Koszyk

Jej wysokość frezarka

| Autor: Christine Hagl

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jak pielęgnować frezy i frezarkę?

• Jak obsługiwać frezarkę by długo nam służyła?

• Dlaczego serwisowanie jest takie ważne?


Właściwa technika frezowania – Około 80-90 procent prac związanych z odnową warstw, wymaga użycia frezarki. To właśnie dzięki nim wszystkie te prace mogą trwać krócej, sprawniej, a co ważne bezpieczniej dla samej płytki paznokciowej. Dlatego frezarka stanowi tak ważny element wyposażenia salonu. Sięgając jednak po nią, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, związanych z jej stosowaniem.

Swoją przygodę z frezarką należy zacząć od gruntownego przeszkolenia. Tylko udział w kursie pozwala na profesjonalną obsługę oraz daje umiejętność prawidłowego doboru frezów a także gwarantuje, że wykorzystamy potencjał urządzenia w stu procentach. Jakość świadczonych usług wzrośnie, gdyż pożegnamy się z podpowietrzeniami oraz innymi defektami, wynikającymi z braku precyzyjnej pracy.

Z frezarką za pan brat

Po zakończonym szkoleniu warto szybko nabyć frezarkę i nie odkładać jej stosowania na później. Urządzenie oraz rączkę trzymamy w szufladzie lub szafce, dzięki temu na elementach nie będzie zbierał się kurz. Staramy się także, by w rączce zawsze znajdował się dobrze zamocowany frez a pokrętło regulujące prędkość obrotu było ustawione w pozycji „off”. Frezarki nigdy nie włączamy, gdy w rączce nie znajduje się frez, gdyż może to doprowadzić do jej uszkodzenia, a niestety w takim przypadku frezarka pracuje często bezgłośnie. Niestety zdarza się, że klientka kładąc torebkę pod stołem, przypadkowo naciska pedał a my zauważamy ten fakt dopiero po pewnym czasie. Staramy się, aby rączka nie spadła nam na podłogę. Uszkodzenie nie zawsze oznacza, ze rączka przestanie działać. Powinna nas zaniepokoić bardziej głośna praca. Bardziej niebezpieczna jest z kolei zmiana dotycząca osi obrotu frezu, co będzie się objawiać np. wibracjami lub widocznym odskakiwaniem frezu od płytki paznokcia podczas pracy. Abstrahując od szkód jakie mogą powstać na paznokciach, to praca uszkodzoną rączka będzie wyłącznie pogarszać jej stan techniczny, jak także mieć będzie wpływa na samą jednostkę.  Stylistki mogące się pochwalić długimi włosami powinny pamiętać, by trzymać te zawsze związane, gdyż wkręcenie włosów w mechanizm obrotowy jest zarówno bolesne, jak i niebezpieczne dla samego urządzenia. Nigdy nie spłukujemy rączki wodą bądź nie zanurzamy w innych płynach czyszczących.

Stosując frezarkę zaoszczędzisz wiele cennych minut podczas jednego zabiegu.

Frezy

Przyjacielem każdej stylistki oraz każdej frezarki jest pochłaniacz, którą zawsze włączamy podczas frezowania. Wybieramy właściwy frez, tak aby nie uszkodzić płytki paznokciowej. Powinien być on jednak tak dobrany, by podczas przygotowania płytki do dalszego zabiegu, był on w stanie gruntownie usunąć nabłonek i skórki narastające na paznokieć. W przypadku prac polegających na odnowie stylizacji, sięgnijmy po frez, który zarówno usunie niechciany materiał ale jednocześnie będzie delikatny dla naturalnego paznokcia. Warto sięgnąć po końcówki, które nie są zbyt głęboko żłobione, gdyż te powodują wibracje, które będą miały wpływ na masę znajdującą się na paznokci i mogą ją osłabić. Usunięcie skórek może nastąpić za pomocą następujących frezów: • małym frezem metalowym z wielokrotnymi żłobieniami, tym frezem pracujemy na wolnych obrotach –  ok 5000 obrotów na minutę. • frezami diamentowymi o różnych kształtach i wielkościach, te końcówki posłużą zarówno do usunięcia skórek, zmatowienia płytki, jak także możemy niemi usunąć różnego rodzaju zrogowacenia występujące na skórze dłoni. Warto zwrócić uwagę nie tylko na paznokcie, ale także na takie miejsca, które wymagają wygładzenia. Zastosowanie po stylizacji maski nawilżającej, olejku lub regeneracyjnego serum , sprawi, że nasza klientka z pewnością doceni włożony wysiłek, jak tylko zobaczy efekt. Najnowszy trend – tzw. manikiur rosyjski zakłada, że wszystkie prace polegające na usuwaniu skórek, czy zrogowaceń wykonuje się wyłącznie za pomocą urządzeń rotacyjnych. Całkowicie rezygnuje się z cążek, nożyczek czy radełek. W efekcie uzyskujemy idealnie wygładzone skórki, które nie będą się zadzierać aż do kolejnej wizyty.  Wybór urządzenia zależy od nas, jednak większość profesjonalnych urządzeń zapewnia maksymalne obroty na poziomie 35 000. Zawsze stosujemy się do rekomendacji producenta który określa, jaką prędkość ustawiamy w przypadku danego frezu. Ciągła praca na najwyższych obrotach skróci znacząco żywotność zarówno rączki, jak i jednostki głównej. Zanim wymienimy frez upewnijmy się, ze ruch rotacyjny ustał. Jeśli zwolnimy zacisk za szybko, delikatne mechanizmy w rączce będą stopniowo ulegać rozregulowaniu. Tak samo nigdy nie sięgamy po frezy uszkodzone czy zardzewiałe. Jeśli nasza rączka upadnie na twardą powierzchnię z zamocowanym frezem, zaleca się wymianę frezy, gdyż ten prawdopodobnie w skutek upadku uległ wygięciu, co może nie być widoczne gołym okiem, jednak mieć wpływ na efekt naszej pracy.

Zalety płynące ze stosowania frezarki:
• redukcja odspojeń o ok. 95%,
• zwiększa tempo pracy oraz pozwala na w pełni profesjonalna pracę,
• zabieg jest delikatniejszy dla naturalnej płytki, ze względu na precyzję pracy,
• zużywamy mniej materiału w porównaniu z tradycyjnym piłowaniem,
• pozwala zaoszczędzić cenny czas każdej stylistki.

Kierunek obrotu

Po osadzeniu frezu w rączce, zanim przystąpimy do pracy, najpierw należy skontrolować kierunek jego obrotu. Trzymając rączkę poziomo, równolegle do nas frez powinien się obracać w naszym kierunku. Jeśli kierunek obrotu nie jest właściwy pod żadnym pozorem nie wolno zmieniać go podczas pracy frezarki. Byłby to prawdziwy szok dla napędu porównywalny z nagłą zmianą biegu na wsteczny podczas jazdy autem.

Pielęgnacja frezów

Prawidłowe przechowywanie oraz konserwacja frezów, pozwoli nam na cieszenie się ich długotrwałą wydajnością, należy jednak stosować się do kilku niezwykle ważnych zasad.

• przede wszystkim oczyszczamy frezy po każdorazowym zastosowaniu, np. specjalną szczoteczką
• dezynfekujemy frezy w kąpieli przygotowanej z mieszanki dedykowanej do tego celu. Co ważne, stosujemy się do wytycznych producenta, zarówno jeśłi chodzi o proporcje, jaki o długość trwania kąpieli. Za długa dezynfekcja a także zbyt silna mieszanka mogą sprawić, że frezy stracą na ostrości.
• staramy się nie usuwać frezem lakieru do paznokci lub kleju, gdyż frezy stają się bardziej tępe.

Więcej ochrony

Także w samej jednostce głównej mamy do czynienia z podzespołami, które ulegają zużyciu, np. łożysko. I dokładnie tak jak mamy do czynienia z oponami w samochodzie… ich zużycie zależy od naszego stylu jazdy. Na szczęście łożyska we frezarce mogą „żyć” nieco dłużej, jeśli będziemy odpowiednio pracować. Tutaj na pewno przydadzą się następujące wskazówki:

• frezujemy wywierać równomierny nacisk na paznokieć, począwszy od końcówki w kierunku skórek, staramy się zachować równomierne tempo,
• stosujemy dobrej jakości frezy (są lepiej wyważone i mniej obciążają napęd),
• frezy wymieniamy regularnie (sugeruję co miesiąc)
• wymieniamy frez, gdy te upadną, gdyż mogło dojść do ich wykrzywienia.

Niestety nawet najlepsza technika pracy nie uchroni nas przed zużyciem podzespołów. Gdy te będą wymagały wymiany na pewno dadzą nam znać świstami i głośniejszą pracą. Oprócz tego nasza rączka może się nagrzewać i/lub wibrować. Jeśli mam do czynienia z takimi zjawiskami, należy udać się do serwisu. Punkt obsługi powinien wymienić zużyte części oraz wyczyścić mechanizm. Warto zapytać także o możliwość otrzymania urządzenia zastępczego na czas serwisu. Nie lekceważmy tego typu przeglądów, to dzięki nim nasze urządzenie będzie dłużej wydajne, sprawne a praca na nich komfortowa, dzięki czemu wykonamy mnóstwo pięknych stylizacji i wywołamy setki uśmiechów na twarzach naszych klientek.

Christine Hagl

Właścicielka oraz kierownik szkoleń w ABC Nailstore München, stylistka paznokci zachwycająca niebagatelnymi zdobieniami paznokci, dzieli się swoją wiedzą na łamach pism branżowych.