Koszyk
Na zdjęciu Szlifowanie paznokci
Źródło: iStock-ValuaVitaly

Jak poprawnie ściągać stylizacje?

| Autor: Olga Kubiak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak bezpiecznie i skutecznie ściągać stylizacje hybrydowe i żelowe bez uszkadzania płytki paznokcia,
  • jakie frezy i ustawienia frezarki są najlepsze do poszczególnych etapów zdejmowania masy,
  • jak krok po kroku oczyścić i wypolerować naturalną płytkę, by uzyskać zdrowy połysk i zadbać o jej kondycję.

Wśród klientek funkcjonuje przekonanie, że stylizacje hybrydowe i żelowe niszczą paznokcie. Warto uświadamiać swoje klientki, że poprawnie wykonywana stylizacja nie powinna mieć wpływu na kondycję paznokci. Zniszczenia płytki wynikają przeważnie z niewłaściwej pracy frezarką – podczas opracowywania skórek lub ściągania stylizacji.

Aby ściąganie starej stylizacji było bezpieczne należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jeśli produkt którym były wykonane paznokcie nie jest zapowietrzony, to nie ma potrzeby ściągania go do zera – polecam zostawić cienką warstwę produktu, przy stylizacji żelowej jeśli robimy tylko uzupełnienie to zostawiamy większość materiału. Dzięki temu frez nie będzie miał kontaktu z gołą płytką za każdym razem gdy wykonujemy nową stylizację.

Dobór frezu

Kolejną kwestią jest odpowiedni dobór frezu. Jego kształt oraz materiał wykonania zależy od indywidualnych upodobań stylistki. Osobiście polecam frezy z węglika spiekanego w kształcie szyszki o gradacji z oznaczeniem fioletowym lub niebieskim – sprawdzą się one zarówno do ściągania hybrydy jak i żelu. Jeśli musimy ściągnąć paznokcie żelowe w całości to w celu przyspieszenia pracy możemy sięgnąć po ostrzejszy frez z zielonym oznaczeniem. Należy pamiętać, że frezy mają swoją określoną żywotność w związku z czym powinno się je regularnie wymieniać. W przeciwnym razie frez będzie się mocniej nagrzewał podczas pracy, a samo ściąganie będzie zajmować dużo więcej czasu.

Ustawienie obrotów

Następnym bardzo ważny elementem przy ściąganiu, jest odpowiednie ustawienie obrotów we frezarce. Źle dobrane obroty to najczęściej popełniany błąd u początkujących stylistek, które bojąc się frezarki ustawiają je na zdecydowanie za niskie. Przy małych obrotach frez zamiast płynnie ściągać stylizacje będzie robić „dziury” i nagrzewać się. W takich sytuacjach bardzo często dochodzi do miejscowego przepiłowania płytki. Sciąganie stylizacji będzie jednocześnie bezpieczne i efektywne jeśli będzie się pracować na wysokich obrotach. Dobra frezarka powinna mieć min. 30 tys. obrotów, a ich wysokość powinna przy tej czynności być ustawiona na min. ¾ lub maksimum mocy.

Każda stylistka powinna posiadać swój schemat ściągania stylizacji. Dzięki temu będziemy ściągać masę równomiernie oraz dużo szybciej. Ściągamy zawsze na obrotach F – forward. Wyjątkiem jest sytuacja, w której stylistka jest leworęczna – konieczne jest wtedy używanie frezów, które są przeznaczone dla osób leworęcznych. Osobiście polecam zacząć od centralnej części – dla bezpieczeństwa zostawiamy część masy przy skórkach. Ściągamy od góry do dołu ruchem pewnym, płynnym ale jednocześnie nie stosując silnego docisku – pracujemy środkową częścią frezu. Drugim etapem jest ściąganie lewej strony paznokcia w okolicy wału. Ściągamy od góry do dołu pracując czubkiem frezu. Przy trzecim etapie również czubkiem frezu ściągamy część przy skórkach od prawej do lewej strony, ruchem półkolistym pasującym do kształtu wału. Czwarty etap to prawa część paznokcia. Musimy skierować czubek frezu w stronę wału, aby ta czynność była wygodniejsza możemy delikatnie odwrócić dłoń klientki na bok. Na sam koniec ścigamy część z prawej końcówki paznokcia ruchem od góry do dołu.

W stylizacji paznokci bardzo rzadko zwraca się jednak uwagę jak ważna jest umiejętność ściągania starej masy do zera. Mało stylistek wie, że można zrobić to w sposób bezpieczny uzyskując przy tym piękny połysk płytki. Aby to zrobić niezbędne są odpowiednie narzędzia oraz zachowanie poszczególnych etapów.

Etap 1: ściąganie koloru oraz bazy hybrydowej lub żelu

Ściągamy na wysokich obrotach – maksymalnych lub min. ¾ mocy frezarki. Dla bezpieczeństwa zostawiamy cienką warstwę produktu na płytce.

Etap 2: ściąganie resztek masy do gołej płytki

Sięgamy po delikatny pilnik o gradacji 240 lub wybieramy mandrel z nakładką ścierną np. 240 lub 320. Dzięki wyborze mandreli etap ten wykonamy zdecydowanie szybciej. Frezować możemy na obrotach max. ½ lub mniej. W trakcie uważamy aby nie frezować za długo w jednym miejscu, ponieważ może to spowodować nagrzewanie się frezu, które wywoła uczucie pieczenia.

Etap 3: wygładzanie płytki

Gdy płytka jest już oczyszczona przechodzimy do nadawania jej błysku. Należy robić to stopniowo, poprzez zmianę gradacji polerki na coraz wyższą. Do tego zabiegu polecam polerki o bardzo wysokich gradacjach np. 400/3000. Zaczynamy od wygładzenia płytki stroną 400, po czym zmieniamy na stronę 3000 i polerujemy aż do uzyskania błyszczącej powierzchni.

Etap 4: pielęgnacja

Na koniec polecam wmasować w skórki oraz płytkę oliwkę, możemy także sięgnąć po frez typu gumka i wetrzeć oliwkę poprzez delikatne frezowanie.

Olga Kubiak

Prowadzi salon stylizacji paznokci oraz centrum szkoleniowe w  Warszawie. Chociaż z zawodu jest urbanistką to właśnie paznokcie stały się jej sposobem na życie. Początkowe hobby przekształciło się w intensywny rozwój i tak po prawie 10 latach w branży i ponad 40 ukończonych kursach jest dziś instruktorką paznokci. Od ponad 2 lat dzieli się wiedzą z kursantkami. Prowadzi szkolenia techniczne z różnego zakresu ale jej największą miłością są długie migdałki przedłużane na tradycyjnych szablonach papierowych oraz w technice dual form.