Z tego artykułu dowiesz się:
– jakie urządzenia można wykorzystać w procesie diagnostyki,
– jakie pytania warto zadać klientowi,
– jak nauczyć klienta właściwej pielęgnacji domowej.
PRAWIDŁOWE ROZPOZNANIE ‒ Dlaczego prawidłowa diagnostyka jest tak ważna w terapiach skórnych? Proces konsultacji z pacjentem, zapoznanie się z jego stanem zdrowia, stylem życia, czy sprawdzenie jego świadomości na temat swojego stanu skóry bardzo często są pomijane. A jest to etap, który determinuje kolejne procedury zabiegowe oraz zalecenia dotyczące pielęgnacji domowej.
W mojej 13-letniej karierze zawodowej zdecydowanie postawiłam na wnikliwą konsultację, co zaowocowało świetnymi efektami terapeutycznymi. Ten etap współpracy z pacjentem jest ważny, ponieważ możemy rozpoznać chorobę i znaleźć przyczynę problemu. Bardzo często kosmetolodzy w trakcie prowadzenia terapii nie szukają przyczyny, tylko zaleczają skutek. W takim wypadku po upływie czasu pacjent ponownie pojawia się w gabinecie z nawracającym problemem.
Prawidłowa konsultacja
Każda rozpoczęta terapia to relacja z pacjentem i naszym zadaniem jako kosmetologa jest ją tak przeprowadzić, aby wzbudzić zaufanie. Prawidłowa konsultacja powinna składać się z kilku etapów i trwać co najmniej 45 minut, a cała terapia w zależności od problemu nawet sześć miesięcy.
W trakcie takiej rozmowy powinny znaleźć się pytania dotyczące stylu życia, stanu zdrowia oraz kondycji skóry. Na tym etapie pacjentka powinna przynieść wszystkie kosmetyki, których używa w codziennej pielęgnacji, a kosmetolog skrupulatnie przeanalizować skład i, jeśli jest taka potrzeba, rozpisać pielęgnację na nowo.
Pielęgnacja domowa a efekt w gabinecie
W mojej praktyce 70 proc. pacjentów nie stosuje prawidłowej pielęgnacji domowej, nie zna ani rodzaju swojej cery, ani jej potrzeb. Często kupują kosmetyki, kierując się reklamami i promocjami w sieci czy w drogerii. I tutaj mamy kolejne zadanie do wykonania ‒ nauczyć naszego pacjenta świadomej pielęgnacji domowej, ponieważ współpraca z nim to praca jednej i drugiej strony. Nie osiągniemy SUKCESU SKUTECZNEJ TERAPII, jeśli codzienna rutyna pielęgnacyjna będzie wykonywana nieprawidłowo.
Dzisiaj technologia w branży kosmetologicznej niezwykle się rozwinęła. Na rynku pojawiły się urządzenia, dzięki którym jesteśmy w stanie zobaczyć dużo więcej, niż ludzkie oko na to pozwala.
Urządzenia wspomagające
Dzięki urządzeniom o najnowszej technologii konsultacja w gabinecie nabiera nowego wymiaru i znacząco poprawia precyzyjność wykonywanej analizy skóry. Do tej pory, aby poprawnie zdiagnozować skórę, potrzebowaliśmy lampy-lupy i naszej wiedzy na temat zmian pierwotnych i wtórnych. Dzisiaj technologia w branży kosmetologicznej niezwykle się rozwinęła. Na rynku pojawiły się urządzenia, dzięki którym jesteśmy w stanie zobaczyć dużo więcej, niż ludzkie oko na to pozwala. Poziom nawilżenia w naskórku, obecność porfiryn bytujących na skórze, głębokość występujących przebarwień, występowanie blizn czy zmarszczek ukrytych to parametry skóry, które trudno ustalić wzrokowo czy palpacyjnie.
Zdjęcia wykonywane w trakcie badania z wykorzystaniem najnowszych urządzeń do diagnozowania skóry są o wysokiej rozdzielczości, więc można przyjrzeć się skórze w dużym powiększeniu. Można także nanosić specjalne filtry, które uwydatniają defekty skóry, co dodatkowo wzbudza emocje i zaciekawienie pacjenta. Pokazanie skóry pacjentowi w formie kolorowej grafiki i wskazanie, z czym się boryka, niezwykle buduje świadomość i chęć do zmian. Dla przykładu pacjenci bardzo często nie zdają sobie sprawy z predyspozycji do przebarwień. Dopiero w filtrze z wykorzystaniem światła ultrafioletowego (znane także w lampie Wooda) możemy zauważyć przebarwienia ukryte, których nie widzimy gołym okiem. Powstawanie przebarwień to proces, który trwa i odpowiednio wcześnie wykryty pozwala na jego zatrzymanie dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii i profilaktycznej pielęgnacji domowej.
Korneometr
Podobnie jest z pacjentami, którzy borykają się z trądzikiem wieku dorosłego. Po wykonanych badaniach hormonalnych okazuje się, że wszystko jest w normie. Co zatem odpowiada za pojawiające się zmiany zapalne? I tutaj wracamy do punktu wyjścia. Prawidłowo przeprowadzona konsultacja może częściowo pomóc nakierować nas na znalezienie odpowiedzi na to pytanie. Jednak urządzenie do diagnostyki skóry pozwoli nam tę teorię potwierdzić. Korneometr, który jest wbudowany w sprzęty o najnowszej technologii, jest urządzeniem do badania poziomu nawilżenia w naskórku. Odwodnienie i zaburzona bariera hydrolipidowa naskórka może być przyczyną powstawania trądziku wieku dorosłego, czego powodem jest m.in. nieodpowiednia pielęgnacja domowa. W takim wypadku kosmetolog tym bardziej powinien przeanalizować dotychczasową pielęgnację i dostosować ją do indywidualnych potrzeb skóry.
USG
Kolejnym urządzeniem, pomagającym zbadać parametry skóry, których nie jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem, jest USG. Ultrasonografia tkanek miękkich to badanie z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. Pozwala zbadać skórę oraz tkanki podskórne. Emitowane fale przenikają w głąb organizmu i odbijają się od napotkanych tkanek i narządów, co na monitorze komputera dzięki specjalnemu oprogramowaniu przekształcane jest w obraz. W trakcie badania USG, co pomocne może być w prowadzonych terapiach kosmetologicznych i medycyny estetycznej, możemy zobaczyć pewne parametry i korelacje między nimi, które określą skuteczność terapii, takich jak odmładzanie za pomocą fal radiowych, laserowe zamykanie naczynek, terapie antycellulitowe czy regeneracyjne poprzez kontrolowane uszkodzenie naskórka. Jesteśmy w stanie monitorować grubość naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, zauważyć pojawiający się w skórze stan zapalny. Możemy określić, czy blizny odpowiednio dobrze się goją, zbadać różnice w nawodnieniu naskórka i poprawie jego napięcia.
Podsumowując, urządzenia do diagnozowania i monitorowania skuteczności przeprowadzanych terapii coraz częściej pojawiają się w profesjonalnych klinikach kosmetologii estetycznej. Mają na celu pomóc w budowaniu świadomości pacjenta jeśli chodzi o codzienną pielęgnację oraz podnieść jakość przeprowadzonych terapii na wyższy poziom. Monitorowanie efektów zabiegowych pozwoli ocenić skuteczność terapii, ale także dostosować indywidualnie zabiegi pod potrzeby skóry pacjenta.