Koszyk

Dobre rozpoznanie

| Autor: Anna Lubecka-Detka

Z tego artykułu dowiesz się:

•  O co należy zadbać, przeprowadzając wywiad?

•  Jakie pytania zadać?

•  Co powinno znaleźć się na kwestionariuszu?

Spis treci

WYWIAD PODOLOGICZNY – W gabinecie podologicznym spotykamy się z różnymi zmianami patologicznymi w obrębie paznokci i skóry stóp. Aby jak najlepiej pomóc pacjentowi, należy przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad i oględziny stóp. Dzięki szczegółowo przeprowadzonemu wywiadowi jesteśmy w stanie odkryć przyczynę wystąpienia problemu i dobrać najwłaściwszą terapię.

Podczas badania podmiotowego należy zadbać o:

– odpowiednie miejsce – takie, które nie będzie krępowało pacjenta. Musimy pamiętać o tym, że są to dane wrażliwe, czyli powinno się zapewnić komfort i poczucie bezpieczeństwa oraz uniemożliwić obecność osób trzecich; – odpowiednią ilość czasu – nie należy przeprowadzać badania w pośpiechu, na skróty, „po łebkach”; – kontakt wzrokowy – dzięki temu pacjent wie, że skupiamy się na jego wypowiedzi. W ten sposób możemy również zaobserwować coś więcej niż tylko słowa, często mowa niewerbalna mówi co innego niż werbalna; – zrozumienie – na początku należy przedstawić się i poinformować o przebiegu i celu badania; wyrażać się w sposób zrozumiały i jasny dla pacjenta. Najlepiej stworzyć własny kwestionariusz, tzw. kartę pacjenta, który usprawni zbieranie informacji i pomoże usystematyzować pozyskane dane.

Co powinno się znaleźć w karcie pacjenta?

1. Informacje podstawowe (m.in.: imię i nazwisko, data urodzenia, adres, telefon kontaktowy) 2. Informacje dodatkowe (styl życia, aktywność fizyczna, dieta, rodzaj wykonywanej pracy) 3. Stan zdrowia (na co pacjent choruje, jakie leki przyjmuje, czy ma jakieś alergie, czy przebył jakieś urazy i/lub zabiegi chirurgiczne) 4. Zmiany w obrębie stóp (zmiany skórne, zmiany na paznokciach, deformacje stóp, ocena ruchomości stawów) Tę część wypełniamy po tzw. badaniu przedmiotowym, czyli dokładnym obejrzeniu stóp. Zawsze zwracamy uwagę na kształt, budowę i zabarwienie płytek paznokciowych; elastyczność, zabarwienie i strukturę skóry; ogólną budowę stopy i ruchomość w poszczególnych stawach. Jeżeli mamy do czynienia z diabetykiem, warto dodatkowo dokonać oceny neuropatii (badanie czucia głębokiego, powierzchownego i temperatury) oraz zmierzyć tętno na tętnicy grzbietowej stopy. 5. Zgody (zgoda na przetwarzanie danych osobowych, na wykonywanie zdjęć, na przeprowadzenie zabiegu; oświadczenie, że podane dane są zgodne z prawdą) Wszystkie zgody dajemy do podpisania na sam koniec, po wykonaniu badania przedmiotowego i dokładnym wyjaśnieniu, na czym będzie polegał wykonany przez nas zabieg, jakie są przeciwwskazania i możliwe komplikacje. Należy pamiętać, aby wywiad zaczynać od pytań zamkniętych. To pytania, na które pacjent odpowiada „tak” lub „nie”. Jeżeli uzyskamy twierdzącą odpowiedź, przechodzimy do pytań otwartych, a następnie wyjaśniających. Warto zacząć obserwować pacjenta już od pierwszej chwili, jak wchodzi do naszego gabinetu. Należy zwrócić uwagę, w jaki sposób się porusza, czy są zachowane wszystkie determinanty chodu, jak wygląda jego obuwie – to bardzo wiele może nam podpowiedzieć. I pamiętajmy – okażmy empatię.

Anna Lubecka-Detka

Związana z firmą PODOPHARM®. Kieruje firmowymi gabinetami PODOPHARM® w Kielcach. Jurorka międzynarodowych mistrzostw Podologii w Czechach i na Ukrainie. Wykładowca, trener praktycznej nauki zawodu, współzałożycielka oraz instruktorka i szkoleń PodoEdukacja, dyplomowany szkoleniowiec Podopharm. W 2020 roku ukończyła eksperymentalny kierunek medyczny – podologia w Bytomiu.