Koszyk
Atak na cellulit

Atak na cellulit

| Autor: Aleksandra Cybruch

Z tego artykułu dowiesz się:
• Co jest przyczyną powstawania cellulitu?
• Jak skuteczna i przyjemna może być jego likwidacja?
• Dlaczego mężczyzn ten temat dotyka rzadziej?

Spis treści

NAJSKUTECZNIEJSZE METODY WALKI Z DEFEKTEM ‒ Z problemem cellulitu zmaga się większość kobiet niezależnie od wieku, wagi oraz sylwetki. Nierówna struktura skóry, wgłębienia, pomarańczowa skórka i obrzęki to problemy estetyczne, które z różnym nasileniem dotykają nawet 80 proc. kobiet.
Najczęściej widoczny jest na takich obszarach charakteryzujących się większą ilością tkanki tłuszczowej, jak: uda, pośladki, brzuch i ramiona. Cellulit to inaczej lipodystrofia, czyli włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej. Aby wiedzieć, jak skutecznie redukować cellulit, należy zrozumieć, czym jest i jak powstaje, by wybrać jak najlepsze kierunki terapii. Etiologia cellulitu jest wieloczynnikowa. Komórki tłuszczowe wywierają nacisk na naczynia krwionośne i limfatyczne, co skutkuje zaburzeniem procesów metabolicznych. Prowadzi to do nadmiernego gromadzenia zbędnych produktów przemiany materii oraz zaburzeń przyswajania tlenu i składników odżywczych.

Powstawaniu cellulitu sprzyjają: brak aktywności fizycznej, nadmiar soli i cukru w diecie, wahania wagi, zaburzenia hormonalne.

Cellulit – Damsko-męski problem

Dlaczego problem ten częściej dotyka kobiet niż mężczyzn? Związane jest to z inną budową tkanki podskórnej. U mężczyzn przegrody łącznotkankowe dzielą tkankę tłuszczową ukośnie, natomiast u kobiet pionowo. Odgrywa to istotną rolę w widoczności cellulitu. Pozbawiona elastyczności tkanka łączna i powiększone komórki tłuszczowe skutkują nierównościami i wgłębieniami na powierzchni skóry.

Dlaczego problem ten częściej dotyka kobiet niż mężczyzn? Związane jest to z inną budową tkanki podskórnej.

 

Cztery stadia cellulitu

W zależności od stopnia nasilenia oraz widoczności wyróżniamy cztery stadia cellulitu. Gdy skóra jest gładka, a delikatne nierówności są zauważalne jedynie po ściśnięciu fałdu skórnego, mówimy o cellulicie pierwszego stopnia.
Stopień drugi to mniej elastyczna skóra, nierówności są widoczne zarówno po badaniu palpacyjnym, jak i w trakcie napięcia mięśniowego.
Jeśli zagłębienia na skórze widoczne są w każdej pozycji (stojącej, siedzącej, leżącej), mamy do czynienia z cellulitem trzeciego stopnia. Najbardziej zaawansowany czwarty stopień to bardzo widoczne zgrubienia, zmiany związane z zapaleniem tkanki podskórnej. Taki stan często wymaga konsultacji lekarskiej.

Styl życia a cellulit

Na czym należy się skupić, aby zredukować cellulit? Po pierwsze styl życia. Zwiększona aktywność fizyczna, zbilansowana dieta oraz odpowiednia ilość wypijanej wody w połączeniu z zabiegami modelującymi sylwetkę to klucz do sukcesu. Na rynku dostępnych jest wiele metod hi-tech, które skutecznie redukują cellulit. Na które z nich warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto wybierać te technologie, które posiadają badania klinicznie, potwierdzające ich bezpieczeństwo i skuteczność.

 

Jednym z najnowszych sposobów redukcji cellulitu w kosmetologii jest wykorzystanie mikrofal o konkretnej częstotliwości 2,45 GHz.

 

Walka z cellulitem – Skutecznie i przyjemnie

Czy praca nad wymarzoną sylwetką może być jednocześnie skuteczna i przyjemna? Oczywiście! Idealnym przykładem takiego zabiegu jest endermologia. Urządzenie poprzez masaż podciśnieniowy i specjalnie zaprojektowane głowice działa na ciało wielowymiarowo. Jest to 100-proc. naturalna, bezinwazyjna i skuteczna metoda mechanicznej stymulacji skóry, która w naturalny sposób reaktywuje metabolizm komórek. Podczas zabiegu doprowadzamy do obkurczania komórek tłuszczowych, dzięki czemu redukujemy miejscowo zlokalizowaną tkankę tłuszczową i modelujemy sylwetkę. Dodatkowo zabieg ma właściwości drenujące. Podczas drenażu limfatycznego usprawniamy przepływ limfy. Umożliwia to lepszą wymianę płynów, przyspiesza metabolizm, poprawia krążenie oraz usuwanie toksyn z organizmu. Zabieg endermologii w doskonały sposób radzi sobie również z luźną skórą. Poprzez pobudzenie aktywności fibroblastów zwiększona zostaje produkcja włókien kolagenowych i elastylowych, co powoduje widoczne zagęszczenie i ujędrnienie skóry. Warto wspomnieć, że jest to zabieg całoroczny, który ze względu na swoje nieinwazyjne działanie doskonale wpisuje się w terapie łączone, wzmacniając efekty zabiegowe. Fale akustyczne uznane są za jedną z najskuteczniejszych metod redukcji każdego stadium cellulitu oraz opornej tkanki tłuszczowej. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób, które chcą działać profilaktycznie. Fale akustyczne charakteryzują się wysoką amplitudą w stosunku do ciśnienia otoczenia oraz bardzo dużą szybkością rozchodzenia się w ośrodkach sprężystych. Działanie fal akustycznych wykorzystuje naturalne procesy naprawcze organizmu. Polega ono głównie na odkształcaniu tkanki łącznej, a konkretniej na jej rozluźnieniu oraz na zmniejszeniu objętości komórek tłuszczowych. Skutkuje to poprawą krążenia oraz metabolizmu komórek. Dodatkowo podczas zabiegu działamy przeciwobrzękowo i rozluźniamy napięcia mięśniowe. Jest to jedna z niewielu technologii, która jest w stanie działać na wielu płaszczyznach, a konkretniej na: skórze właściwej, tkance podskórnej, tkance mięśniowej oraz układzie limfatycznym.

Jednym z najnowszych sposobów redukcji cellulitu w kosmetologii jest wykorzystanie mikrofal o konkretnej częstotliwości 2,45 GHz. Fale o precyzyjnie dobranej częstotliwości trafiają prosto do komórek tłuszczowych, prowadząc do ich uszkodzenia, a następnie usunięcia z organizmu. Dodatkowo energia mikrofal pochłaniana jest przez włókna tkanki łącznej, prowadząc do rozpuszczenia zwłókniałego kolagenu oraz stymulując fibroblasty do produkcji nowego, elastycznego kolagenu. Możliwość wykorzystania dwóch głowic zabiegowych pozwala na pracę na różnych wskazaniach oraz głębokościach. Technologia działa w zakresie redukcji tkanki tłuszczowej z różnych obszarów ciała oraz powoduje regresję powierzchownego i głębokiego cellulitu. Zabieg jest w pełni bezpieczny i komfortowy dla pacjenta. Nie wymaga rekonwalescencji, a przynosi spektakularne efekty już po pierwszym spotkaniu.
Aby móc cieszyć się wymodelowaną sylwetką i wygładzoną skórą, warto pamiętać o pełnych seriach zabiegowych. Najszybsze i najbardziej satysfakcjonujące efekty przyniosą nam terapie łączone, które gwarantują wzajemne uzupełnianie się zabiegów.

Źródła:
Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, PZWL, Warszawa 2010, s. 428‒429,
Żyłka-Załęska I., Cellulit jako problem medyczny, Probl Hig Epidemiol 2008, s. 487‒491.

Aleksandra Cybruch | Młodszy specjalista medyczny firmy ITP, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, magister kosmetologii bioestetycznej. Specjalizuje się w kosmetologii hi-tech.

Aleksandra Cybruch

Specjalista Medyczny ITP, Magister Kosmetologii Bioestetycznej, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia. Specjalizuje się w kosmetologii hi-tech.