Aparatura w służbie piękna – Technologia HIFU znajduje obecnie wiele zastosowań w zabiegach kosmetologicznych i medycznych. Metoda ta opiera się na wywołaniu efektu termicznego, polegającego na podaniu na odpowiednią głębokość zogniskowanego impulsu ultradźwiękowego o dużej mocy (HIFU), który powoduje lokalne uszkodzenia cieplne, pobudzając tkanki do tworzenia łańcuchów naprawczych wraz z tworzeniem nowego kolagenu.
W KILKU SŁOWACH
Technologia HIFU polega na podaniu na odpowiednią głębokość zogniskowanego impulsu ultradźwiękowego, który powoduje lokalne uszkodzenia cieplne, pobudzając tkanki do tworzenia łańcuchów naprawczych wraz z tworzeniem nowego kolagenu. Impuls ultradźwiękowy koncentruje się dokładnie na docelowej głębokości, co pozwala na przenikanie przez skórę bez przerywania jej bariery. Terapia HIFU powoduje oddziaływanie nie tylko na kolagen i elastynę, ale również na tkankę włóknisto-mięśniową. Wywołuje efekt porównywalny do chirurgicznego liftingu twarzy. Uzyskujemy przemodelowanie poszczególnych warstw, co bardzo korzystnie wpływa na poprawę struktury skóry.
Urządzenia wykorzystywane do wyżej wymienionej metody zabiegowej wysyłają energię do głębszych struktur tkankowych przy użyciu głowic emitujących ultradźwięki, a energia ta koncentruje się dokładnie na docelowej, wcześniej zaprogramowanej głębokości. Zastosowanie technologii ultradźwiękowej pozwala na przeniknięcie tej fali przez skórę bez przerywania jej bariery. Jest to metoda bardzo skuteczna, przeznaczona dla dużej grupy klientów, niezależnie od koloru ich skóry, jej grubości lub innych różnic występujących w strukturze twarzy czy ciała.
SMAS, czyli…
Bezprecedensowym aspektem stosowania technologii HIFU jest zdolność do uzyskania poprawy napięcia i uniesienia skóry. W przeciwieństwie do innych niechirurgicznych zabiegów będących obecnie w użyciu, terapia urządzeniami stosującymi technologię HIFU powoduje oddziaływanie nie tylko na kolagen i elastynę, ale również na tkankę włóknisto-mięśniową, nazywaną warstwą SMAS. Objawia się to wywołaniem po zabiegu efektu porównywalnego do chirurgicznego liftingu. Oprócz korekcji napięcia skóry i jej uniesienia, w wyżej wymienionym zabiegu uzyskujemy również przemodelowanie poszczególnych warstw, co bardzo korzystnie wpływa na poprawę i jakość struktury skóry.
Właściwy wybór
W trakcie procedury zabiegowej bardzo ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego przetwornika –kartridża, który ma oddziaływać na pożądanej głębokości. Właściwy dobór ma bezpośredni wpływ na jej skuteczność i bezpieczeństwo. Najczęściej w przeznaczonych do tych terapii urządzeniach, zaraz po aktywacji i właściwym przygotowaniu pola zabiegowego, głowica wraz z odpowiednio dobranym przetwornikiem – kartridżem – dostarcza do tkanek linię zabiegową o długości od 5 mm do 30 mm, podawaną w celu wytworzenia punktów koagulacji termalnej.
Według najnowszych doniesień, zastosowanie energii HIFU na kilku głębokościach w trakcie jednej procedury powoduje wielopoziomowe zabiegi, które w końcowej analizie dają lepsze wyniki w postaci poprawy stanu skóry i mocniejszego jej napięcia.
Mechanizm działania
W trakcie terapii, w zależności od użytych głowic zabiegowych, jesteśmy w stanie dostarczyć do tkanek skoncentrowaną energię ultradźwiękową i precyzyjnie wywołać stan zapalny. Kontrolowane zniszczenie tkanki odbywa się na zaprogramowanych głębokościach w zakresie od 1,5 mm do 18,0 mm, z zachowaniem właściwych odstępów pomiędzy dobranymi wcześniej głębokościami, pozwalającymi na właściwą przebudowę tkanek. Powierzchnia skóry pozostaje przy tym niezmieniona, choć temperatura zabiegu wynosi w tkankach około 65 stopni Celsjusza. W trakcie pojawia się lekka bolesność – ponieważ do tkanek dostarczane są skoncentrowane wiązki ultradźwiękowe o dużej mocy, która wywołują efekt termicznej koagulacji. Przebudowa tkanki zapoczątkowana w trakcie zabiegu trwa przez kolejne trzy miesiące w jej wnętrzu.
Istotne aspekty okołozabiegowe
Kolejnym bardzo ważnym aspektem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest właściwe przeprowadzenie zabiegów, wyrysowanie na twarzy i ciele odpowiednich obszarów zabiegowych, a niewykonywanie procedur w obszarach tzw. zabronionych. Przed zakwalifikowaniem osoby na zabieg należy przeprowadzić z nią dokładny wywiad, podać zalecenia zabiegowe, jak i pozabiegowe.
Efekty
Z publikacji naukowych dotyczących tej technologii wynika, że „pełny efekt zabiegowy” pojawia się po trzech miesiącach. Tyle bowiem czasu potrzebuje organizm, by przebudować tkankę, poprawić jej sprężystość, jędrność oraz wywołać efekt tzw. liftingu skóry czy usunąć tłuszcz z adipocytów. Dzięki tej technologii możemy też zlikwidować tzw. podwójny podbródek, efekt „chomiczków”, wiotkość skóry szyi, ujędrnić dekolt czy uzyskać efekt wyszczuplenia okolic brzucha, pośladków lub ud.
Osoby poddające się tej procedurze mogą od razu po zabiegu wrócić do normalnej aktywności życiowej, a efekty poprawy stanu skóry w postaci polepszenia napięcia skóry będą się pojawiały stopniowo w ciągu następnych trzech miesięcy.
Wnioski
W najbliższej przyszłości ten bezpieczny i skuteczny zabieg będzie służyć przede wszystkim osobom, które chcą widocznego i spektakularnego obrazu poprawy tkanki, bez poddawania się działaniom chirurgicznym.
Opierając się na doniesieniach pojawiających się w piśmiennictwie można wnioskować, że opisywana technologia HIFU jest rzeczywistym rozwiązaniem dla osób poszukujących niechirurgicznego face i body liftingu.