Koszyk

Do każdego celu odpowiedni żel

| Autor: Veronika Vedmedenko

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie wyróżniamy kształty paznokci?

• Jakie systemy wyróżniamy?

• Jak dobrać system?

Jakość modelowania to także kwestia wyboru właściwego materiału. Światłoutwardzalne tworzywa sztuczne na ogół są wykorzystywane w studiu do wzmacniania albo przedłużania paznokci klientów. O perfekcyjnym rezultacie zabiegu modelowania paznokci decydują jednak nie tylko umiejętności stylistki, ale także wybór właściwego materiału – Veronika Vedmedenko wie o tym z własnego doświadczenia. Za pomocą nowoczesnych światłoutwardzalnych tworzyw sztucznych można wymodelować dowolny kształt paznokci.

Kształty

Najpopularniejszymi kształtami paznokci są: 

1. Square (kwadrat): Ten kształt najlepiej pasuje do szczupłych dłoni z długimi palcami, ponieważ lekko pogrubia i sprawia, że palce wydają się nieco szersze, niż są w rzeczywistości.

2. Ballerina (coffin, czyli trumna): Określenie „ballerina” jest wciąż nowe

3. Okrągłe/Owalne: Te kształty wyglądają naturalnie i sprawdzają się w przypadku wymagającej pracy. Aby uzyskać okrągły kształt, paznokcie są piłowane na okrągło już od łożyska paznokcia, co zdaje egzamin także przy bardzo krótkich paznokciach. Owalny kształt nadaje się lepiej do nieco dłuższych paznokci, ponieważ boki są piłowane „na prosto” i tylko czubek jest zaokrąglony.

4. Migdałki: To kształt idealny dla dłoni z szerokimi paznokciami. Dzięki lekko spiczastemu zakończeniu paznokieć optycznie się zwęża i palce sprawiają wrażenie dłuższych.

5. Stiletto: Żeby je nosić, trzeba mieć „wprawę”, od łożyska aż do czubków ich linia ostro się zwęża. 

Systemy

Gdy stylistka paznokci już wie, jaki kształt nadać paznokciom, musi podjąć decyzję, czy chce pracować z tworzywem światłoutwardzalnym z gamy systemów jednofazowych czy trójfazowych. Przy systemach jednofazowych do nałożenia wszystkich trzech warstw – podkładowej, budującej i wykańczającej – służy jeden żel. Dodatkowo używa się primera, żeby optymalnie przygotować naturalne paznokcie do modelowania żelem. W przypadku systemów trójfazowych stosuje się trzy różne żele, inny do każdej warstwy: żel podkładowy, żel budujący i żel nabłyszczający. W warstwie podkładowej i nabłyszczającej często są wykorzystywane żele o małej lepkości. Żele o średniej i dużej lepkości nadają się natomiast do budowania paznokcia. Na przykład żel strukturalny (sculpture gel) ma bardzo zwartą konsystencję i dużą lepkość. Dzięki tym właściwościom bardzo dobrze sprawdza się jako warstwa budująca, bowiem nie rozleje się na brzegi paznokcia i w ten sposób później unikniemy zapowietrzenia.

Żele

Zarówno w palecie systemów jednofazowych, jak i trójfazowych występują różne żele. Przy wyborze preparatu należy brać pod uwagę stan paznokci klientki.

1. Do cienkich i uszkodzonych paznokci „z problemami” najlepiej nadaje się bardzo elastyczny żel. Taki żel nawet po utwardzeniu w lampie UV (około 120 sekund) albo w lampie LED (około 60 sekund) dopasowuje się do naturalnych paznokci. Pod wpływem światła twardnieje, jednocześnie jednak zachowuje sprężystość. 

2. Do normalnych paznokci używam zwykle żelu budującego o średniej lepkości, który twardnieje w lampie UV w ciągu około 120 sekund, a w lampie LED – 60 sekund. 

3. Do paznokci z (wymodelowanymi?) przejściami wybieram żel strukturalny. Jest on bardzo mocny i dzięki temu bardziej od innych żeli odporny na codziennie obciążenia. Aby uzyskać większą trwałość w miejscach przejść, warto nałożyć nieco grubszą warstwę materiału niż na krótkie paznokcie.

Pędzle mają rozmaite kształty, długości, szerokości i rodzaje włosia. Każdy stylista paznokci sam musi dojść do tego, którym pędzlem pracuje mu się najlepiej. 

Pędzle

Także użyte pędzle odgrywają rolę w modelowaniu paznokci za pomocą światłoutwardzalnych tworzyw sztucznych. Pędzle różnią się kształtem, długością i szerokością oraz jakością włosia. W moim studiu warstwę budującą lubię nakładać owalnym pędzlem. Dzięki jego naturalnemu, zaokrąglonemu kształtowi nie tylko łatwiej mi się pracuje, ale także mogę pracować szybciej i czyściej. Wielkość pędzla dobieram tak, aby pasowała do naturalnych paznokci klientki.

Podsumowanie

Ostatecznie każda stylistka paznokci musi sama zdecydować, którym systemem i którymi z różnych żeli pracuje jej się najlepiej przy modelowaniu paznokci. Wypróbowuj żele różnych producentów, aż znajdziesz ten, który wyda ci się idealny do wykonywania własnych stylizacji.

Veronika Vedmedenko

Dyplomowana kosmetyczka, od 2010 roku prowadzi własne studio stylizacji paznokci. Wygrała 1st German NailArt Online Voting, zajmowała także pierwsze miejsca w innych mistrzostwach w zdobieniu paznokci.