Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaka jest nowa definicja mikroplastiku?
- Jaka jest różnica między mikroplastikami pierwotnymi a wtórnymi?
- Które preparaty podlegają rozporządzeniu i ile wynosi okres przejściowy?
27 września br. zostało opublikowane długo oczekiwane Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2055 dotyczące ograniczenia mikrocząstek polimerów syntetycznych (mikroplastików), intencjonalnie dodawanych do produktów otrzymywanych w procesach przemysłowych, w tym kosmetyków. Weszło ono w życie i zaczęło obowiązywać dokładnie 17 października, czyli 20 dni po publikacji. Co nowego wniosła ta regulacja?
Propozycja komisji dotycząca uregulowania stosowania mikroplastików wynika z problemu środowiskowego, jakim jest zanieczyszczenie mórz i oceanów plastikiem (rozdrobnionymi kawałkami plastiku). Organizacje branżowe, reprezentujące producentów w Polsce i Europie, zgadzają się z komisją, że obecność mikroplastików w środowisku naturalnym to poważny problem i wymaga podjęcia przemyślanych działań. Absolutnym priorytetem branży jest bezpieczeństwo kosmetyków, zarówno dla konsumentów, jak i dla środowiska. Nowy akt prawny prawdopodobnie nie rozwiąże w pełni problemu, choć z pewnością przyczyni się do zmiany dotychczasowej sytuacji.
Nowa definicja mikroplastiku
W omawianym rozporządzeniu mikroplastik został określony jako mikrocząstki polimerów syntetycznych (ang . synthetic polymer microparticles , SPM). Definicja ta obejmować będzie zatem szereg składników kosmetycznych pełniących kluczowe funkcje,
Pozostało 80% tekstu do przeczytania