Koszyk

Alergie w stylizacji brwi

| Autor: Michalina Mielnicka

Z tego artykułu dowiesz się:

  •  czy reakcji alergicznej można uniknąć,
  • co to jest krzyżowa reakcja alergiczna,
  • czy alergia i podrażnienie, to to samo?

Choć świadomość jej istnienia jest spora, to nadal zbyt często bagatelizowana. Alergia – to o niej mowa. Temat alergii w stylizacji brwi jest niezwykle ważny dla każdej stylistki, życzyłaby sobie mianować się profesjonalistką. Równie istotny, co obszerny – ma ogromne pole do popisu względem niesienia za sobą widma problemów zdrowotnych.. oraz finansowych.

Przy wykonywaniu jakiegokolwiek zabiegu występowanie alergii jest jednym z najważniejszych przeciwwskazań, ponieważ może prowadzić do poważnych reakcji obejmujących cały organizm oraz idących za nimi konsekwencji zdrowotnych. Proces ten nazywany jest reakcją alergiczną. Polega on na nadwrażliwości organizmu na substancje zwane alergenami, które normalnie nie powodują reakcji u większości ludzi. Gdy alergen dostanie się do organizmu alergika, układ immunologiczny reaguje nadmiernie, wytwarzający przeciwciała, które wywołują objawy alergii. To właśnie powód, który komplikuje tę kwestię – nie istnieją kosmetyki antyalergiczne, ponieważ każdą osobę może uczulać zupełnie coś innego, również w rozmaitych stężeniach oraz połączeniach.

Krzyżowe reakcje alergiczne

Nierzadko spotykanym zjawiskiem jest występowanie krzyżowych reakcji alergicznych. Dochodzi do niej w momencie, gdy jeden alergen rozpozna i połączy się z niegdyś wytworzonymi przeciwciałami innego alergenu o podobnej budowie, najczęściej pochodzącego z zupełnie innego źródła. To powód, dlaczego nie można bagatelizować informacji o jakichkolwiek alergiach występujących u naszych klientek – każda wiadomość o stanie organizmu może być istotna.

Alergia vs podrażnienie

Alergia bardzo często jest mylona z podrażnieniami – chemicznymi lub mechanicznymi. Alergia i podrażnienie to dwa różne stany, które mogą powodować podobne objawy, ale mają różne przyczyny i mechanizmy. Reakcja alergiczna występuje, gdy układ odpornościowy reaguje nadmiernie na substancję, która normalnie nie powinna być szkodliwa dla organizmu. Objawy alergii mogą obejmować kichanie, swędzenie, wysypkę skórną, obrzęk, problemy z oddychaniem lub trawieniem, a nawet w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny. Może być ona dziedziczna i rozwijać się po ekspozycji na daną substancję wielokrotnie. Podrażnienie natomiast to reakcja na bezpośredni kontakt z drażniącym czynnikiem, a objawy mogą obejmować zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, ból, obrzęk, pęcherze lub łuszczenie się skóry – jednak tylko w miejscu kontaktu z danym czynnikiem. Podrażnienia zazwyczaj ulegają samoistnej poprawie po usunięciu czynnika drażniącego i mogą wystąpić u każdego, niezależnie od genetycznych predyspozycji.

Reakcja uczuleniowa może wystąpić nawet po wielu godzinach od kontaktu z alergenem (średnio od 24h do 72h), powodując szereg rozmaitych objawów – nie tylko w miejscu wykonywania zabiegu, ale również obejmujące dolegliwości ze strony całego organizmu.

O najcięższej postaci reakcji alergicznej – anafilaksji, zwanej też wstrząsem anafilaktycznym, mogącej być przyczyną zgonu – świadczyć mogą objawy ze stron układu oddechowego, trudności z oddychaniem, niskie ciśnienie krwi, zajęcie skóry lub błon śluzowych, a także objawy żołądkowo-jelitowe.

Potencjał uczulający w produktach do stylizacji brwi może mieć.. absolutnie wszystko. Najczęściej spotykanymi są wyciągi roślinne (obecne np. w szamponach, płynach do demakijażu lub jako barwniki farb i henny, a także jako kompozycje zapachowe), barwniki syntetyczne (np. p-Fenylenodiamina, potocznie nazywana PPD, parametyloaminofenol, 2-nitro-p-fenylenodiamina, 2-metylo-m-fenylenodiamina), półprodukty pochodzenia zwierzęcego (np. kolagen, elastyna, keratyna, lanolina); wosk sojowy lub pszczeli (jako składnik preparatów lub wosków do depilacji). Nierzadko spotykamy się również z uczuleniami na niektóre konserwanty (np. Triclosan), surfakanty (np. Lauryl Glucoside), substancje aktywne (np. Ascorbyl Tetraisopalmitate), emulgatory (np. Cetearyl Alcohol), glikole (np. Propylene Glycol), kopolimery PVP, związki chemiczne organiczne i nieorganiczne (np. kwas tioglikolowy i jego pochodne, nadtlenek wodoru). Niestety – uczulenia to kwestia indywidualna. U jednej osoby dana substancja może wywołać reakcję alergiczną, u drugiej osoby pozostając obojętną dla organizmu.

Pamiętaj! Reakcja uczuleniowa każdorazowo wymagać będzie kontaktu z lekarzem, celem oceny stanu zdrowia klientki oraz konsultacji względem przyjęcia leków antyhistaminowych. Reakcja alergiczna nie ustąpi samoistnie, dopóki alergeny są obecne w organizmie, wobec czego samo usunięcie przyczyny (np. zdjęcie rzęs syntetycznych lub zmycie henny) może być nieskuteczne. W przypadku podrażnień – leki antyhistaminowe mogą jedynie zapobiec świądowi, lecz nie przyspieszą gojenia się. Stylistka nie ma prawa wskazywać, które z leków należy przyjąć – to znaczne przekraczanie naszych kompetencji. Fundamentem, o który powinnaś zadbać jest rzetelne przeprowadzenie wywiadu przedzabiegowego – to on służyć ma nie tylko dobru klientki, ale również zapobieganiu potencjalnym problemom ze strony prawnej.


Michalina Mielnicka

Wieloletnia stylistka, autoryzowana instruktorka stylizacji brwi i rzęs, wielokrotna międzynarodowa laureatka mistrzostw oraz sędzia. Od 2022 roku współtworzy swoją grupę instruktorów - ExpertSpot by Pimp My Lashes. Od 2023 objęła status biegłego sądowego z zakresu stylizacji brwi i rzęs przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku. W ciągu kilku lat zaufało jej już ponad 1000 kursantek, wielokrotnie zdobywając tytuł Instruktora Roku. W wolnych chwilach z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą na branżowych spotkaniach stacjonarnych i online, wydając e-booki oraz tworząc materiały edukacyjne do branżowej prasy i portali.