Z tego artykułu dowiesz się:
• Czym charakteryzują się zabiegi plazmowe i jak możemy je podzielić, ze względu na ich stopień inwazyjności?
• Czy zabiegi z użyciem plazmy faktycznie są alternatywą dla chirurgii plastycznej np. powiek?
• Dlaczego plazma plazmie nierówna i czym różnią się poszczególne typu urządzeń ją emitujących?
• Czy zabiegi z zimną plazmą są bolesne?
Spis treści
Zabiegi plazmowe w nowoczesnej kosmetologii | Zastosowanie aparatury plazmowej pozwala na uzyskanie doskonałych efektów, porównywalnych z tymi, które do tej pory można było osiągnąć jedynie przy użyciu skomplikowanych, kosztownych i wymagających długiego czasu rekonwalescencji metod. A co z bezpieczeństwem zabiegowym? Tu, jak zawsze, wskazana jest ostrożność, powściągliwość i umiejętność oceny problemu, z jakim przychodzi do nas klient, oraz świadomość, że plazma plazmie nierówna.
Czym zatem jest współczesna technologia plazmy i jakie daje możliwości? Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zabiegi plazmowe mogą być inwazyjne i nie są wolne od ryzyka powikłań. Często słyszymy, że plazma jest bezpieczną alternatywą dla zabiegów chirurgicznego liftingu czy plastyki powiek. I nie jest to błędne stwierdzenie, ale… aby zabieg z użyciem plazmy był bezpieczny i jednocześnie satysfakcjonujący pod względem efektów, musimy uzbroić się w fachową wiedzę na temat samej technologii, parametrów urządzeń, wskazań i przeciwwskazań do zabiegu. Czy zabiegi plazmowe są bolesne? Czy następuje po nich dłuższy okres gojenia? Czy musimy liczyć się z powikłaniami? Na te i inne pytania odpowiemy częściowo w poniższym artykule, a szerzej podczas wykładu na targach BEAUTY FORUM. Dziś skupimy się na charakterystyce zabiegów plazmowych, według podziału na plazmę zimną i gorącą.
W zabiegach z zakresu kosmetologii estetycznej do tej pory najbardziej znane były te wykorzystujące wiązkę plazmy gorącej.
Plazma gorąca
W zabiegach z zakresu kosmetologii estetycznej do tej pory najbardziej znane były te wykorzystujące wiązkę plazmy gorącej, czyli tak zwane plazmy chirurgiczne. Mechanizm działania tej plazmy opiera się na aktywnej wiązce mikroplazmy, która tworzy się w postaci łuku pomiędzy końcówką urządzenia a tkanką ludzką i w ten sposób odparowuje komórki naskórka, prowadząc do sublimacji. Podczas zabiegu wykonuje się wiele niedużych punktów, bez oddziaływania na otaczające tkanki. Dzięki zabiegowi chirurgicznej plazmy możemy wykonać procedury z zakresu odmładzania okolicy oka, zabiegi na zmarszczki, zwiotczałą skórę twarzy i szyi, ale także zabiegi na rozstępy i blizny oraz usuwania łagodnych zmian skóry. Tego typu działania przynoszą doskonałe efekty, ale niestety obarczone są pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Nie brakuje opinii, iż jest to zabieg na tyle inwazyjny, że powinien być wykonywany przez lekarzy, ale też i głosu specjalistów, którzy twierdzą, iż procedura ta może być z powodzeniem wykonywana przez doświadczonych, odpowiednio wykształconych kosmetologów. Istotnym faktem jest, iż po zabiegu często pojawia się obrzęk, dość długie gojenie, a także ryzyko powstania przebarwień. Brak regulacji i odpowiednich przepisów w tej materii nie ułatwia zainteresowanym nowoczesnymi rozwiązaniami specjalistom wyboru technologii i aparatury. Abstrahując od odmiennych poglądów w tej tematyce, bezsporny wydaje się pozostawać warunek odpowiedniego przygotowania merytorycznego i praktycznego osoby, decydującej się na wykonywanie zabiegów tego typu. Niezależnie od przynależności do grupy zawodowej, konieczna jest tu wiedza, doświadczenie i świadomość wszystkich zasad bezpiecznego zabiegu, z mocnym akcentem na zminimalizowanie ryzyka powikłań.
Plazma, czyli?
Wprowadzenie terminu plazmy w 1928 roku przypisuje się fizykochemikowi, nobliście Irvingowi Langmuirowi. Aby dokładnie zrozumieć, czym jest plazma, warto uzmysłowić sobie, że ponad 99 proc. materii wszechświata to właśnie plazma. Mówiąc o plazmie należy podkreślić, że niezwykle ważny jest podział na plazmę zimną oraz gorącą. Gwiazdy są przykładem plazmy gorącej, a przestrzeń między nimi to plazma zimna. Na Ziemi w naturalnej postaci można ją zaobserwować w trakcie burzy z piorunami. Plazma to czwarty stan skupienia – obok gazu, cieczy i ciał stałych. Choć swoją formą najbardziej przypomina gaz, tak naprawdę jest zjonizowaną materią, która posiada wysoką energię elektryczną.
Dzięki zastosowaniu jonów zimnej plazmy, emitowanych na skórę poprzez dużą głowicę i energię o ultrawysokiej częstotliwości, zabieg jest nieinwazyjny i działa na wszystkich poziomach skóry.
Plazma zimna
Współczesna kosmetologia rozwija się niezwykle dynamicznie, wciąż poszukując najlepszych rozwiązań, które zapewnią doskonałe rezultaty, przy jednoczesnej minimalizacji lub eliminacji niedogodności w postaci okresu rekonwalescencji pozabiegowej czy też ryzyka wystąpienia powikłań. I tak też dzieje się z plazmą. Na rynku światowym już jakiś czas temu pojawiła się plazma zimna, czyli bezinwazyjna, która znajduje zastosowanie w tzw. przebudowie architektury skóry. Dzięki zastosowaniu jonów zimnej plazmy, emitowanych na skórę poprzez dużą głowicę i energię o ultrawysokiej częstotliwości, zabieg działa na wszystkich poziomach skóry i jest nie tylko doskonałym zabiegiem anti-aging zagęszczającym struktury skóry, ale także alternatywą dla mezoterapii igłowej, ponieważ tymczasowo zrywa wiązania adhezyjne między komórkami. Ze względu na silne działanie przeciwdrobnoustrojowe zabiegi bezinwazyjnej plazmy doskonale sprawdzają się w terapiach skór problematycznych, trądzikowych. Polecane są też w procedurach mających na celu walkę z przebarwieniami różnego typu. Zimna plazma emituje jony o rozmiarze od 20 do 50, które przenoszą energię do skóry. Dzięki nim osiągamy intensywną regenerację skóry, a także inny wymiar dostarczania substancji aktywnych. Składniki aktywne rozpuszczają się tymczasowo w skórze, ponieważ cząsteczki adhezji komórkowej pękają na skutek działania plazmy. To czyni zabiegi bezinwazyjnej plazmy nie tylko bardzo wszechstronnymi i skutecznymi, ale także bezpiecznymi. Technologia zimnej plazmy od wielu lat jest stosowana w leczeniu ran, stomatologii, sterylizacji narzędzi oraz przetwórstwie żywności. Wieloletnie pozytywne doświadczenia pozwalają kolejnym dziedzinom nauki na wykorzystywanie jej dobroczynnych właściwości. Zimna plazma doskonale wpisuje się w trendy współczesnej kosmetologii estetycznej, oferując satysfakcjonujące rezultaty w krótkim czasie. Minimalizacja ryzyka powikłań, dyskomfortu w trakcie zabiegu oraz brak konieczności rezygnacji z aktywnego uczestnictwa w codziennym życiu stanowi niewątpliwy atut dla klientów.