Z tego artykułu dowiesz się:
• Na co zwrócić uwagę w programach pielęgnacyjnych z zakresu trychologii oraz profesjonalnej pielęgnacji dłoni i paznokci klientów z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy?
• Jak stworzyć bezpieczne i skuteczne programy kompleksowej opieki kosmetologicznej dla klientów chorobami tarczycy?
• Jakie składniki powinny znaleźć się w produktach do pielęgnacji domowej?
• Z jakimi zaburzeniami i chorobami tarczycy wiąże się hirsutyzm?
W piątej części cyklu artykułów o zaburzeniach funkcjonowania tarczycy dr Joanna Klonowska wyjaśnia, na co zwrócić uwagę w programach pielęgnacyjnych z zakresu trychologii oraz profesjonalnej pielęgnacji dłoni i paznokci klientów z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy. Podpowie także, jakie składniki powinny znaleźć się w produktach do pielęgnacji domowej.
Poprzednią część poświęciliśmy problemom dotyczącym pielęgnacji gabinetowej i domowej skóry twarzy i ciała. Dolegliwości kosmetologiczne osób z chorobami tarczycy dotyczą skóry oraz jej przydatków, a więc także włosów i paznokci. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób można je zminimalizować i jakie działania profilaktyczne możemy podjąć, by zapobiec ich zaostrzeniu.
Włosy i skóra głowy
Nadczynność tarczycy Osoby z nadczynnością tarczycy borykają się z wieloma problemami dotyczącymi pielęgnacji włosów i skóry głowy. Z jednej strony włosów jest zazwyczaj mało, wyglądają na przetłuszczone, z drugiej przez swą sztywność nie są podatne ani na kręcenie, ani na prostowanie. Ich stylizacja stanowi dodatkową trudność. Niestety, do tego dochodzi również uporczywy świąd skóry głowy. Zdarza się, że tym dolegliwościom towarzyszy łysienie. Osoby dotknięte chorobą potrafią myć włosy kilka razy dziennie. W ten sposób zmywają naturalne warstwy zabezpieczające skórę głowy i same włosy, co dodatkowo je osłabia. Uporczywe wyczesywanie włosów podrażnia skórę, zwiększa świąd i przyczynia się do jeszcze silniejszego ich wypadania. Dodatkowo owłosiona skóra głowy osób z nadczynnością tarczycy często pokryta jest łupieżem tłustym bądź suchym. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą kosmetyki pre- i pro biotyczne. Są one stosowane obecnie w trychologii kosmetologicznej, szczególnie w oczyszczaniu i pielęgnacji skóry głowy pozbawionej naturalnej ochrony, podrażnionej czy uszkodzonej. Na niej bowiem rozmnażają się błyskawicznie patogenne drobnoustroje, powodując różnorodne dolegliwości trychologiczne. Zadaniem kosmetyków jest tworzenie i utrzymanie na powierzchni skóry aktywnej bariery ochronnej – mikrobiologicznej flory, która zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Warto także sięgnąć po kosmetyki i zabiegi trychologiczne, które łagodzą świąd, a także procedury stymulujące odrost włosów. Niedoczynność tarczycy Kobiety chore na niedoczynność tarczycy często borykają się z problemem hirsutyzmu, czyli nadmiernym owłosieniem typu męskiego, np. na twarzy, szyi, plecach, udach, wokół brodawek. Oprócz tradycyjnych metod usuwania owłosienia, np. depilacji woskiem czy pastą cukrową, zbędne owłosienie można usunąć za pomocą lasera. W przypadku tej metody należy jednak pamiętać, aby proces leczenia był już unormowany. Problemem większości kobiet jest także przerzedzenie brwi. Wyrównanie i nadanie kolorytu brwiom zapewnia zabieg farbowania henną, a także makijaż trwały. Jeżeli włosy nadmiernie wypadają/dochodzi do łysienia, można skorzystać z różnych zabiegów trychologii kosmetologicznej, np. darsonwalizacji, mikropigmentacji skóry głowy, mezoterapii mikroigłowej, karboksyterapii, które wspomogą odrost włosów i zatrzymają zaistniały proces nadmiernej ich utraty.
Pielęgnacja i stylizacja paznokci
Nadczynność i niedoczyność W poprawie kondycji i regeneracji paznokci pomogą kąpiele parafinowe oraz stosowanie różnych form profesjonalnych zabiegów regenerujących, takich jak maski czy masaż olejami. Oprócz odpowiednich preparatów kosmetycznych ważne są właściwie dobrane, delikatne pilniki do paznokci. Istotną rolę odgrywa urozmaicona dieta, a w pielęgnacji domowej regularne stosowanie kremów do rąk oraz kąpieli dłoni w ciepłej oliwie z dodatkiem np. olejku rozmarynowego. Warto też polecić klientom odżywki pielęgnacyjne. Ze względu na bardzo dużą kruchość paznokci i podatność na wnikanie bakterii, nakładanie na naturalną płytkę paznokciową lakieru utwardzanego promieniami UV niesie za sobą duże ryzyko. Między płytką a lakierem może bowiem dochodzić do rozszczelnienia, a przez to kumulowania zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Nietrudno w takim wypadku o wtórne zakażenie płytki paznokcia. Wówczas nie pomaga prawidłowe piłowanie płytki i zabezpieczanie jej odżywkami, ponieważ problem tkwi w zaburzeniach funkcjonowania całego organizmu. Bardzo ważne jest też, aby udzielić klientom wyczerpujących wskazówek w zakresie pielęgnacji domowej, diety i codziennych nawyków pielęgnacyjnych.
PIELĘGNACJA DOMOWA – SKÓRA
Wybór produktów do pielęgnacji podstawowej, jak i specjalistycznej należy do kosmetologa, który powinien zarekomendować konkretne preparaty. Warto jednak pamiętać o kilku uniwersalnych składnikach. Pomogą one zminimalizować występujące dolegliwości skórne.
Alantoina – działa osłaniająco na skórę, poprawia jej nawilżenie. Ma działanie keratolityczne – dzięki temu, że działa na desmosomy, które są odpowiedzialne za przyczepność korneocytów, może zapobiec nadmiernemu rogowaceniu i łuszczeniu się skóry. Wspomaga regenerację, gdyż stymuluje wzrost nowej tkanki.
Dekspantenol – stymuluje podziały komórkowe, dzięki czemu działa regenerująco, poprawia barierę lipidową naskórka, przez co zmniejsza utratę wody. Ze względu na zdolność wiązania wody skutecznie nawilża skórę, nadając jej miękkość i elastyczność. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, łagodzi zaczerwienienie, podrażnienie i swędzenie.
Gliceryna – jej silne właściwości higroskopijne umożliwiają wiązanie wody w naskórku. Na skórze tworzy ochronny film, który zapobiega ucieczce wody i wzmacnia odporność skóry na czynniki zewnętrzne. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne, wygładza, napina i poprawia elastyczność skóry, zwiększa przenikanie substancji aktywnych.
Krzemionka – zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych i zwiększa krzepliwość krwi, dzięki czemu ułatwia likwidację krwawych wybroczyn, działa przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo i przeciwalergicznie. Pobudza regenerację skóry, utrzymuje prawidłową elastyczność naskórka oraz włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej.
Kwas hialuronowy – poprawia proces różnicowania i złuszczania się komórek naskórka, dzięki czemu zmniejsza rogowacenie skóry oraz ułatwia tworzenie nowego, zdrowego naskórka, poprawia stan macierzy wewnątrzkomórkowej. Stymulując produkcję ceramidów, wzmacnia barierę ochronną skóry. Zastosowanie w jednym kosmetyku różnych typów tego kwasu wykazuje najkorzystniejsze, wzajemnie uzupełniające się działanie nawilżające.
Lanolina – wygładza, zmiękcza oraz tworzy na skórze delikatny film osłaniający i hamujący utratę wody.
Witaminy A, C, E, K, PP, koenzym Q10 – mają działanie antyoksydacyjne, regenerujące, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, tak aby stały się bardziej odporne na czynniki wyzwalające reakcję rumieniową, działają przeciwpodrażnieniowo.
Oleje roślinne (jojoba, migdałowy, z awokado, wiesiołka czy słonecznika) – wzmacniają barierę ochronną skóry dzięki wysokiej zawartości kwasu gamma-linolenowego.
Peptydy – te bioaktywne aminokwasy działa na komórki nerwowe skóry i keratynocyty, łagodząc objawy nadwrażliwości i poprawiając komfort skóry.
Ważna codzienna pielęgnacja
Osobom z chorobami tarczycy warto zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację paznokci:
1. Odżywiaj się racjonalnie, zadbaj o urozmaiconą dietę – niedobory mogą dodatkowo osłabiać paznokcie.
2. W przypadku stwierdzonych niedoborów wspieraj kondycję paznokci suplementacją mikro- i makroelementów.
3. Nawilżaj i natłuszczaj paznokcie oraz skórę na dłoniach za pomocą specjalnych kosmetyków, a także domowych kąpieli w ciepłych olejach roślinnych z dodatkiem cytryny.
4. Manikiur wykonuj szklanym pilnikiem – jest idealny do delikatnych paznokci.
5. Do zmywania naczyń bądź prania ręcznego używaj rękawic – unikaj długotrwałego namaczania dłoni.
6. Unikaj silnych detergentów zarówno w kosmetykach do pielęgnacji, jak i środkach czyszczących.