Z tego artykułu dowiesz się:
- o właściwościach kwasów Omega 3,
- o NKT,
- o kwasach tłuszczowych typu trans.
Dieta zachodnia to model żywieniowy, który charakteryzuje się wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów tłuszczowych typu trans, a także nieprawidłowym stosunkiem kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3. Stosując taki jadłospis, na pewno nie możemy mówić o korzystnym działaniu dla naszej skóry. Spożywając duże ilości żywności wysokoprzetworzonej sprawiamy, że dieta ma charakter prozapalny, który negatywnie wpływa na zdrowie skóry, w tym zmiany trądzikowe. Co zatem powinniśmy robić, aby tłuszcze w naszej diecie były zdrowe, bezpieczne i stanowiły wsparcie dla skóry?
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty związane z podażą tłuszczów w modelu diety zachodniej, warto dążyć do jadłospisu, który byłby jej przeciwieństwem. W kontekście tłuszczów najlepszym wzorem spożywczym wydaje się menu śródziemnomorskie. Nie bez przyczyny zostało ono okrzyknięte jedną z najzdrowszych diet świata.
W modelu śródziemnomorskim znajdziemy produkty roślinne, strączki, ryby i owoce morza oraz oliwę. Dzięki takim produktom jest on bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), a ubogi w nasycone kwasy tłuszczowe (NKT), które spożywane w nadmiernej ilości przynoszą negatywne skutki dla organizmu.
Właściwości kwasów omega-3
Po pierwsze, redukują one stężenie czynnika IGF-1, który nasila reakcję zapalną, a także bierze udział w produkcji łoju i okluzji mieszków włosowych. Kwasy tłuszczowe omega-3 ograniczają także syntezę związków chemicznych, wytwarzanych w stanie zapalnym. Ich konsumpcja może przyczyniać się przykładowo do zmniejszenia stanów zapalnych zmian trądzikowych skóry. W wielu badaniach
Pozostało 74% tekstu do przeczytania