Koszyk

Kolory w zdobieniu paznokci

| Autor: Maja Kurlandt-Oświecińska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak odbierany jest kolor przez nasz wzrok i mózg,
  • jak łączyć kolory,
  • jakie kolory idealnie sprawdzą się do stworzenia tła.

Kolor odgrywa w naszym życiu ogromną rolę, która często wpływa na nasze samopoczucie oraz ogólny wizerunek. W mojej wieloletniej praktyce szkoleniowej zauważyłam, że brak wiedzy o umiejętnym łączeniu kolorów często powoduje lęk przed ich używaniem. 

Czym więc jest kolor? Kolor to percepcyjna właściwość światła, wynikająca z jego oddziaływania z fotoreceptorami w ludzkim oku. Światło, które postrzegamy jako kolor, składa się z fal elektromagnetycznych o różnych długościach, z których każda długość odpowiada innemu kolorowi w widmie widzialnym.  Aby umiejętnie dobrać kolor paznokci do stroju naszej klientki, dopasować kolory tworząc ombre lub po prostu stworzyć przyjemne kolorystycznie zdobienie paznokci musisz poznać kilka zasad i zaznajomić się z kołem kolorów będącym najlepszym przyjacielem min. dobrego stylisty paznokci.

Zacznijmy od głównych czynników definiujących, jak jest odbierany kolor przez nasz wzrok i mózg.

     

      • Odcień: jest podstawową cechą koloru określającą jaką barwę widzimy. Jest to długość fali światła, która dociera do naszych oczu.

      • Nasycenie: określa intensywność lub żywość koloru.

      • Walor: to jasność lub ciemność koloru

      • Temperatura barwowa: kolory są postrzegane jako ciepłe (czerwony, pomarańczowy, żółty) lub zimne (niebieski, zielony, fioletowy).

      • Odbicie światła: sposób w jaki powierzchnia odbija światło np.: mat odbija światło w sposób rozproszony, błysk odbija światło bezpośrednio.

      • Kontrast: czyli duża różnica w nasyceniu i walorze, która sprawia, że kolory są bardziej wyraziste.

      • Przezroczystość lub nieprzezroczystość: informuje nas o stopniu przenikania światła przez dany kolor. Przezroczysty kolor pozwala na widoczność warstw znajdujących się pod nim, podczas gdy nieprzezroczysty kolor całkowicie blokuje światło.

    Znając już postrzeganie kolorów przez nasze zmysły zajmijmy się teraz, używając koła kolorów, rodzajami barw i najlepszymi ich połączeniami tak aby stworzyć idealne kompozycje w zdobnictwie paznokci lub dopasować kolor do stroju naszej klientki.

    Kolory możemy podzielić na podstawowe, takie jak czerwony, żółty i niebieski, oraz pochodne, które powstają w wyniku mieszania barw podstawowych. Rozróżniamy również kolory ciepłe, które w zdobieniu paznokci przybliżają i zimne czyli oddalające. Kolory ciepłe i zimne idealnie dzielą wspomniane koło kolorów na dwie równe części.

    Najbardziej harmonijnym połączeniem kolorystycznym, w moim mniemaniu, jest użycie kolorów analogicznych z koła kolorów czyli tych, które na kole leżą obok siebie. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z aforyzmem L. Mies van der Rohe „mniej znaczy więcej” starajmy się nie skupiać więcej jak 2 lub 3 kolorów analogicznych w bezpośrednich połączeniach np.: czerwony, czerwono-pomarańczowy, pomarańczowy

    Rys. 1

    Innym, świetnie pasującym do siebie połączeniem kolorów są barwy leżące naprzeciwko siebie na kole, które wzajemnie się uzupełniają i tworzą silny kontrast np.: czerwony i zielony, niebieski i pomarańczowy, żółty i fioletowy. Takie komplementarne zestawienia kolorów tworzą efektowny kontrast, który przyciąga wzrok.

    Rys. 2

    Dla spójności barwnych kompozycji idealnym rozwiązaniem będzie użycie kolorów monochromatycznych. Mogą tworzyć eleganckie i stonowane kompozycje, które są przyjemne dla oka i mogą być używane do podkreślania różnych elementów projektu bez tworzenia wizualnego chaosu.  Monochrom budują kolory oparte na jednym odcieniu, które różnią się między sobą jedynie jasnością  i nasyceniem. 

    Rys. 3

    Barwy tzw. neutralne idealnie sprawdzą się jako tło Twojej kompozycji. Są barwami niedominującymi i pasujacymi w zasadzie do każdego koloru np.: beż, brąz, szary. Takie rozwiązania kolorystyczne, będące z natury łagodzącymi, znajdą również zastosowanie jako jednolity kolor paznokci do wielobarwnych stylizacji modowych Twoich klientek.

    Rys 4

    Kolory achromatyczne będą także dobrze wyglądały w swoim towarzystwie. Są to kolory bez nasycenia barwnego czyli: czarny, biały i szary.

    Rys5

    Piękne połączenia barwne tworzą  pastele czyli kolory z domieszką bieli. Delikatne odcienie różu, błękitu, mięty czy lawendy kreują subtelne, romantyczne stylizacje. Można je łączyć ze sobą dla miękkiego, kojącego efektu.

    Rys 6

    Podsumowując

    Koło kolorów jest kluczowym narzędziem do tworzenia harmonijnych kompozycji. Kolory można podzielić na podstawowe (czerwony, żółty, niebieski) i pochodne, a także na ciepłe i zimne. Najlepiej łączyć kolory analogiczne, leżące obok siebie na kole, lub komplementarne, leżące naprzeciwko siebie, dla efektownego kontrastu. Monochromatyczne kompozycje, oparte na jednym odcieniu, również są eleganckie i stonowane. Barwy neutralne, jak beż, brąz i szary, są idealne jako tło, natomiast kolory achromatyczne (czarny, biały, szary) dobrze wyglądają razem. Pastelowe kolory tworzą delikatne, romantyczne stylizacje.

    Kluczowe wskazówki

       

        • Używaj koła kolorów, aby tworzyć harmonijne połączenia. (to nie wstyd a prestiż)

        • Eksperymentuj z różnymi kombinacjami, aby znaleźć własny styl.

        • Pamiętaj o zasadzie „mniej znaczy więcej” i nie przesadzaj z ilością używanych kolorów.

       Po przeczytaniu powyższych wskazówek zachęcam do treningu kolorystycznego przy użyciu hybryd lub paint geli aby już nigdy nie zaskoczył Cię kolor!

      Zrozumienie zasad łączenia kolorów pozwala tworzyć piękne, spójne i efektowne stylizacje paznokci, które przyciągają wzrok i podkreślają indywidualny styl.

       

      Maja Kurlandt – Oświecińska

      Dyplomowana Charakteryzatorka Fx, wizażystka, Instruktor stylizacji paznokci, personal shopper, międzynarodowy sędzia mistrzostw wizażu, charakteryzacji i stylizacji paznokci. Charakteryzacja, szczególnie ta posterowa to jej pasja. Przez 15 lat swojej kariery zawodowej ukończyła kilkadziesiąt szkoleń, roczną szkołę wizażu w Poznaniu oraz roczną szkołę charakteryzacji filmowo teatralnej w Gdyni z wyróżnieniem. Instruktor stylizacji paznokci, wizażu i charakteryzacji. Prelegentka targów branżowych w Polsce i za granicą. Zdobywczyni wielu czołowych miejsc w międzynarodowych mistrzostwach.