Ciąża to niezwykły okres w życiu kobiety. Pod jej sercem rozwija się nowe życie. W oczekiwaniu na szczęśliwe rozwiązanie towarzyszy jej wiele zmian i emocji. Pierwsze tygodnie z maleństwem to także czas wyjątkowy i choć pełen szczęścia i nowych wrażeń z pewnością niełatwy. Jak wspierać kobiety w tym niezwykłym momencie życia jakim jest początek macierzyństwa? Jak zadbać o komfort i dobre samopoczucie w trakcie ciąży i w okresie połogu? Wątpliwości rozwiewa Paulina Skóra.
Przez całą ciąże organizm kobiety pracuje na najwyższych obrotach, aby zapewnić maleństwu odżywienie i przygotować ciało mamy do tej roli. Znaczące zmiany zachodzą zarówno w układzie hormonalnym, immunologicznym jak i naczyniowym. Następuje przystosowanie metaboliczne i anatomiczne poszczególnych narządów organizmu do prawidłowego przebiegu ciąży i jej szczęśliwego zakończenia.
Skóra, jako największy organ ciała, ulega szczególnym przemianom Na zmiany skórne wpływają przede wszystkim trzy czynniki: zmiany hormonalne, zwiększone gromadzenie się wody w tkankach i zwiększenie masy ciała. Coraz więcej kobiet w ciąży i krótko po porodzie odwiedza gabinety kosmetyczne. Chcą zadbać o siebie, poczuć się pięknie, zapobiegać niechcianym zmianom skórnym, takim jak rozstępy czy wiotka skóra.
Jak zadbać o skórę w czasie ciąży, połogu i laktacji, aby panie czuły się piękne jako młode mamy, a ich maleństwa były bezpieczne? Poniżej przyjrzymy się pewnym faktom i mitom dotyczącym pielęgnacji młodych mam.
Fakty na temat pielęgnacji w ciąży, połogu i podczas laktacji
Na temat pielęgnacji kobiet w ciąży i w czasie karmienia piersią krąży wiele mitów. Temat jest trudny z jednej strony ze względu na brak badań naukowych na kobietach w ciąży, z drugiej zaś z powodu zachowawczej ostrożności specjalistów. Skóra w tym czasie może inaczej reagować na wykonywane zabiegi. Szalejące hormony, stres, zmęczenie, wrażliwość – to wszystko może powodować nadreaktywność na zabiegi kosmetyczne.
Według najnowszych światowych wytycznych opublikowanych w „International Journal of Women’s Dermatology” kobiety ciężarne nie powinny poddawać się inwazyjnym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii kosmetycznej, korzystać z sauny na podczerwień, opalać się w solarium czy stosować zabiegów i kosmetyków z zawartością: retinoidów, hydrochinionu, kwasu trójchlorooctowego i kwasu salicylowego.
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, w tym szczególnie z toksyną botulinową, są przeciwwskazane w ciąży ze względu na brak danych dotyczących ich bezpieczeństwa.
W ciąży, podczas połogu i karmienia piersią bezwzględnie nie powinno się stosować zabiegów i kosmetyków z retinoidami, hydrochinionem, kwasem trójchlorooctowym, kwasem salicylowym – ze względu na niepożądany wpływ na rozwój płodu i możliwość przenikania do mleka matki. Nie ma badań określających wpływ kwasów owocowych, dlatego zaleca się ostrożność i rezygnację z pilingów chemicznych o wysokich stężeniach. Dodatkowo skóra staje się wrażliwsza, a zwiększona ilość estrogenów potęguje możliwość przebarwień po zabiegu. Powikłania, które mogą powstać (jak wtórne nadkażenie bakteryjne), w tym czasie są trudniejsze do wyleczenia.
Zabiegi kosmetyczne z użyciem lasera i systemu IPL nie są wskazane w czasie ciąży z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i wpływu na płód. Procedury z użyciem prądu mogą mieć negatywny wpływ na płód (płyn owodniowy jest przewodnikiem prądu galwanicznego). Ultradźwięki mogą wywołać silne skurcze macicy, a przez to doprowadzić do poronienia.
W ciąży i w okresie karmienia piersią nie poleca się również zabiegów wyszczuplających oraz rozgrzewających, np. z kofeiną, ze względu na możliwość przegrzania organizmu i wzrost ciśnienia tętniczego. W tym czasie warto zrezygnować z procedur redukujących tkankę tłuszczową – np. kawitacji ultradźwiękowej czy liposukcji – ze względu na intensywne uwalnianie zbędnych produktów przemiany materii do krwi, a tym samym do mleka matki.
Nowe podejście w pielęgnacji kobiet w ciąży i okresie laktacji
Jak zatem zadbać o dobry wygląd przyszłej mamy? Młoda mama powinna głównie skupić się na nawilżaniu twarzy, regeneracji ciała i oczywiście na relaksie, który pozytywnie wpłynie na jej nastrój i stan skóry.
Do leczenia trądziku ciążowego najbezpieczniej zaproponować zabiegi normalizujące oparte na glinkach, wyciągach roślinnych, antyoksydantach. Możemy bezpiecznie stosować zabiegi z witaminą C i kwasem ferulowym. W pielęgnacji domowej przy problemach z trądzikiem ciążowym polecamy stosowanie kosmetyków z bardzo niewielkim stężeniem (1 proc.) kwasu mlekowego, kwasem azelainowym, kwasami PHA i LHA.
Różne źródła podają informacje o szkodliwości zabiegów drenujących i masaży w ciąży. Obecnie wiemy, że zabiegi delikatnego masażu limfatycznego w obrębie np. nóg nie tylko nie szkodzą kobiecie w ciąży, ale wręcz pomagają zmniejszyć dyskomfort związany z opuchlizną. Wiadomo, że stres matki podczas ciąży nie sprzyja poczętemu dziecku, grozi ryzykiem przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej noworodków. Masaż, który dostarcza endorfin i relaksuje, jest jak najbardziej wskazany w czasie ciąży, połogu i laktacji.
Nadrzędną zasadą jakiej powinniśmy przestrzegać w pielęgnacji ciężarnych jest obustronne zaufanie i szczerość. Nasze klientki powinny być przygotowane na pytania o przebieg ciąży, w razie wątpliwości należy poprosić o zaświadczenie lekarza prowadzącego ciąże o braku przeciwwskazań do masażu i innych zabiegów, jakie planujemy przeprowadzać. Dogłębny wywiad dotyczący aktualnego samopoczucia, wieku ciąży, istniejących alergii (w ciąży objawy mogą się nasilić), osobistych preferencji zapachowych (zmysł węchu jest u kobiet w ciąży niezwykle wrażliwy) jest absolutną koniecznością przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań.
Szczególnym rodzajem masażu jest masaż prenatalny, w trakcie którego masujemy również brzuch i piersi przyszłej mamy – nie tylko relaksuje, ale i pielęgnuje skórę. W masażu prenatalnym brzucha i piersi wykonujemy tylko i wyłącznie ruchy głaskania i delikatnego rozcierania. Przy bólach kręgosłupa wskazana jest również manipulacja doświadczonego fizjoterapeuty.
Podczas masaży można stosować olejki eteryczne. I tu obalamy kolejny mit. Oczywiście są olejki eteryczne, których w ciąży powinno się unikać, jednak są też takie, które mogą poprawiać samopoczucie. Zalecane stężenie olejku eterycznego w oleju bazowym to ok. 1 proc. Olejek eteryczny powinien być niezmieniony, organiczny i wolny od pestycydów. Bezpieczne w ciąży olejki eteryczne to m.in.: bergamotka, geranium, grejpfrut, lawenda (nie zaleca się w pierwszym trymestrze, cytryna, mandarynka, pomarańcza, róża, ylang-ylang.
Algi często widnieją na liście składników niedozwolonych, jednak dla większości kobiet będących w ciąży lub karmiących są wręcz wskazane. Algi są bogatym źródłem jodu. Właśnie w czasie ciąży i podczas karmienia piersią zapasy jodu w organizmie kobiety przekazywane są do organizmu dziecka. Obecnie przez WHO zalecana jest suplementacja jodu w czasie ciąży. Algi w pielęgnacji ciążowego brzuszka dostarczają niezbędnych minerałów, nawilżają i odżywiają skórę.
Przebieg ciąży u każdej kobiety jest inny, dlatego planowane zabiegi kosmetyczne powinny zawsze odbywać za zgodą lekarza prowadzącego. Wielu zabiegów nie zalecamy kobietom w ciąży i podczas laktacji nie ze względu na niebezpieczeństwo samego zabiegu, ale z powodu braku badań oraz możliwości powikłań, których leczenie w ciąży jest trudniejsze.
Zadbajmy o nasze klientki w ciąży, by pomóc im przejść szczęśliwie i w poczuciu piękna ten wymagający dla nich okres życia. Wszelkie zabiegi na ciało i twarz oparte na naturalnych składnikach, delikatne masaże, rytuały relaksacyjne – to program pielęgnacji polecany każdej młodej mamie. Po okresie karmienia proponujemy naszej klientce zabiegi niwelujące zmiany skórne powstałe w wyniku ciąży: jak zabiegi rozjaśniające, zamykanie naczynek, usuwanie rozstępów i zabiegi high-tech poprawiające jędrność skóry.