Koszyk

Innowacyjny inhibitor syntezy progeryny

| Autor: Dr Inż. Ilona Trawczyńska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest progeryna,
  • jak działa 3-aminokwasowa pochodna elafiny,
  • jakie rezultaty przyniosły badania.

Progeria to ciężka choroba genetyczna zwana inaczej zespołem progerii Hutchinsona-Gilforda HGPS (ang. Hutchinson-Gilford progeria syndrome). Choroba, w której w okrutny sposób młodość błyskawicznie przechodzi w starość. Starzenie się u osób dotkniętych tą chorobą zachodzi ok. 7 razy szybciej niż u osób zdrowych. Jednym z pierwszych objawów choroby są zmiany skórne pojawiające się u dzieci z HGPS jeszcze przed ukończeniem 1 roku życia. Zmiany te to punktowa pigmentacja skóry czy też przebarwienia naskórka. Dodatkowo mięśnie oraz powięź obecne w tkance łącznej tracą elastyczność powodując wyraźne postarzenie się skóry twarzy i ciała.

Branża kosmetyczna zajmująca się walką z procesem starzenia się jest głęboko zainteresowana badaniami naukowymi nad progerią. Wyniki prac nad przyczynami choroby i sposobami niwelowania jej skutków mogą być wykorzystane jako kluczowe informacje dotyczące naturalnego procesu starzenia się organizmu. U osób chorych na HGPS odkryto, że mutacje genetyczne znajdujące się w genie LMNA kodującym białko (laminę A) prowadzą do agregacji dużej ilości białka w zmienionej formie, znawego progeryną.

Należy podkreślić, że progeria jest spowodowana zamianą zaledwie jednej zasady azotowej – cytozyny na tymidynę. Proces powstawania i gromadzenia się wadliwej laminy A (tj. progeryny) prowadzi do uszkodzeń jądra komórkowego i szybszego skracania telomerów – fragmentów chromosomu, które zabezpieczają go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Następstwem tych działań jest uszkodzenie kodu DNA i różne dysfunkcje komórek powodujące starzenie się organizmu. Prowadzone są liczne próby przeciwdziałania temu zjawisku a tym samym ograniczania skutków progerii.

Progeryna a proces starzenia się

Progeryna obecna jest także u osób zdrowych i aktywnie bierze udział w procesie fizjologicznego starzenia się. Zarówno naukowcy jak i producenci branży kosmetycznej z powodzeniem wykorzystują różne innowacyjne substancje i zabiegi do walki ze zmianami skórnymi powstającymi wraz z upływem lat.  Jedną ze skutecznie działających jest  3-aminokwasowa pochodna elafiny. Jest ona inhibitorem enzymów powodujących syntezę progeryny. Co oznacza, że redukuje poziom progeryny przyczyniającej się do przyspieszonego starzenia się komórek całego organizmu. Substancja ta hamuje również rozkład białka strukturalnego tkanek skóry – elastyny. Należy podkreślić że elastyna to ważne białko które umożliwia sprawny powrót do pierwotnego kształtu i wielkości  tkanek po rozciągnięciu lub ściśnięciu.  

Jak działa pochodna elfiny?

Jak działa 3-aminokwasowa pochodna elafiny? Jest peptydem biomimetycznym, czyli takim który odwzorowuje działanie peptydu (elafiny) naturalnie występującego w naszym organizmie. Elafina reguluje spójność macierzy zewnątrzkomórkowej, inhibituje dwa enzymy niszczące tkanki – elastazę neutrofilową i proteinazę-3. Pochodna elafiny naśladując jej funkcjonowanie przyspiesza procesy naprawcze wyrządzone przez nagromadzanie się progeryny i rozkład elastyny. Aktywność ta działa pozytywnie na kondycję skóry, poprawiając jej napięcie, wpływając na jej mikrorzeźbę i architekturę co zapewnia efekt remodelingu konturu twarzy. 3-aminokwasowa pochodna elafiny należy do grupy peptydów sygnałowych. Jej zadaniem jest przekazanie sygnału komórkom o potrzebie stymulacji i regeneracji dzięki czemu skóra odzyskuje swoją elastyczność i sprężystość.  

Badania potwierdzają skuteczność

Na podstawie przeprowadzonych testów zastosowanie 3-aminokwasowej pochodnej elafiny wykazuje 22% spadek syntezy progeryny przy zastosowaniu preparatu o stężeniu 0,025%. Badano także wpływ pochodnej elafiny na głębokość zmarszczek. Stosując dwa razy dziennie krem do twarzy zawierający 2% 3-aminokwasową pochodną elafiny stwierdzono zmniejszenie objętości zmarszczek o 125 mm³ już po 56 dniach.

Ciągle trwające badania kliniczne nad progerią, poszukujące rozwiązań hamujących tą chorobę, przyczyniły się do zwrócenie uwagi na 3-aminokwasową pochodną elafiny. To odkrycie badawcze wykorzystał przemysł kosmetyczny stosując je z doskonałym efektem w kosmetykach slow-aging, ujędrniających, remodelujących skórę po ciąży, do pielęgnacji skóry dojrzałej. Stosowanie innowacyjnego inhibitora progeryny stanowi również alternatywę dla skomplikowanych  i nierzadko drogich zabiegów kosmetycznych.

Dr inż. Ilona Trawczyńska

Ekspertka ds.biotechnologii w firmie Apis Natural Cosmetics (www.apiscosmetics.pl) - producenta innowacyjnej linii kosmetyków opartych na ProgelineTM. Ukończyła studia o specjalności biotechnologia przemysłowa na UTP w Bydgoszczy. Uzyskała stopień doktora nauk technicznych na ZUT w Szczecinie. Pracuje w Zakładzie Inżynierii Chemicznej i Bioprocesowej PBŚ w Bydgoszczy. Specjalność – inżynieria chemiczna i bioprocesowa. 

www.apiscosmetics.pl