Koszyk

Trendy i mikrotrendy w PMU

| Autor: Daria Jurałowicz - Boratyńska

Z tego artykułu dowiesz się:

  •  jakie są trendy w makijażu permanentnym,
  • jakie są mikrotrendy i niszowe rozwiązania w PMU,
  • o retuszu zdjęć zabiegu makijażu permanentnego na rynku PMU.

Rynek makijażu permanentnego (PMU – Permanent Make-up) dynamicznie rozwija się na całym świecie. Rosnąca świadomość estetyczna i dbałość o wygląd wśród osób z różnych grup wiekowych napędza zainteresowanie metodami upiększania, które zapewniają długotrwały efekt. Zmieniające się trendy, wpływ mediów społecznościowych, a także stale pojawiające się nowe produkty i zabiegi kosmetyczne oraz technologie ich wykonywania – zapewniające naturalne efekty – w połączeniu z coraz większą ilością miejsc proponujących takie procedury, przyczyniają się do tego wzrostu.

Łatwy i natychmiastowy dostęp do informacji ma istotny wpływ na kierunek i dynamikę zmian pojawiających się trendów na rynku PMU. W realiach charakterystycznej dla dzisiejszej rzeczywistości wszechobecności komunikacji cyfrowej łatwy wgląd do wiedzy poprzez internet – zwłaszcza z pomocą mediów społecznościowych czy platform edukacyjnych – znacząco przyspiesza rozwój oferty branży oraz wpływa na homogenizację trendów estetycznych w ujęciu globalnym.

Rynek makijażu permanentnego dynamicznie rozwija się na całym świecie. Szczególnie szybką jego ewolucję można obserwować w państwach wschodniej Azji – Chinach, Japonii i Korei Południowej. Kraje te uchodzą za liderów w rozwoju nowych technik związanych z PMU. Wdrożone tam nowatorskie rozwiązania częstokroć doczekują się rozpowszechnienia w innych rejonach globu.

Warto jednak przy tym pamiętać, że różnice kulturowe, normy piękna, a także fenotypowe i antropologiczne cechy skóry, które odróżniają od siebie mieszkańców różnych szerokości geograficznych, w zasadniczy sposób kształtują oczekiwane efekty końcowe zabiegów. Z tego powodu w niektórych kręgach kulturowych, jak np. w Europie Zachodniej, subtelne podkreślenie rysów twarzy, takie jak delikatne zarysowanie brwi i nadanie ustom neutralnych odcieni, uchodzi za symbol elegancji i klasy. Tymczasem w innych kulturach za atrakcyjny i seksowny częstokroć uważa się bardzo wyrazisty makijaż, z silnie wyróżnionymi brwiami i intensywnym kolorem warg,

Polska, Rosja i inne kraje wschodnioeuropejskie – ze względu na dostępność cenową zabiegów oraz stale rosnącą liczbę wykwalifikowanych specjalistów – odnotowują szybki rozwój tego rynku. Mając to na względzie, warto przeanalizować, co nowego pojawia się w PMU oraz czy nowości te zawsze warte są tego, by za nimi podążać.

Wiodące trendy

Nano Brows/Technika włoskowa/Microblading – Technika polegająca na precyzyjnym rysowaniu włosków za pomocą cienkich igieł, co daje naturalny i subtelny efekt zagęszczenia brwi. Współczesne techniki pigmentacji, dobrej jakości pigmenty i zaawansowane narzędzia pozwalają uzyskać ultrarealistyczny wygląd brwi.

Ombre/Powder Brows – To technika, która ma na celu osiągnięcie stopniowego efektu cieniowania brwi, zaczynając od jaśniejszego koloru u nasady i stopniowo ciemniejszego w kierunku końca brwi. Rezultat to miękki, pudrowy i bardzo naturalny odcień, co idealnie wpisuje się w aktualne trendy subtelnego podkreślania brwi.

Invisible Eye-liner – Delikatne kreski przy linii rzęs, które mają na celu optyczne ich zagęszczenie i nadanie spojrzeniu wyrazistości. W przeciwieństwie do dawniej modnych mocnych kresek, obecnie preferowane są takie niemal niewidoczne, wtapiające się w naturalną linię rzęs.

Ombre Lips – Gradientowa technika iniekcji pigmentu na ustach, która wywołuje wrażenie delikatnego, przechodzącego koloru – od ciemniejszego konturu do jaśniejszego wnętrza. Ten rezultat jest subtelny, ale zapewnia efekt pełniejszych i bardziej symetrycznych ust. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać młodzieńczy wygląd bez wyraźnego makijażu.

Aquarelle Lips – Technika delikatnej pigmentacji ust. Zastosowana w niej subtelna, półprzezroczysta kolorystyka pozwala w delikatny sposób podkreślić naturalną czerwień wargową. Szybka wymiana wiedzy pomiędzy specjalistami, oddziaływanie zbliżonych gustów estetycznych pośród szerokich kręgów klienteli oraz media społecznościowe jako narzędzie do promocji trendów pozwalają na popularyzację innowacji i ujednolicanie oczekiwań na różnych rynkach.

Subtelny makijaż permanentny brwi – technika włoskowa

Dzięki łatwemu dostępowi do informacji artyści mogą tworzyć również unikalne niszowe style, co czyni rynek bardziej różnorodnym i dynamicznym. Owa bliskość informacji, dostępnych na wyciągnięcie ręki, sprzyja powstawaniu mikrotrendów i niszowych rozwiązań, które zyskują popularność w krótkim czasie. Specjaliści mogą szybko nauczyć się nowych technik i wprowadzać je do swojej oferty.

Mikrotrendy i niszowe rozwiązania

Makijaż permanentny dla mężczyzn – Zwiększa się liczba zabiegów makijażu permanentnego wykonywanych u mężczyzn, szczególnie w zakresie korekcji brwi, rzęs czy pigmentacji skóry, mających na celu poprawienie wyglądu w sposób subtelny i naturalny.

Permanentny eye-liner z efektem smoky eye – Tradycyjny permanentny eye-liner wciąż jest popularny, ale teraz coraz częściej stosuje się bardziej miękkie, cieniowane linie, które tworzą subtelny efekt „smoky eye” – nadając oczom wyrazisty, ale jednocześnie delikatny wygląd.

Lip Blushing – To permanentne cieniowanie ust dzięki technice, która delikatnie wprowadza pigment w usta, nadając im zdrowy, naturalny odcień, który imituje efekt delikatnego makijażu. Na wargach pojawia się subtelny kolor, dzięki czemu wyglądają one na pełniejsze i bardziej zdefiniowane, ale bez wyraźnego makijażu. Celem tego zabiegu jest optyczne odmłodzenie ust, wyrównanie ich kolorytu i subtelne podkreślenie kształtu, jednak bez nadmiernej intensywności.

Permanentne piegi – Nietypowym, ale zyskującym na popularności trendem jest tworzenie trwałych piegów, które dają efekt świeżości i młodzieńczego wyglądu. Technika ta polega na subtelnym aplikowaniu pigmentu, aby stworzyć naturalnie wyglądające piegi na policzkach, nosie i okolicach twarzy – tak, by zatrzymać „letni” wygląd przez dłuższy czas. Ważne, by takie permanentne piegi same zanikały po czasie, a użyty pigment nie odbarwiał się w niepożądanych odcieniach.

Permanentny róż na policzki – Niektóre osoby decydują się na trwały róż, który subtelnie podkreśla policzki, nadając im zdrowy, naturalny blask. To rozwiązanie zyskuje na popularności w krajach azjatyckich. Bardzo istotny w przypadku tego zabiegu jest wybór doświadczonego specjalisty oraz przemyślana decyzja, czy trwały efekt różu będzie odpowiadał długoterminowym preferencjom. Po jego wykonaniu trudno bowiem zmieniać intensywność lub odcień różu – co może być problematyczne, jeśli preferencje dotyczące makijażu ulegną ewolucji lub też zmieni się sam kolor skóry (np. po opalaniu).

Permanentne konturowanie twarzy – Techniki konturowania twarzy, które kiedyś były domeną makijażu codziennego, zaczynają znajdować zastosowanie także w dziedzinie trwałego makijażu. Trwałe podkreślenie kości policzkowych, żuchwy czy nosa staje się popularną usługą promowaną w mediach społecznościowych. Warto jednak podkreślić, że taki make-up nie pozwala na zmiany w wyglądzie, które mogą ewoluować w czasie, jak zmiana koloru skóry (np. w wyniku opalenizny), i może sprawić, że efekt będzie mniej naturalny. Nieumiejętnie wykonany zabieg może prowadzić do trwałych błędów, takich jak asymetria, zbyt ciemne linie lub nieodpowiedni, trudny do naprawienia kształt. Kolor może też zmieniać się na mniej estetyczny odcień, np. z brązowego na szarawy. Dlatego warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” przed podjęciem decyzji o wykonaniu takiego zabiegu.

Skin Camouflage – Coraz popularniejsze staje się zastosowanie makijażu permanentnego do korygowania blizn, przebarwień i rozstępów. Za pomocą pigmentów zbliżonych do naturalnego kolorytu skóry można ukrywać różnego rodzaju defekty, nadając jej bardziej jednolity wygląd. Tu jednak należy zawczasu opracować bliznę – tak, by była ona gotowa do przyjęcia pigmentacji, to znaczy przebudowana bez widocznych struktur wypukłości i wklęsłości, a także by jej koloryt został maksymalnie wyrównany. W przypadku tego typu zabiegu klient powinien być poinformowany o negatywnych konsekwencjach ekspozycji słonecznej, bowiem pod wpływem promieni UV nie tylko skóra, ale również pigmentowane strefy zmieniają kolor.

Eye Camouflage – Kamuflaż cieni pod oczami za pomocą jasnego pigmentu aplikowanego w okolice oczu. Efekt ten coraz częściej można zobaczyć w internecie. Przez nowe osoby w branży bywa odbierany jako innowacyjne i stałe rozwiązanie problemu niwelowania cieni pod oczami. Natomiast przez doświadczonych specjalistów – jako powód do szoku, że po latach doświadczeń ktoś nadal promuje to rozwiązanie. Konsekwencje takiej pigmentacji z czasem zawsze okazują się bowiem negatywne. Dzieje się tak, ponieważ nie sposób prawidłowo przykryć ciemnej skóry za pomocą jasnego pigmentu, który zmienia swój kolor po czasie – o czym mowa poniżej. 

 

Daria Jurałowicz-Boratyńska

Certyfikowana linergistka i trenerka makijażu permanentnego. Absolwentka pedagogiki, kosmetologii medycznej i praktycznej. Autorka cyklicznych artykułów w Beauty Forum Polska oraz innych pismach branżowych. Prelegent podczas targów i konferencji kosmetycznych. Juror podczas mistrzostw makijażu permanentnego oraz zdobywczyni 1 miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach PMU. Twórczyni autorskiej techniki mikropigmentacji piegów, realistycznych brwi 3D oraz metody rekonstrukcji brwi u pacjentów z alopecją. Właścicielka LE CONTOUR w Legionowie.