Koszyk

Podologia w praktyce

| Autor: Zofia Gerjatowicz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaka jest symptomatologia i przebieg urazu mechanicznego,
  • na czym polega interwencja podologiczna w przypadku urazu mechanicznego,
  • o znaczeniu techniki rekonstrukcji w omawianym przypadku.

Urazy paznokci należą do częstych kontuzji, zwłaszcza wśród osób aktywnych fizycznie oraz tych, których praca wiąże się z narażeniem na ryzyko mechanicznych uszkodzeń. Grupą szczególnie podatną na tego typu urazy są osoby zobowiązane do noszenia obuwia ochronnego (BHP). Ze względu na swoją konstrukcję może ono zwiększać ryzyko uszkodzeń aparatu paznokciowego.

Pacjentka, która zgłosiła się do gabinetu, doznała urazu palucha w wyniku nadepnięcia nań przez konia podczas pracy (fot. 1). Dodatkowym czynnikiem wpływającym na intensywność dolegliwości był fakt, iż poszkodowana miała na paznokciu stylizację hybrydową, co przyczyniło się do usztywnienia płytki paznokciowej i zwiększenia ryzyka powikłań pourazowych.

Warto zaznaczyć, że koń, ważący od 400 do 600 kg, wywiera ogromny nacisk

Pozostało 80% tekstu do przeczytania

This post is only available to members.

Zofia Gerjatowicz

Specjalistka podolog, ekspert skupiony na problemach pacjentów w obrębie płytki paznokcia stopy i dłoni. Instruktor Metody Arkady i Arkada’s Brace M – z powodzeniem wykorzystuje obie metody, ciągle udoskonalając stosowane procedury zabiegowe. Bierze też czynny udział w powstawaniu nowych narzędzi i preparatów podologicznych. Pasjonatka swojego zawodu, propagująca sukcesy i potencjał podologii jako mówczyni na branżowych wydarzeniach, w sieci oraz na łamach specjalistycznych czasopism.