Z tego artykułu dowiesz się:
• Czy kierować się podczas wyboru barwników i jak rozpoznać ich jakość?
• Dlaczego każdy specjalista makijażu permanentnego powinien doskonale znać zasady pierwszej pomocy przedmedycznej?
• Jakie są typowe objawy wstrząsu anafilaktycznego?
Przewodnik dla profesjonalisty (cz. 6) – Oto kolejna część „alfabetu” linergisty, stworzonego dla Was przez Agnieszkę Mikołajczuk. W porządku alfabetycznym ekspertka omawia kolejno istotne aspekty profesjonalnego zabiegu mikropigmentacji. Tym razem czas na litery „P” i „R”.
P jak pigmenty wysokiej klasy
Aby pigment mógł „pokazać się z najlepszej strony” i zaprezentować pełen wachlarz faktycznych możliwości i właściwości, powinien być używany przez osobę posiadającą umiejętności, która pracuje technikami odpowiednimi do danego rodzaju skóry. Tak więc pigment może bardzo pomóc, ale aplikowany niezręcznie, z pewnymi zabiegami może sobie nie poradzić. Zależności są oczywiste. Ważne też, aby osoba pigmentująca miała choć bazową wiedzę z zakresu typów urody, nauki o kolorach i składu chemicznego pigmentu, ponieważ rozumie wówczas lepiej, co dzieje się z pigmentem, gdy mieszamy go z innym, w jakich proporcjach i przede wszystkim, w jakim celu? Pigment wysokiej klasy osadza się dobrze w skórze, pozostaje tam na określony czas (kwestia techniki, właściwości skóry), jaśniejąc z upływem miesięcy lub lat bez drastycznej zmiany barwy w nieokreśloną lub nieoczekiwaną. Pigmenty, które posiadają jeszcze w składzie metale ciężkie, u około 30 proc. pacjentów pokażą z czasem łososiowe odcienie. Pigmenty tworzone wg wymogów UE oraz przepisów bezpieczeństwa bez tlenków będą stawały się z czasem szarymi brązami i u ok. 30 proc. pacjentów docelowa szarość może wydawać się zbyt chłodna. Używamy więc pigmentów ocieplających barwę – na bazie żółci oraz pomarańczu. Pigment powinien być bezpieczny, niealergizujący, nietestowany na zwierzętach. Zwracajmy uwagę na atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Dobry pigment w połączeniu z doświadczeniem i odpowiednią techniką pracy to bezpieczeństwo naszych klientów i obustronna satysfakcja z wykonanej pracy.
R jak ryzyko
Makijaż permanentny stał się ostatnimi czasy dochodowym zajęciem dla wielu osób – niestety również dla tych, którzy z branżą beauty, znajomością budowy skóry oraz medycznymi aspektami towarzyszącymi tej dziedzinie nie miały dotychczas wiele wspólnego, a ich wiedza w tej materii pozostawia wiele do życzenia. Jeśli ich droga kariery następuje krok po kroku, w rozsądnym tempie i w asyście dobrego fachowca, nie musimy się martwić. Jeśli jednak nadrzędnym celem staje się szybki zarobek w warunkach mobilnych lub domowych, bez świadomości skutków i odpowiedzialności za nie, wówczas zdrowie klienta jest narażone, a możliwość wystąpienia nieoczekiwanych komplikacji drastycznie wzrasta. Oczywiście, może się to przydarzyć również specjaliście z doświadczeniem w profesjonalnych warunkach gabinetu, jednak różnica polega na tym, że my bierzemy taką ewentualność pod uwagę i jesteśmy do pewnych sytuacji przygotowani, odpowiednio przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, mamy „pod ręką” specjalistów, którzy mogą zareagować.
WSTRZĄS ANAFILAKTYCZNY
Wstrząs anafilaktyczny – to zagrażające życiu zaburzenie krążenia, oddychania oraz czynności serca. Ocena stanu polega na szybkim rozpoznaniu i błyskawicznym zareagowaniu na postępujące pogarszanie się stanu zdrowia. Wstrząs anafilaktyczny ma zazwyczaj bardzo nagły przebieg, ale zdarza się, że pojawiają się subtelne, chociaż niepokojące objawy przepowiadające, jak zawroty głowy, drapanie w gardle, uczucie duszności. Nie wolno ich bagatelizować. Należy czym prędzej przerwać zabieg i wezwać pomoc medyczną.
Alergiczne przyczyny wstrząsów:
– leki – najczęściej antybiotyki beta-laktamowe, cytostatyki, aspiryna,
– lidokaina – składnik preparatów znieczulających,
– użądlenia przez owady,
– białka podawane pozajelitowo,
– enzymy, surowice (przeciwtężcowa), hormony (insulina), preparaty alergenów stosowanych w diagnostyce in vitro i immunoterapii,
– pokarmy – ryby, owoce morza, owoce cytrusowe, orzeszki ziemne,
– lateks.
Do niealergicznych przyczyn należą:
– opioidy, leki zwiotczające, roztwory koloidowe,
– preparaty immunologiczne, czyli krew i preparaty krwiopochodne, immunoglobiny, surowice zwierzęce, szczepionki,
– obecność mediatorów lub substancji podobnych w pokarmach (histamina, tyramina),
– zanieczyszczenia pokarmów, preparaty konserwujące, radiologiczne środki cieniujące.
Objawy wstrząsu
Objawy wstrząsu mogą pojawić się w ciągu paru sekund do kilku minut od momentu kontaktu z czynnikiem wywołującym, ale zdarza się, że wystąpią później, nawet do 30 min.:
– złe samopoczucie, przyspieszone tętno,
– zaburzenia drożności dróg oddechowych, np. obrzęk gardła i języka, chrypka, świst krtaniowy,
– zaburzenia wydolności oddechowej,
– narastająca duszność, szybki i płytki oddech, osłuchowo świsty, zatrzymanie oddychania, zaburzenia świadomości,
– zaburzenia wydolności krążenia,
– bladość, wilgotna skóra, uczucie zimna, nagłe zatrzymanie krążenia.
Pierwsza pomoc ratownika medycznego
w zależności od stanu pacjenta (opcje):
– drożność dróg oddechowych oraz wentylacja,
– dożylne przetaczanie płynów,
– utrzymanie ciśnienia tętniczego,
– pozycja półsiedząca lub siedząca, gdy są problemy z oddychaniem,
– tlenoterapia,
– podanie adrenaliny domięśniowo (wchłania się do 8 min)– dawka dla dorosłego 0,3 lub 0,5 mg,
– klemastyna, lek przeciwhistaminowy, dożylnie,
– hydrokortyzon, salbutamol lub glukagon, gdy nie występuje reakcja na adrenalinę,
– intubacja.