Z tego artykułu dowiesz się:
- o czynnikach wpływających na starzenie się skóry,
- o właściwościach kwasu hialuronowego,
- o zastosowaniach tego kwasu.
Kwas hialuronowy (HA) to naturalny polimer, którego zawartość w skórze maleje wraz z wiekiem. To prowadzi do powstawania zmarszczek i utraty elastyczności skóry. Z uwagi na duże zdolności wiązania wody i inne właściwości pozwalające utrzymać stan skóry w optymalnej kondycji, kwas ten jest wykorzystywany w obszarach medycyny estetycznej. Nie tylko pomaga zachować odpowiedni poziom nawilżenia skóry, ale również przyczynia się do tworzenia warstw okluzyjnych, wspiera procesy regeneracyjne oraz wypełnia defekty skórne.
Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już w okolicach 25. roku życia. Pierwsze oznaki utraty elastyczności i jędrności tej tkanki nie muszą być zauważalne. Starzenie postępuje z uwagi na zachodzenie wielu zjawisk, takich jak m.in.: utrata napięcia skóry, zmiany grawitacyjne, restrukturyzacja kostna i chrzęstna czy działanie promieniowania słonecznego.
Przez oddziaływanie wskazanych czynników pojawiają się takie oznaki starzenia jak np.: spłaszczenie czoła, opadnięcie nasady nosa, spłaszczenie policzków, cofnięcie się podbródka, podgardle, opadnięcie ust czy wreszcie pojawienie się zmarszczek. Kosmetologia i medycyna estetyczna, w celu niwelowania oznak starzenia się skóry, na różne sposoby wykorzystują kwas hialuronowy – liniowy
Pozostało 80% tekstu do przeczytania