Koszyk

Jakość poparta certyfikatem

| Autor: Natalia Adaszyńska

Firma AKKONA zdobyła tytuł oficjalnego partnera CIDESCO, co świadczy o zaangażowaniu w podnoszenie standardów branży kosmetycznej w Polsce. Ta akredytacja to także zobowiązanie do promowania profesjonalizmu i jakości usług, otwierając nowe możliwości rozwoju i zaufanie klientów. O tym jak zdobyć certyfikat jakości rozmawiamy z przewodniczącą Sekcji CIDESCO w Polsce – Natalią Adaszyńską.

Czym jest organizacja CIDESCO?

CIDESCO (Comité International dEsthétique et de Cosmétologie) to arbiter światowego standardu doskonałości w branży kosmetologicznej i spa. Organizacja ta została założona w 1946 roku w Brukseli. Jej misją jest promowanie i utrzymywanie najwyższego możliwego poziomu usług i edukacji w dziedzinie kosmetologii oraz terapii spa na całym świecie. Tworzone przez lata kryteria są uznawane za złoty standard w branży, wyznaczając globalne benchmarki dla jakości usług, edukacji i produkcji. Poprzez swoje rygorystyczne programy certyfikacji CIDESCO gwarantuje, że specjaliści i instytucje, które noszą jej pieczęć, spełniają międzynarodowe normy w zakresie wiedzy technicznej, etyki zawodowej oraz technik terapeutycznych. Organizacja jest aktywna na wszystkich kontynentach i wspiera rozwój branży poprzez regularne kongresy, seminaria i warsztaty, dzięki czemu odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu globalnych trendów.

Czym jest certyfikat jakości CIDESCO i jakie niesie ze sobą korzyści?

Akredytacja CIDESCO stanowi znak jakości i profesjonalizmu. Podkreśla znaczenie przestrzegania globalnych standardów higieny oraz etyki praktyk zawodowych. Daje możliwość posługiwania się prestiżowym logo – znakiem CIDESCO – co znacząco zwiększa atrakcyjność w oczach potencjalnych partnerów i klientów, umożliwiając wyróżnienie się na konkurencyjnym rynku beauty. Dodatkowo, członkostwo otwiera także dostęp do ekskluzywnych materiałów edukacyjnych i daje szansę uczestnictwa w prestiżowych konkursach CIDESCO. Licencja umożliwia pracę w ekskluzywnych salonach oraz podkreśla profesjonalizm i etykę, co bez wątpienia buduje zaufanie klientów. Krótko mówiąc, certyfikat CIDESCO otwiera drzwi do międzynarodowej kariery w branży kosmetycznej, a posiadanie go jest jednoznacznym sygnałem podążania za zmieniającymi się trendami i rosnącymi standardami.

Jak można uzyskać certyfikat jakości CIDESCO i jak długo trwa akredytacja?

O certyfikację ubiegać się mogą różne firmy i instytucje z branży; można również starać się o certyfikaty osobiste. Programy te są dostępne tak dla początkujących, jak i doświadczonych specjalistów chcących podnieść swoje kwalifikacje. Tak więc z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ważne, że muszą to być niezależne podmioty prawne, które aktywnie uczestniczą w propagowaniu, nauczaniu lub wykonywaniu zawodu związanego z branżą beauty. Zakres jest naprawdę szeroki:

  • Certyfikacje osobiste potwierdzają wysoki poziom wiedzy i profesjonalizmu w dziedzinach: kosmetyki, makijażu permanentnego, artystycznego, masażu, jak również w specjalizacjach takich, jak menedżer salonu, spa czy hotelu oraz szkoleniowiec.
  • Certyfikacje instytucjonalne przyznawane są szkołom, gwarantując najwyższy poziom edukacji, salonom kosmetycznym i ośrodkom spa oraz magazynom branżowym.
  • Certyfikacje produktowe gwarantują, że produkty kosmetyczne są bezpieczne, skuteczne i wytwarzane zgodnie z najlepszymi praktykami.

Każda osoba lub podmiot ubiegający się o certyfikację musi być odpowiednio zarejestrowany, spełniać wszystkie standardy zapisane w regulaminie, jak również jest zobowiązany do uiszczenia opłaty egzaminacyjnej oraz rocznej opłaty członkowskiej.

A jak długo trwa akredytacja? To kwestia dość indywidualna, która zależy m.in. od rodzaju działalności. Wszyscy, którzy ubiegają się o certyfikat i zgłaszają się do nas, otrzymują dokładną informację, ile to potrwa w ich przypadku.

Jak wyglądała Państwa droga do otrzymania tytułu oficjalnego partnera CIDESCO w Polsce?

Nasze starania o uzyskanie statusu sekcji CIDESCO rozpoczęły się prawie dwa lata temu.

Zainteresowaliśmy się tym w związku z celem, jaki postawiliśmy sobie jako firma AKKONA na początku działalności. Jest nim poszukiwanie tego, co jeszcze nieodkryte – nowych składników, formuł, metod produkcji oraz szkoleń, by nasi klienci otrzymywali od nas to, co najlepsze. Pragniemy bowiem kształtować rynek kosmetyczny, poprzez promowanie nowych trendów i najwyższych standardów.

Droga zaczęła się od szczegółowego opisu działalności firmy, wykazania naszych celów i sposobów ich realizacji, rozmów i spotkań zarządu naszej firmy z zarządem CIDESCO. Żeby uzyskać status oficjalnego partnera, gościliśmy także u siebie przedstawiciela organizacji oraz zobowiązani byliśmy do przedstawienia opinii firm z nami współpracujących. Tu możemy pochwalić się wspaniałymi rekomendacjami od amerykańskiej sekcji CIDESCO. Ostatecznie, po wypełnieniu wielu dokumentów, otrzymaliśmy możliwość zaprezentowania się na sesji Zgromadzenia Ogólnego CIDESCO, gdzie odbywa się przesłuchanie i ocena aplikujących. Oprócz zarządu CIDESCO biorą w niej udział przedstawiciele wszystkich sekcji; zbiera się ono dwa razy w roku, aby podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu kandydatur. Równolegle, oprócz naszego, rozpatrywane były również wnioski podmiotów z trzech innych krajów. Po obradach, w drodze głosowania, nasza aplikacja została jednogłośnie przyjęta.

Trzeba podkreślić, jak bardzo normy CIDESCO, o których już pisaliśmy, zazębiają się z trendami światowymi branży. Właśnie dlatego mamy tak silne przekonanie, że jest to idealny czas na wejście CIDESCO do Polski i na aktywne zainteresowanie się branży możliwościami, jakie niesie za sobą uzyskanie certyfikatu. Podkreślamy, że posiadanie znaku jakości CIDESCO stanie się jednoznacznym sygnałem nadążania za zmieniającymi się trendami i rosnącymi standardami rynku.

Rozmawiała Kamila Olszewska – redaktor naczelna BEAURTY FORUM