. zmarszczek, przyspieszonego starzenia skóry.