Koszyk

Kleje UV w stylizacji rzęs – chwilowy trend czy przyszłość?

| Autor: Joanna Siruga

Spis treści:

Kleje UV od kilku lat powoli przenikają do branży beauty i jak wszystko, co nowe są traktowane z dużą dozą niepewności.  Zaporowe ceny produktów i mała dostępność towaru, a także dużo pytań bez jednoznacznych odpowiedzi sprawiło, że stylistki rzęs podchodzą do tematu z dużym dystansem.

prenumerata

Jak wygląda rzeczywistość

Przede wszystkim pierwsze próby wprowadzenia produktów na rynek szybko zakończyły się fiaskiem. Ponieważ silny marketing stawiający na antyalergiczność produktów okazał się ślepym zaułkiem. Kleje UV miały być odpowiedzią na bolączki klientek i stylistek na niepożądane reakcje wywoływane oparami klejów cyjanoakrylowych. Wszystkie kleje do stylizacji rzęs są bazowane na tym składniku niezależnie od połączenia z grupą etylową  czy butylową, niezmiennie cyjanoakryl pozostaje niezastąpiony, niestety również w systemie UV gra on pierwsze skrzypce. Z tego też względu nie można wykluczyć  podrażnień zarówno u klientek jak i u stylistek. Jednak ryzyko zaczerwienienia i stopień oparowości jest bezapelacyjnie znacznie niższy niż w tradycyjnym systemie przedłużania rzęs. Wynika to z ograniczonego czasu ekspozycji na opary, ponieważ podczas aplikacji następuje natychmiastowe i całkowite utwardzenie kleju za pomocą światła UV. Oczywiście kropla kleju z jaką pracuje stylistka pozostaje aktywna przez dłuższy czas, co zapewnia oszczędność w zużyciu produktu. Rekompensuje to nieco wysoką cenę klejów UV które obecnie kosztują powyżej 200 zł za 5ml.

Niezbędne na start

By móc pracować z systemem UV należy wyposażyć się w odpowiednią lampę i w cierpliwość. Zmiana nawyków w pracy wymaga od nas ćwiczeń i należy to potraktować, jako nierozłączną część procesu nauki. Każdorazowo przykładając rzęsę syntetyczną bądź kępkę do rzęsy naturalnej  należy rozproszyć nad nią wiązkę światłą – brak tutaj naturalnego uczucia wiązania i przyciągania kleju do rzęsy naturalnej. Musimy zastygnąć w bezruchu. Początkowo może to być kłopotliwe, jednak trening czyni mistrza i już po kilku aplikacjach ruch staje się naturalny. Do wyboru mamy kilka rodzajów lamp. Lampy stojące z elastycznym ramieniem, lampy mocowane do opaski na nadgarstek oraz lampki podręczne tzw. kieszonkowe. Aktualnie na rynku polskim królują lampy stacjonarne, które są najdroższym rozwiązaniem, ale i zarazem najbardziej praktycznym. Natomiast stanowią one poważną barierę przed chęcią wypróbowania systemu. Ponieważ, by móc wypróbować klej UV należy zainwestować w dodatkowe urządzenia.

Czym zatem wyróżnia się system UV?

Zdecydowanie zredukowaną ilością oparów oraz mniejszymi wymaganiami wilgotności i temperatury. Należy podkreślić, że kleje UV również różnią się między sobą konsystencją i ewentualnym zabarwieniem, jednak wszystkie są one przezroczyste. Należy mieć na uwadze, że przezroczyste kleje nie dają tak mocnego efektu zaczernienia przy nasadzie rzęs przedłużonych i przy gęstych klejach może pojawić się delikatne błyszczenie się kleju na nasadzie. Jest to jedynie mały akcent kosmetyczny, nie ma on zwykle wpływu na odbiór stylizacji przez naszą klientkę, ponieważ jedynie ze strony stylistki widać miejsce łączenia między rzęsą syntetyczną a naturalną.

Trwałość wiązania

Rzęsy wykonane metodą UV utrzymują się średnio około tygodnia dłużej, ze względu na 100% poprawność aplikacji. Podczas pracy w zmiennych warunkach stylistki nie zawsze używają odpowiedniej ilości kleju tradycyjnego przez co część zaaplikowanych rzęs mówiąc dosłownie – odpada szybciej.

Usuwanie rzęs w systemie UV

Do systemu UV można zakupić dedykowany remover, jednak tradycyjne removery radzą sobie równie skutecznie. Podczas uzupełnienia usuwanie rzęs manualnie przebiega w sposób standardowy poprzez skruszenie wiązania metodą odklikiwania rzęs. W początkowym etapie przy gęstych klejach UV może się zdarzyć, że pierwsze uzupełnienia będą wymagały więcej czasu ze względu na zbyt dużą ilość użytego kleju.

Bezpieczeństwo a promienie ultrafioletowe.

Podczas pracy z klejem UV zalecane jest używanie przez stylistki okularów ochronnych z blokerami UV. Co ciekawe w tradycyjnych klejach po przestudiowaniu wielu kart charakterystyki również zaleca się stosowanie osłon na oczy, by uchronić gałki od oparów cyjanoakrylowych. Jednak w przypadku klejów UV dochodzi potrzeba używania filtra w owych szkłach ochronnych. Długość fali światła używana podczas utwardzania kleju to 395nm.Co to oznacza w kwestii bezpieczeństwa? Promieniowanie ultrafioletowe (UV) to fala elektromagnetyczna o zakresie długości od 10 do 400 nanometrów. Dla celów klasyfikacji, to spektrum jest podzielone na trzy główne kategorie: UV-A, które obejmuje długości fal od 315 do 400 nanometrów, UV-B z zakresem od 280 do 315 nanometrów, oraz UV-C, obejmujące długości fal od 100 do 280 nanometrów. Im niższy zakres fal tym bardziej jest niebezpieczne jest dane promieniowanie. Oprócz zakresu fal należy zwrócić uwagę na natężenie, im niższe natężenie tym lepiej dla naszego wzroku. Światło UV od lat znajduje zastosowanie od stylizację paznokci po stomatologię, ale wymaga ostrożności, z uwzględnieniem spektrum fal dla bezpieczeństwa i zdrowia.

Nowe technologie zawsze wiąże się ograniczoną liczbą danych, szczególnie jeśli chodzi o wieloletnie oddziaływanie na nasze zdrowie, dlatego też zawsze warto zachowywać wszelkie zalecane normy i zasięgnąć profesjonalnych szkoleń przed wdrożeniem innowacyjnych metod do salonu.

Joanna Siruga

Współzałożycielka marek JoLash, Safewax, Browmination, Organic Lash Botox.
Międzynarodowy mastertrainer oraz sędzia na mistrzostwach w stylizacji rzęs i brwi.Specjalista w dziedzinie liftingu rzęs oraz reprezentant australijskiej marki Elleebana. Autorka artykułów edukacyjnych w prasie branżowej oraz pierwszego opatentowanego podręcznika z ćwiczeniami dla stylistek rzęs The Lashbook. Prelegentka na kongresach i konferencjach branżowych. Pasjonatka, zawsze online, zawsze gotowa, by pomóc.