Koszyk

Dieta dla paznokci

| Autor: Magda Olech

Zima to czas, kiedy nietrudno o niedobory żywieniowe. Jest to okres, w którym mamy okrojone możliwości kompozycji posiłków, brakuje sezonowych warzyw i owoców. Braki w codziennym jadłospisie w pierwszej kolejności ujawniają się w postaci słabej  kondycji włosów, skóry i paznokci. Jak temu zaradzić? W jaki sposób zadbać o paznokcie od środka? Magda Olech radzi.

Co polecić klientce, która skarży się na łamliwe i słabe paznokcie? Przede wszystkim by uważniej przyjrzała się swojej codziennej diecie. 
Na stan wytworów naskórka wpływa wiele czynników, jednym z ważniejszych jest sposób odżywiania się. Kompozycja produktów w codziennym jadłospisie powinna pokrywać całe zapotrzebowanie organizmu na składniki pokarmowe, jednak w praktyce popełniamy wiele błędów żywieniowych, które bezpośrednio przekładają się na stan włosów i paznokci.
 
Oto listę związków, które należy wprowadzić do codziennego menu:
 
Aminokwasy siarkowe (metionina, cysteina) Pełnią rolę budulcową i regeneracyjną. Ich źródłem są: mięsa i przetwory mięsne, produkty mleczne, ryby, jaja, strączki, produkty zbożowe
 
Witaminy z grupy B  Odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie skóry i jej wytworów. Stymulują wzrost paznokci. Ich niedobór powoduje zniekształcenia w obrębie płytki paznokciowej, paznokcie stają się podatne na złamania i pęknięcia. Źródła: produkty zwierzęce –  mleko i przetwory mleczne, podroby, jaja, ryby, małże; produkty roślinne – ciemny chleb, kasza jęczmienna i gryczana, płatki owsiane, fasola, groch, soja, kapusta, brukselka, brokuły, szpinak, cebula, czosnek, migdały, orzechy, a także drożdże.
 
Witamina E  Wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia mikrokrążenie, co ma bezpośredni wpływ na stan płytki paznokci, ma działanie antyoksydacyjne. Stosowana w nadmiarze może doprowadzić do żółknięcia paznokci. Źródła: mięso, nabiał, ryby, jaja, mleko i jego przetwory, kasze, płatki owsiane, ryż, kiełki pszenicy, oleje roślinne, orzechy.
 
Witamina C
Ma działanie antybakteryjne, zapobiega stanom zapalnym, łagodzi te, które już powstały w obrębie płytki paznokci. Zwiększa przyswajalność żelaza, ma działanie ochronne na witaminę E, przez co także pośrednio wpływa na stan wytworów naskórka. Źródła: owoce dzikiej róży, rokitnik, natka pietruszki, czerwona papryka, brokuł, brukselka, truskawki, kiwi, porzeczki, pomarańcze.
 
Cynk, krzem, magnez
Mają działanie między innymi wzmacniające skórę, włosy i paznokcie. Przyspieszają wzrost płytki. Źródła cynku: mięso, podroby, rośliny strączkowe, kasza gryczana, produkty zbożowe z pełnego przemiału, sery podpuszczkowe, orzechy. Źródła krzemu: pieczywo razowe, otręby, płatki owsiane, skórki warzyw i owoców, szczypior, czosnek, mleczko pszczele, skrzyp polny, pokrzywa.
 
Krzem ma znaczący wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry, przyspiesza regenerację naskórka i bierze udział w syntezie kolagenu i elastyny. Jest polecany także w chorobach zwyrodnieniowych stawów i krzywicy. Ilość krzemu w organizmie maleje wraz z wiekiem.
 
Żelazo
Przeciwdziała rozwarstwianiu się płytki oraz nadmiernej łamliwości paznokci. Źródła: czerwone mięso, podroby, nasiona roślin strączkowych, natka pietruszki, jaja, produkty zbożowe.
 
Wapń
Jego niedobór objawia się między innymi kruchością i łamliwością paznokci, a także białymi plamkami pojawiającymi się na ich płytce. Źródła: mleko i jego przetwory, sardynki, kapusta włoska, jarmuż, natka pietruszki, szczypiorek, suche nasiona roślin strączkowych, suszone figi, morele oraz orzechy, głównie migdały i orzechy laskowe, nasiona słonecznika, maku oraz sezamu, płatki owsiane, otręby pszenne oraz wody wysokozmineralizowane.
Produkty, których należy unikać:
• cukier,
• białe pieczywo,
• śmieciowe jedzenie,
• mocna kawa i herbata,
• alkohol.
 
 
Magda Olech |  Dietetyk z zawodu i zamiłowania, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Wyższej Szkoły Zarządzania i Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Prowadzi poradnię dietetyczną La Sante www.dieta.gda.pl