Koszyk

Krok po kroku do zdrowych stóp

| Autor: Dagmara Pauter

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie są podstawowe zasady i kolejność wykonania pedikiuru medycznego?

• Jakie frezy wykorzystywane są do wykonania pedikiuru medycznego?

Perfekcyjny pedikiur medyczny – Najczęściej wykonywanym zabiegiem w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp jest pedikiur medyczny. Odpowiednio przeprowadzony niweluje defekty skórne i problemy występujące na płytkach paznokciowych. Ważne, aby był wykonany precyzyjnie oraz z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Przyjrzyjmy się poszczególnym etapom zabiegu. Poniżej znajdują się podstawowe zasady i kolejność wykonania pedikiuru medycznego.

1.      Przygotowanie stóp

Zabieg pedikiuru medycznego rozpoczynamy od dezynfekcji stóp środkami antyspetycznymi. Kolejnym krokiem jest moczenie stóp w kąpieli wodnej z zawartością soli, do 10 minut ‒ aby kąpiel wodna była wykonana bezpiecznie, należy pamiętać o zabezpieczeniu miski do moczenia stóp jednorazową folią. Wymiennie moczenie stóp można zastąpić użyciem środków zmiękczających (pianka, żel lub spray zmiękczający). Musimy pamiętać o tym, by odczekać kilka minut, aż środek zmiękczający zacznie działać.

Frezy wykorzystywane do wykonania pedikiuru medycznego:

– jednorazowe,
– z uniwersalną główką szlifującą,
– do paznokci i skórek, do polerowania paznokci,
– do pobierania materiału mykologicznego,
– do polerowania paznokci,
– ceramiczne.

2. Skracanie i opracowanie płytki paznokciowej

Podstawą opracowania płytki paznokciowej jest jej prawidłowe obcięcie. Żelazną zasadą jest obcinanie płytki paznokciowej na prosto za pomocą cęg. Następnie należy ją opracować używając odpowiednich frezów. Opracowywanie za pomocą frezów ma na celu ułatwienie i przyspieszenie pracy. Zbędny naskórek na płytce paznokciowej oraz w wałach paznokciowych usuwamy korzystając z frezów diamentowych. Grubość płytki możemy niwelować za pomocą frezów z uniwersalną główką szlifującą, a następnie dokonać polerowania używając frezów ceramicznych. Opracowując płytkę paznokciową nie możemy zapomnieć, że jest podatna na uszkodzenia, dlatego liczba obrotów na minutę powinna być minimalna. Naskórek występujący wokół płytki paznokciowej usuwamy cążkami tylko wtedy, gdy widzimy, że może on przeszkadzać, a usunięcie go jest niezbędnym elementem. Jeżeli w naszej ocenie usuwanie naskórka wokół paznokcia nie jest konieczne, to należy zrezygnować z tej czynności. Zbyt mocne usuwanie skórek powoduje uszkodzenia płytki oraz otwiera dostęp do organizmu bakteriom i grzybom.

3. Opracowanie części podeszwowej stopy.

Kolejnym etapem jest opracowanie powierzchni podeszwowej stopy, gdzie często znajdują się modzele, odciski, pękające pięty oraz zrogowaciały naskórek. Przy tego typu zmianach niezbędne jest użycie profesjonalnej frezarki z pochłaniaczem pyłów. Urządzenia te są przeznaczone do wykonywania zabiegów specjalistycznej pielęgnacji stóp. Frezarka za pomocą szybko obracających się frezów usuwa zrogowaciały naskórek. Dzięki temu praca  jest bardzo łatwa i skuteczna. Można regulować jej prędkość oraz ilość zasysanego powietrza. Korzystając z szerokiej gamy dostępnych frezów możemy również usuwać odciski, a także pielęgnować paznokcie. Na rynku dostępne są też frezarki z systemem spryskującym, dzięki czemu praca jest skuteczna i łatwa. Możemy regulować prędkość oraz dozować ilość spryskującego płynu. Miejsca frezowane oraz frez są chłodzone i dezynfekowane za pomocą płynu, co wpływa na komfort wykonanego zabiegu. Część podeszwową stopy opracowujemy posługując się gumowymi nośnikami przy użyciu jednorazowych kapek. Prędkość frezu dostosowujemy do wielkości zrogowacenia, a maksymalna liczba obrotów na minutę to 30 tysięcy. Modzele możemy również usuwać za pomocą frezów przeznaczonych do zrogowaciałego naskórka oraz skalpela, a następnie nośnika gumowego z jednorazową kapką. Odciski niwelujemy frezami próżniowymi zakończonymi ostrzem bądź koroną, a maksymalna prędkość to 8 tysięcy obrotów na minutę. Po usuwaniu próżniowym odcisku miejsce wygładzamy nośnikiem gumowym z jednorazową kapką.

4. Wykończenie zabiegu masażem stóp oraz zaopatrzenie w ortezy

Zabieg pedikiuru medycznego należy wykończyć masażem stóp, dobierając dla naszego pacjenta odpowiedni krem do stóp. Masaż jest niezbędnym elementem zabiegu i relaksem dla pacjenta. Kolejnym krokiem jest pielęgnacja płytki paznokciowej za pomocą olejku. Tego typu preparaty do paznokci powinny zawierać najwyższej jakości składniki aktywne (pantenol, bisabol, olej z kiełków pszenicy) oraz substancje antybakteryjne (clotrimazol) zapobiegające grzybicy paznokci i zapaleniom wałów paznokciowych. Ostatnim krokiem jest zaopatrzenie pacjenta w odpowiednie ortezy. Obecnie na rynku mamy dostępne różnego rodzaju ortezy silikonowe oraz filcowe.

Zabieg pedikiuru medycznego jest najczęstszym zabiegiem wykonywanym w gabinecie podologicznym. W zależności od problemu, z którym przychodzi klient, musimy dobrać odpowiednią technikę pracy, narzędzia oraz kosmetyki. Jednak nawet najbardziej profesjonalny pedikiur medyczny nie jest wieczny, dlatego warto uświadomić pacjenta o konieczności regularnych wizyt w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp oraz odpowiedniej pielęgnacji domowej.

Dagmara Pauter

Absolwentka kosmetologii i pedagogiki, obecnie pracuje jako kosmetolog i podolog w Instytucie Kosmetycznym MAXIMA w Poznaniu oraz jako wykładowca w TEB Edukacja w Poznaniu.