Branża kosmetyczna stale się rozwija, a na rynku pojawiają się nowe składniki kosmetyczne, które odznaczają się pod kątem skuteczności. Przedstawiamy Wam zestawienie wypowiedzi ekspertów ze świata beauty, którzy prezentują hity 2023 roku.
BAKUCHIOL
Bakuchiol jest składnikiem aktywnym, który zyskał swoją popularność jako wartościowa substancja przeciwstarzeniowa i bezpieczna alternatywa dla witaminy A. Pozyskiwany jest z rośliny o nazwie babchi, a jego wpływ na przyspieszenie cyklu odnowy komórkowej oraz poprawę jędrności i elastyczności skóry potwierdzają liczne badania. Oprócz właściwości regenerujących rozjaśnia on skórę i redukuje powstawanie niedoskonałości. To idealny składnik produktów dla każdego rodzaju skóry, które mogą być stosowany przez cały rok.
Egzosomy
Egzosomy są wykorzystywane w medycynie od 1983 roku, czego przykładem jest ich wykorzystanie jako nośników środków leczniczych. Egzosomy to pęcherzyki zewnątrzkomórkowe mierzone w skali nano. Pozyskuje się je z komórek macierzystych i wykazują silne właściwości regeneracyjne, aktywujące syntezę kolagenu i elastyny, poprawę procesu gojenia się ran, odbudowę bariery skórnej w przypadku egzemy, działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz wspierające prawidłowy cykl wzrostu włosów.
EKSTRAKT Z RUKOLI
Ekstrakt z rukoli spełnia ważne funkcje przeciwutleniające i ochronne na poziomie komórkowym, działa także detoksykacyjnie. Pobudza syntezę glutationu – antyoksydantu, który w walce ze stresem oksydacyjnym nie ma sobie równych. Nie bez przyczyny bywa on nazywany kluczem do długowieczności. Wraz z wiekiem poziom glutationu spada, co prowadzi do starzenia się komórek i spadku odporności, a także pojawiania się zmian pigmentacyjnych. Dlatego mając to na uwadze, warto stosować preparaty z tym składnikiem.
HINOKITIOL
Hinokitiol wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe – hamuje aktywność enzymów proteolitycznych, zaburza proces syntezy kwasów nukleinowych oraz hamuje wzrost przepuszczalności ściany komórkowej drobnoustrojów dla substancji egzogennych. Działa przeciwzapalnie poprzez chelatowanie jonów metali wielowartościowych, obecnych w centrum aktywnym metalozależnych enzymów prozapalnych. Hamuje powstawanie przebarwień i procesy fotostarzenia. Takie właściwości sprawiają, że znajduje on szerokie zastosowanie w produktach przeznaczonych do zwalczania różnych odmian trądziku oraz trądziku różowatego.
HYDROKSYAPATYT WAPNIA
Hydroksyapatyt wapnia to minerał z grupy fosforanów, naturalnie występujący w organizmie. W kosmetologii i medycynie estetycznej szeroko stosowany jako stymulator tkankowy. Podany do skóry, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu oraz stanowi rusztowanie dla jego nowych włókien, zapewniając wzrost objętości tkanek z efektem antygrawitacyjnym. Aplikowany na skórę uwalnia jony wapnia, inicjuje także procesy regeneracyjne oraz wpływa na różnicowanie keratynocytów i utrzymanie ich spójności.
KARNOZYNA
Karnozyna to naturalny dipeptyd o niezwykłym działaniu odmładzającym. Przeciwdziała powstawaniu AGEs, czyli końcowych produktów glikacji, chroniąc w ten sposób przed uszkodzeniem białka podporowe skóry: kolagen, elastynę, fibronektynę i lamininę. Zapobiega także negatywnym skutkom odziaływania na skórę promieniowania UV, IR i światła widzialnego poprzez ograniczenie powstawania tzw. sunburn cells oraz hamowanie aktywności metaloproteinaz.
NAZIEMEK CEGLASTY
Współczesna wiedza kosmetologiczna i rozwiązania biotechnologiczne umożliwiają tworzenie receptur kosmetycznych, które nie tylko pielęgnują skórę, ale mogą działać przeciwbólowo niwelując skutki inwazyjnych procedur na pograniczu kosmetologii i medycyny estetycznej. Przykładem takiego składnika jest naziemek ceglasty. Ekstrakt pozyskiwany z tego grzyba chroni skórę przed stresem cieplnym, pomaga zmniejszyć dyskomfort i łagodzi podrażnienia poprzez blokowanie receptora waniloidowy TRPV1, który jest odpowiedzialny za odczuwania bólu. Zastosowanie go w produktach przeznaczonych do pielęgnacji okołozabiegowej skóry pozwala na zmniejszenie dolegliwości związanych z okresem rekonwalescencji przy optymalizacji efektów zabiegowych.
OLEJE FERMENTOWANE
Podczas fermentacji olejów z zastosowaniem Pseudozyma spp, dochodzi do produkcji lipidów mannozoerytrytolowych (lipidów MEL). Lipidy MEL wykazują „ceramido-podobną” aktywność nawilżającą wobec komórek skóry.Ponadto, posiadają potwierdzone działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz przeciwdrobnoustrojowe. Wbudowują się z łatwością w cement międzykomórkowy oraz wzmacniają barierę ochronną skóry, w wyniku czego obniżają TEWL. Z uwagi na powyższe, lipidy MEL stały się pożądanymi składnikami aktywnymi w przemyśle kosmetycznym i biomedycznym.
OPUNCJA FIGOWA
Zdolności adaptacyjne roślin pustynnych stały się przyczynkiem do naukowej innowacji laboratoriów Comfort Zone. Wśród badanych roślin wyróżniła się opuncja figowa, ze względu na jej szczególną zdolność do utrzymania optymalnego nawodnienia nawet w skrajnych warunkach środowiskowych. Badania klinicznie dowodzą, że ekstrakt z niej jest doskonałym stymulatorem wzrostu keratynocytów, wpływając na wzmocnienie i utrzymanie integralności bariery skóry.