Z tego artykułu dowiesz się:
• Jak powinna wyglądać kompleksowa diagnostyka przedzabiegowa w przypadku planowanej eksfoliacji?
• Z jakiego sprzętu diagnostycznego warto korzystać?
• Jak ocena kondycji skóry i jej parametrów wpływa na wybór substancji złuszczających?
• Jakie kwasy rekomendowane są do cery nadwrażliwej?
Spis treści
Diagnostyka przedzabiegowa i plan terapii w procedurach eksfoliacji | Diagnostyka skóry jest nieodzownym elementem wywiadu kosmetycznego. Powinna poprzedzać każdy zabieg. Od wyniku diagnozy, planowanych efektów i potrzeb skóry,a także ewentualnych przeciwwskazań zależy dobór procedury i skład pilingu. Praktycznych wskazówek na temat działań poprzedzających zabieg eksfoliacji udziela Aneta Dzięcielewska.
Diagnostyka przedzabiegowa – Co i jak?
O tym, jaki zabieg zostanie przeprowadzony decydują oczekiwania klienta, ewentualne przeciwwskazania, a także rodzaj i aktualne potrzeby cery, które diagnozuje profesjonalista. Umiejętność doboru pielęgnacji często nie ogranicza się do wiedzy dermatologicznej i znajomości specyfikacji preparatów. Kosmetolog czy kosmetyczka musi także umieć odczytać nieujawnione potrzeby klientki, a ponadto ułożyć taką sekwencję zabiegów, która przyniesie jak najwięcej korzyści.
Diagnostyka przedzabiegowa – Od oceny do decyzji
W ocenie skóry warto posiłkować się powszechnie dostępnymi sprzętami diagnostycznymi, takimi jak lampa Wooda czy lampa-lupa. Diagnoza powinna uwzględniać:
– ocenę rodzaju cery: sucha, normalna, mieszana, przetłuszczająca się,
– aktualną kondycję: przejściowe przesuszenie, uwrażliwienie, pojedyncze niedoskonałości,
– potrzeby estetyczne: przebarwienia, zmarszczki, obniżona jędrność i elastyczność.
Diagnostyka przedzabiegowa – Dokumentacja
W celu udokumentowania efektów zabiegowych, warto przed pierwszym i po każdym kolejnym zabiegu wykonać zdjęcie aparatem cyfrowym. Dobierając pilingi chemiczne należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Jeśli korzystamy z mieszanin, powinniśmy przy omawianiu zabiegu wymienić poszczególne kwasy, tak aby klientka była w pełni poinformowana, jakie substancje będą używane.
PRZECIWWSZKAZANIA
Zabiegi polegające na złuszczaniu naskórka metodami chemicznymi, ze względu na zdolność przenikania stosowanych substancji, są objęte przeciwwskazaniami, wśród których najważniejsze to:
– infekcje wirusowe i bakteryjne skóry w fazie aktywnej,
– oparzenia słoneczne i chemiczne,
– ciąża i okres karmienia piersią,
– choroby nowotworowe,
– skłonność do powstawania bliznowców,
– aktywne choroby i stany zapalne skóry,
– nadwrażliwość na składniki zastosowanych kosmetyków,
– miejscowe leczenie retinoidami i sterydami w okresie kilku ostatnich miesięcy,
– duża liczba znamion barwnikowych,
– przyjmowanie izotretynoiny w ciągu ostatnich sześciu miesięcy,
– leczenie promieniami UV w ciągu ostatnich czterech tygodni,
– ekspozycja na słońce i promieniowanie UV (również planowana w okresie czterech tygodni od zabiegu),
– choroby autoimmunologiczne,
– niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane w ciągu ostatniego miesiąca.
Jakie kwasy dla kogo?
W procedurach estetycznych stosuje się obecnie wiele różnych kwasów. Znajomość ich właściwości i zastosowania jest kluczowa dla bezpieczeństwa zabiegów i uzyskania zamierzonych efektów.
• Kwas migdałowy – obecnie jeden z kwasów najczęściej stosowanych w gabinetach kosmetycznych. W zależności od stężenia, pH oraz połączenia z innymi kwasami, możemy spodziewać się różnych efektów. Do jego głównych działań należą: rozjaśnianie przebarwień, zmniejszenie nadmiernego przetłuszczania się skóry, redukcja niedoskonałości i zaskórników, poprawa kolorytu i młodszy wygląd cery. W mieszaninie z polihydroksykwasami zyska dodatkowe właściwości pielęgnacyjne. Po serii kwasu migdałowego + PHA możemy oczekiwać zmniejszenia widoczności rozszerzonych naczyń krwionośnych. Często zalecany jest jako tzw. piling całoroczny, oczywiście przy równolegle stosowanej wysokiej ochronie przed promieniowaniem UV.
• Kwas cytrynowy – szczególnie ceniony za działanie ukierunkowane na rozjaśnianie przebarwień. Jego skuteczność zostanie wzmocniona, jeśli użyjemy go w mieszaninie z kwasem fitowym. Poprawia elastyczność, napięcie skóry oraz pozostawia efekt oczyszczonych porów.
• Kwas pirogronowy – ma wiele wskazań, w tym m.in. służy poprawie jędrności skóry i redukuje skłonność do niedoskonałości. Jeśli skorzystamy z mieszaniny, w której dodatkowo są kwas azelainowy i salicylowy, uzyskamy efekt odmładzający, rozjaśnienie przebarwień pozapalnych oraz zmniejszenie skłonności do zaskórników.
• Kwas laktobionowy – jego działanie złuszczające w powyższym zestawieniu jest najdelikatniejsze. Ze względu na budowę doskonale zmniejsza problem nadwrażliwości cery, nawilża zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz naskórka, przez co usprawnia regenerację bariery naskórkowej. Szczególnie polecany w przypadku pielęgnacji cer wrażliwych, z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi i skłonnych do trądziku różowatego. Połączony w zabiegu z azeloglicyną poprawi koloryt cery i zmniejszy problem nadmiernego przetłuszczania się. Może być stosowany także na dolną powiekę, skórę dekoltu oraz szyi. Co ciekawe, jego szczególne właściwości doskonale wpisują się w potrzeby redukcji przebarwień poprzedzonych stanem zapalnym, które widzimy najczęściej na bokach szyi (melanoza Riehla).
Serie zabiegów
Oferując serię zabiegów, warto rozważyć możliwość stosowania różnych kwasów (lub ich mieszanin).I tak, jeżeli oprócz złuszczania chcemy jednocześnie działać odmładzająco, możemy wykonywać zabiegi z użyciem kwasu pirogronowego zamiennie z kwasami PHA. Szczególnie kwas laktobionowy będzie dobrą propozycją urozmaicającą serię na bazie innych kwasów. Już po jednym zabiegu skóra wyraźnie jest dobrze nawilżona, jednak co ważniejsze, profesjonalista „przemyca” działanie redukujące nadwrażliwość cery, które, jak wiemy, jest coraz większym wyzwaniem. Częstotliwość zabiegów jest uzależniona od wybranych kwasów oraz indywidualnej reakcji skóry. Wykonując serię zabiegów na bazie kwasów opisanych powyżej, możemy przyjąć za wystarczające 4–6 zabiegów wykonywanych co 10–14 dni.
KONGRES
Weź udział w panelu dyskusyjnym z udziałem Anety Dzięcielewskiej „Diagnostyka przedzabiegowa i planowanie terapii w procedurach z kwasami (eksfoliacja)”, który odbędzie się w ramach Trzydniowego Kongresu dla Profesjonalistów BEAUTY FORUM ONLINE (15–17.05.2021). Więcej informacji na www.kongres.beauty-forum.com.pl