Z tego artykułu dowiesz się:
- o dofinansowaniu na start,
- o dofinansowaniu istniejących firm,
- o usługach szkoleniowo – doradczych.
Dofinansowanie to ciekawy temat dla każdego przedsiębiorcy oraz osoby, która dopiero planuje założyć firmę. Wsparcie finansowe w postaci dotacji pomaga rozwijać pomysły biznesowe oraz znacznie odciąża budżet firmy. Najważniejszą rzeczą, od której trzeba wyjść przy szukaniu wsparcia, są potrzeby. Oczywiście pojawia się pytanie jak i gdzie szukać funduszy?
Co tak naprawdę chce zrobić, w jakim kierunku się rozwijać, co zmienić, a może dopiero planuje założyć działalność? Odpowiednie zdefiniowanie potrzeb pozwala na dopasowanie możliwości spełniania kryteriów oraz późniejsze rozliczenie.
Dofinansowanie na start
To jedna z najbardziej popularnych form wsparcia, o jakie można ubiegać się w urzędzie pracy, w obszarze którego planowana jest działalność. Warunkiem koniecznym uzyskania dotacji jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej, posiadanie przez dany urząd pracy środków na dotację oraz ogłoszony nabór – część urzędów prowadzi nabór ciągły, natomiast część robi to w wyznaczonych terminach – wszystko można sprawdzić na stronach konkretnej instytucji lub do niej dzwoniąc. Dofinansowanie pozwala na zakup środków trwałych (wyposażenia, urządzeń) oraz obrotowych (w limicie uwzględnionym w Regulaminie: kosmetyków, środków higienicznych) potrzebnych do rozpoczęcia działalności.
Co pewien czas w wybranych województwach pojawiają się programy regionalne (dotyczy to szczególnie ściany wschodniej), wspierające otworzenie działalności. Projekty, prócz wsparcia finansowego na start, oferują program szkoleniowo-doradczy przed założeniem działalności oraz wsparcie pomostowe w pierwszym roku funkcjonowania firmy. Programów tych trzeba szukać w konkretnym województwie, najłatwiej wpisując w przeglądarce: dotacja na założenie działalności + województwo/powiat.
Osoby bezrobotne mogą ubiegać się o wsparcie na szkolenia, bony stażowe, stypendia naukowe, dofinansowanie
Pozostało 65% tekstu do przeczytania