Koszyk
Niezbędna wiedza

Niezbędna wiedza

| Autor: Dorota Kalinowska

Z tego artykułu dowiesz się:

• Gdzie szukać informacji dot. formalności związanych bezpieczeństwem sanitarnym?

• Jakich przepisów należy przestrzegać?

O przepisach związanych z bezpieczeństwem sanitarnym – Od momentu decyzji o otwarciu salonu, czy też rozpoczęcia pracy w sektorze usług beauty, musimy mieć świadomość obowiązujących nas przepisów prawa. Nie jest ich mało – od przepisów budowlanych, przez te dotyczące bezpieczeństwa, po wybrane zagadnienia z Kodeksu pracy i wiele innych. Dorota Kalinowska przybliża kilka istotnych kwestii, na które każdy specjalista powinien zwrócić uwagę.

Otwierasz swój pierwszy salon? Masz już na oku wymarzone miejsce? Ważna będzie nie tylko atrakcyjna lokalizacja i wygodny dojazd. Na początek dobrze wziąć pod lupę przepisy budowlane, prócz Ustawy o prawie budowlanym warto zatrzymać się na rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – oba dokumenty krótkie nie są, bo liczą ponad 100 stron, ale dowiemy się z nich np. kiedy i dlaczego należy zgłaszać zmianę sposobu
użytkowania lokalu, poznamy wymiary lokalu usługowego, w tym wymaganą wysokość sufitu (przejścia w świetle) czy szerokość drzwi. Rozporządzenie przybliży nam również charakterystykę
pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.

Następnie powinniśmy sięgnąć po przepisy dotyczące pierwszej pomocy i przeciwpożarowe. Są to dokumenty krótkie, które stosunkowo łatwo się czyta i szybko wdraża. Pamiętajmy, aby obowiązkowo wdrożyć procedury pierwszej pomocy z uwzględnieniem epidemii SARS CoV-2.

Bezpieczeństwo i higiena

Dla osób pracujących w sektorze zabiegów estetycznych najważniejszymi sanitarnymi dokumentami są bezapelacyjnie Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz projekt rozporządzenia sanitarno-higienicznego MZ61 z dnia 10.06.2019 r. Stosowanie się do tej ustawy jest obowiązkiem usługodawcy. Mimo że stworzona została dla sektora medycznego, znajdziemy w niej dwa artykuły, bezpośrednio dotyczące pozostałych usług na rynku, w których może dojść do transmisji zakażeń, a takimi są usługi pielęgnacyjne i upiększające, o kosmetologii estetycznej nie wspominając.

Pierwszy to art. 6 ust. 1. Obowiązkowym badaniom sanitarno epidemiologicznym, określonym na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 2, podlegają:

– pkt 4: uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Bez dwóch zdań należy pamiętać o badaniach przed rozpoczęciem pracy z klientami. Należy je wykonać w przychodni medycyny pracy, a orzeczenie (nazywane po staremu książeczką sanepidowską) trzymać do wglądu podczas kontroli. Biorąc pod uwagę, że na orzeczeniu są dane wrażliwe pracownika, ma on prawo do zatrzymania orzeczenia przy sobie, ale w takim przypadku właściciel winien sprawdzać każdego dnia, czy pracownik ma dokument przy sobie, co wydaje się być mało komfortowym rozwiązaniem dla obu stron;

art. 16. pkt 1: osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych podejmujące czynności, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi. To nic innego jak procedury sanitarne. To zbiór procedur i instrukcji ułatwiających utrzymanie higieny w zakładzie pracy, procedur może być więcej, niż wskazuje ustawodawca, ale nie może zabraknąć higieny rąk, postępowania przy naruszaniu ciągłości naskórka, zasad dekontaminacji narzędzi i pomieszczeń.

Co nas obowiązuje?

Projekt rozporządzenia nie jest jeszcze aktem regulującym, ale to najnowsze źródło wiedzy dla sektora beauty i należy go traktować z należytą uwagą. Projekt powstał dzięki wyśmienitym naukowcom i praktykom zawodu, zatem mamy wysokiej jakości wzorzec do naśladowania. Zauważam, że powiatowe stacje sanitarne już korzystają z informacji zawartych w projekcie, więc i my powinniśmy się z nim zapoznać. Napisany jest prostym językiem i opisuje niemalże wszystkie aspekty sanitarne dla sektora beauty.

Co jeszcze?

Jeżeli poszukujemy innych danych związanych z bezpieczeństwem pracy, polecam sięgnąć do Kodeksu pracy. Zawiera on esencję najważniejszych informacji dla pracodawcy, więc będzie idealnym wzorem dla każdego właściciela salonu beauty. Jest on zbiorem optymalnych warunków pracy wyciągniętym z wielu ustaw i rozporządzeń.

Nie tylko właściciel

Pamiętaj, aby stale podwyższać kwalifikacje – swoje i pracowników. Każda osoba zatrudniona i współpracująca powinna znać obowiązujące przepisy, wszyscy pracownicy winni posiadać wiedzę z profilaktyki przeciwzakażeniowej, a także uprawnienia do sterylizacji narzędzi w autoklawie. Jako specjalistę tej dziedziny, niezmiernie cieszy mnie rosnące zainteresowanie higieną pracy – tak ważnej zarówno dla pracowników, jak i klientów, ale przede wszystkim dla Ciebie! Pamiętaj, że roszczeń jest
coraz więcej, naciski sanepidu robią swoje, nie wspominając o wysokich karach finansowych.

Niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności

Każdy usługodawca branży beauty zobowiązany jest przestrzegać aktualnych przepisów prawa. Nieznajomość tychże nikogo nie tłumaczy. Jeśli sami nie radzimy sobie z daną dziedziną, najlepiej zasięgnąć rady specjalistów. I tak jak księgowością i kadrami zajmuje się biuro rachunkowe, tak samo należy korzystać z wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych specjalistów na innych płaszczyznach.¨ Każdy pracownik powinien znać obowiązujące przepisy, zasady profilaktyki przeciwzakażeniowej, a także posiadać uprawnienia do sterylizacji narzędzi w autoklawie.

Dorota_Kalinowska

Dorota Kalinowska

Właścicielka Akademii Higieny. Audytor i pełnomocnik systemów ISO, inspektor BHP, fizjoterapeuta, menedżer zasobów ludzkich, operator sterylizacji medycznej; szkoleniowiec z zakresu higieny i dekontaminacji narzędzi. Uczestnik etapu opiniowania projektu rozporządzenia MZ w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych z czerwca 2019 r. Biegła Sądu Okręgowego w Gdańsku. www.akademiahigieny.pl