Koszyk

Dobry wybór

Sonda ekspertów – Świadczenie usług na wysokim poziomie wymaga od stylistek zarówno doskonałych umiejętności, jak także stosowania sprzętu, który zagwarantuje trwałość stylizacji oraz zapewni komfort w codziennej pracy. Zapytaliśmy ekspertów, na co warto zwrócić uwagę, kupując lampę.

 

IZABELA STELMASZYK
SZKOLENIOWIEC, INSTRUKTOR, WŁAŚCICIEL MARKI IMS NAILS Dobra lampa? To taka, która pracuje i zarabia. Aby dobrze utwardzić zarówno lakiery hybrydowe, jak i żele najlepsze są lampy o mocy minimum 36 W i więcej, ważne jest również rozmieszczenie żaróweczek (diod), aby świeciły na wszystkie paznokcie, bez pozostawiania miejsc słabo naświetlonych lub zacienionych. Jednak z praktycznego punktu bardzo polecam posiadanie w zanadrzu choć jednej lampy zasilanej zasilaczem z gniazdem USB – sprawdza się rewelacyjnie w sytuacji braku prądu w salonie – a takie rzeczy się zdarzają, jest też wygodna „na wyjeździe” czy w podróży. Z taką lampą możemy pracować zawsze i wszędzie.

 

JOANNA KUSKOWSKA
MASTER INSTRUKTOR NAILS COMPANY Wybór lamp na rynku kosmetycznym jest przeogromny. Producenci urządzeń prześcigają się, w kolorach, designach oraz różnych wielkościach lamp. Jednak wybór takiej lampy powinien być przemyślany, ponieważ przede wszystkim musimy pamiętać o najważniejszym zadaniu, aby nasza lampa idealnie spolimeryzowała masę światloutwardzalną, na której pracujemy. Jednym z kryteriów, którym kierujemy się w wyborze powinno być rozłożenie i liczba diod, które emitują światło LED/UV oraz moc lampy. Warto sprawdzić, czy umiejscowienie diod jest równomierne i symetryczne, a w związku z tym, czy światło będzie tak samo padało na wszystkie paznokcie – włączając w to kciuk. Kolejnym czynnikiem wpływającym na zakup lamp powinien być kolor jej wnętrza. Czarna powierzchnia nie odbija tak dobrze światła, jak na przykład lustrzana. Lustro wspomaga bardziej odbijanie fal. Jednak najlepszym wyborem jest kolor biały – ten kolor najbardziej wspomaga cały proces. Trzecią cechą, na którą warto zwrócić uwagę, są włączniki czasu pracy oraz czujniki ruchu, które usprawniają pracę, pozwalając przyspieszyć nam jej tempo.

 

ŻAKLINA BORYCKA-ZŁOTNIK
INSTRUKTOR VICTORIA VYNN Przy wyborze warto wziąć pod uwagę rozmieszczenie żarówek, moc i konstrukcję lampy. Odpowiednie, wielokątowe rozmieszczenie żarówek pozwala na równomierne doświetlenie całej dłoni, w tym kciuka, bez konieczności manewrowania dłonią klientki. Duża moc daje gwarancję poprawnego utwardzenia produktów, nawet tych mocno napigmentowanych odcieni. I na koniec zwróćmy uwagę na konstrukcję, która pozwoli na odpięcie dolnej powierzchni lampy, co umożliwi stylistce korzystanie z niej zarówno podczas zabiegu manikiuru, gdy lampa spoczywa na biurku, jak i podczas zabiegu pedikiuru, gdy zwykle jest nakładana na palce klientki od góry; pozwala to też na dokładniejsze czyszczenie i dezynfekcję po każdym zabiegu.

 

MAGDA GRODZKA
INSTRUKTOR SUNFLOWER NAIL PROFESSIONAL,
SUNFLOWER NAIL PROFESSIONAL Czy przy zakupie zastanawiałaś się w ogóle nad tym, jakie cechy powinna
mieć dobra lampa? Mam nadzieję, że TAK. Dobra lampa jest istotnym elementem w pracy stylisty. Usystematyzujmy to jednak dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze stylizacją paznokci. Przede wszystkim wybierajmy dobrej jakości żarówki – tutaj musimy zastanowić się, na jakich produktach będziemy pracować, sprawdzić ich etykiety oraz to, jakie producent ma zalecenia dotyczące utwardzania. Jeśli pracujemy w obrębie jednej marki, to te produkty zazwyczaj wymagają jednego rodzaju lamp. Bardzo istotna jest sama budowa lampy. Warto przed zakupem zwrócić uwagę, aby żarówki były rozmieszczone na całej szerokości, nie tylko na środku, ale również po bokach – jest to bardzo istotne szczególnie przy utwardzaniu kciuków. Łatwiejsza w utrzymaniu czystości będzie też lampa z odejmowanym dnem. Samą wielkość lampy musisz dostosować do stanowiska pracy. Przed zakupem sprawdź, ile miejsca masz u siebie na biurku.

 

ANNA SIKORA
ZAŁOŻYCIEL MARKI NORIKO NAILS, DYSTRYBUTOR ASTONISHING Producenci czasami zapominają, co jest dla stylistów ważniejsze, funkcjonalność czy nowoczesny design? Kosmicznie wyglądająca lampa z mnóstwem dodatkowych funkcji niekoniecznie będzie dobrym wyborem w gabinecie stylizacji paznokci. Przy wyborze nie kierujmy się jedynie wyglądem i ceną. Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest umiejscowienie i liczba diod. Jest to kluczowy element dla prawidłowego przebiegu procesu polimeryzacji. Diody powinny być więc umiejscowione na całej jej powierzchni. Na drugim miejscu jest dno lampy, które musi odbijać światło UV-A. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się dno białe lub lustrzane, którego dodatkową zaletą jest łatwe czyszczenie. Czarne dno nie będzie dobrym wyborem, gdyż absorbuje światło. I ostatnią ważną rzeczą jest budowa lampy. W gabinecie stylizacji paznokci najlepiej sprawdzą się zabudowane lampy o klasycznym wyglądzie i obłym kształcie, tzw. budki, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Istnieją również lampy otwarte, tzw. mostki, ale one mogą utwardzić produkty lub pędzle znajdującego się w pobliżu.

 

PATRYCJA BORTO
WŁAŚCICIELKA PISANE LAKIERAMI Jedną z najważniejszych cech jest moc lampy (36–48 WAT lub większa). Lampy LED utwardzają produkt szybciej od lamp UV oraz nie powodują tzw. marszczenia się koloru. Konsekwencją używania lampy o zbyt małej mocy jest trwałość naszego manikiuru. Kolejną ważną kwestią w doborze lampy jest jej dno. Pamiętajmy, by nasza lampa miała dno w kolorze białym lub lustrzanym. Na rynku spotykamy także lampy „mostki”. Nie mają one dna, co powoduje, że światło rozprasza się na boki. Zwróćmy uwagę na rozłożenie punktów świetlnych. Diody powinny być umieszczone tak, by światło docierało z każdej strony do każdego palca. Mamy wtedy pewność, że produkt utwardzi się odpowiednio, a my tym sposobem nie doprowadzimy do alergii związanych z nieutwardzonym produktem, o których się słyszy coraz częściej.