Koszyk

Mezoterapia a łysienie androgenowe

| Autor: Ewelina Cywińska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co prowadzi do rozwoju łysienia androgenowego,
  • co charakteryzuje ten typ łysienia,
  • po jakie preparaty sięgać.

Mezoterapia a łysienie androgenowe

Mezoterapia igłowa jest jedną z procedur zabiegowych, w których klienci z łysieniem androgenowym, a często także specjaliści wykonujący tego typu zabiegi, pokładają bardzo dużą nadzieję w zakresie poprawy stanu włosów. Na jakie składniki aktywne należy zwrócić uwagę oraz jakie czynniki wpływają na efektywność zabiegu? Mezoterapia igłowa polega na śródskórnym deponowaniu małych dawek substancji aktywnych w obszar owłosionej skóry głowy. Dynamiczny rozwój trychologii sprawił, że rynek dysponuje obecnie bardzo dużym wyborem gotowych do użycia preparatów zabiegowych. Jednym z czynników wpływających na efektywność zabiegu będzie odpowiedni jego wybór. Niezbędne jest zrozumienie mechanizmu łysienia androgenowego.

Łysienie androgenowe, niezależnie od płci, jest najczęściej rozpoznawanym typem łysienia w gabinetach dermatologicznych czy trychologicznych. Mechanizm łysienia androgenowego jest wieloczynnikowy, dlatego też preparaty stosowane do zabiegu mezoterapii igłowej powinny działać wielokierunkowo.

Co prowadzi do rozwoju łysienia androgenowego?

Podstawowym procesem, który prowadzi do rozwoju łysienia, jest postępująca miniaturyzacja mieszka włosowego, zależna od androgenów. Zwiększone stężenie aktywnego metabolitu testosteronu, czyli DHT, w obszarze czołowym owłosionej skóry głowy wynika przede wszystkim z nadaktywności enzymu 5-alfa-reduktazy w tych obszarach. Enzym ten jest odpowiedzialny za procesy metaboliczne testosteronu, prowadzące do powstania jego aktywnej formy. Wykazuje ona duże powinowactwo do receptorów androgenowych w brodawce włosa, inicjując w ten sposób proces miniaturyzacji. Na uwagę zasługuje także aromataza, która może działać ochronnie poprzez konwersję androgenów do estrogenów. Jej wyższe stężenie znajdziemy w okolicach potylicznych owłosionej skóry głowy, czyli w obszarach, które nie wykazują wrażliwości na androgeny. Wraz z miniaturyzacją mieszka włosowego dochodzi do zaburzeń w zakresie jego unaczynienia, co jest kluczowym elementem nakładającym się na pogłębianie procesu łysienia. Należy także pamiętać o okołomieszkowych procesach zapalnych, które towarzyszą łysieniom androgenowym, a także narażeniu przerzedzonych obszarów skóry głowy na działanie promieniowania UV, uszkadzającego struktury skóry i działającego prozapalnie. Charakterystyczne dla łysienia androgenowego jest także skrócenie fazy wzrostu włosa.

Po jakie preparaty sięgać?

Wybierając preparat do zabiegu mezoterapii igłowej, celowanej na łysienie androgenowe, należy zwrócić uwagę na obecność w składzie substancji, które regulują powinowactwo na poziomie receptor-androgen oraz blokują negatywne działanie dihydrotestosteronu na mieszek włosowy. Takie właściwości wykazują wybrane peptydy, czynniki wzrostu czy polinukleotydy. Substancje te charakteryzują się dużą aktywnością biologiczną i umożliwiają sterowanie różnymi procesami metabolicznymi zachodzącymi w obrębie komórki. Polinukleotydy pochodzenia naturalnego, poza hamowaniem procesu miniaturyzacji poprzez wyżej wymienione właściwości, wspierają aktywność aromatazy, poprawiają mikrokrążenie w mieszku włosowym oraz działają antyoksydacyjnie. W gotowych preparatach zabiegowych warto zwrócić także uwagę na obecność peptydu Copper Tripeptide – 1. Tripeptyd miedzi, poza zapobieganiem miniaturyzacji poprzez blokowanie enzymu 5-alfa-reduktazy, korzystnie wpływa na długość oraz jakość fazy anagenu. Zmniejszenie negatywnego działania DHT odpowiedzialnego za proces łysienia androgenowego wykazuje także SH-Polipeptyd-9 (VEGF). Peptydy oraz czynniki wzrostu, poza działaniem ochronnym na proces miniaturyzacji, wpływają korzystnie na inne mechanizmy pogłębiające objawy łysienia androgenowego. Na inicjację procesu angiogenezy, czyli nowotworzenia naczyń krwionośnych, wpłynie Oligopeptide-1, SH-Polipeptyd-11 (aFGF) czy SH-Polipeptyd-1 (EGF). Poza wspomaganiem mikrokrążenia wspierają one podziały komórkowe, regulują oraz wpływają na jakość fazy wzrostu włosa. Pobudzająco na wzrost włosów działają także Octapeptide-2, SH-Oligopeptide-2 (IGF-1), SH-Oligopeptide-4 (TB4) czy SH-Polipeptide-12 (NOG). Silne właściwości regulujące metabolizm komórek włosów i poprawę mikrokrążenia charakteryzuje także Biotinoil Tripeptide-1, określany jako alternatywa dla minoksydilu. Szerokie zastosowanie w obszarze trychologii mają obecnie także egzosomy – niewielkie pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, które są kluczowe w komunikacji międzykomórkowej. Korzystne działanie egzosomów w terapii łysienia androgenowego wynika z ich właściwości przeciwzapalnych oraz utrzymujących zdrową barierę skórną.

Poza wyżej wymienionymi, specjalistycznymi substancjami aktywnymi, znajdującymi szczególne zastosowanie w procedurach dedykowanych łysieniom androgenowym, w koktajlach znajdziemy także popularne substancje wspierające wzrost włosów, takie jak wyciągi roślinne, aminokwasy, witaminy, koenzymy czy antyoksydanty. Wspomaganie mikrokrążenia oraz działanie przeciwzapalne wspomaga wyciąg z eukaliptusa, wąkrotki azjatyckiej czy rozmarynu. Aminokwasy jako naturalne budulce włosa wzmacniają go, a dodatkowo, jak np. arginina, działają przeciwzapalnie. Podstawowymi substancjami, które znajdziemy w preparatach do zabiegu mezoterapii igłowej, są witaminy. Wzmacniają i odżywiają one mieszki włosowe oraz włosy, ograniczając ich wypadanie. Szczególne zastosowanie w trychologii znalazły witaminy z grupy B. W pracy z owłosioną skórą głowy zastosowanie znajdą także silne antyoksydanty i substancje nawilżające, takie jak glutathion, pantenol czy alantoina.

Mezoterapia igłowa jest skuteczną metodą wspomagającą leczenie łysienia androgenowego. Warunkiem zadowolenia z efektów jej wykonania jest odpowiednia diagnostyka klienta trychologicznego, wykluczenie nakładania się na łysienie androgenowe innych typów łysienia, przygotowanie obszaru owłosionej skóry głowy do pracy stymulacyjnej oraz zabezpieczenie klienta odpowiednią i systematyczną procedurą pracy w domu. Niezwykle ważna jest także odpowiednia i świadoma kwalifikacja klienta do zabiegu mezoterapii, wykonanie odpowiedniej ilości zabiegów w serii oraz systematyczne kontrole stanu owłosienia w gabinecie trychologicznym.

Ewelina Cywińska

Związana z trychologią od 11 lat. Właścicielka gabinetu TRYCHODERM w Słupsku, wykładowca akademicki, autor publikacji i prelegent. Uczy specjalistów z branży beauty świadomego i bezpiecznego podejścia do pracy z włosami – www.swiadomatrychologia.pl