Z tego artykułu dowiesz się:
• Co powinno znaleźć się w kuferku profesjonalisty makijażu medycznego?
• Czym charakteryzują się profesjonalne produkty i akcesoria używane w makijażu medycznym/kamuflującym?
• Na co zwracać uwagę, dobierając produkt do danego problemu skóry?
• Jakie znaczenie ma konsystencja i sposób aplikacji kosmetyków dla końcowego rezultatu?
MAKIJAŻ MEDYCZNY (cz. 3) – Pierwsze kosmetyki kamuflujące posiadały bardzo dobre właściwości maskujące, jednak efekt ich aplikacji był daleki od ideału. Współcześnie technologia wyrobu produktów kosmetycznych oraz dostęp do szerokiej gamy surowców dają niesamowite możliwości tworzenia kosmetyków o doskonałej sile krycia, idealnie dopasowanych kolorystycznie do tonacji skóry oraz dających niezwykle plastyczny, naturalny wygląd.
W zależności od rodzaju występujących zmian skórnych oraz umiejscowienia, w celu ich ukrycia możemy sięgnąć po różne konsystencje kosmetyków. Wyróżniamy cztery podstawowe formuły podkładów, są to: podkłady olejowe, wodne, bezolejowe i bezwodne.
Podkłady olejowe – są to emulsje typu woda w oleju (W/O), czyli gęste kremowe podkłady, łatwe w aplikacji oraz trwałe. Zawierają pigmenty zawieszone w oleju mineralnym, alkoholu lanolinowym, oleju roślinnym, tj. kokosowym, sezamowym, lub syntetycznych estrach. Ten rodzaj podkładów przeznaczony jest przede wszystkim do suchej skóry.
Podkłady wodne – są to emulsje typu olej w wodzie (O/W), czyli najbardziej popularne fluidy, zawierające duże ilości wody i małe ilości oleju, w którym rozprowadzone są pigmenty. Posiadają najmniejsze właściwości kryjące, ale są bardzo łatwe w aplikacji i idealnie stapiają się ze skórą, dając bardzo naturalny efekt. Aby znalazły zastosowanie w makijażu korygującym, powinny charakteryzować się zwiększoną trwałością oraz siłą krycia, czyli większą ilością oleju i ditlenku tytanu.
Podkłady bezolejowe – czyli podkłady kompaktowe typu wet & dry, przeznaczone do cery tłustej. Zawierają duże ilości pigmentów oraz pudru, dzięki czemu posiadają właściwości średnio kryjące. Można je aplikować zarówno na sucho, jak i na mokro.
Podkłady bezwodne – czyli kamuflaże, w których oleje zmieszane z woskami tworzą krem o wysokim stężeniu pigmentów. Podkłady tego typu są wodoodporne i nietransparentne (mocno kryjące), nadają się więc do kamuflażu. Są nie tylko gęste, ale również tępe, przez co dość trudno rozprowadzają się na skórze, dlatego wymagają specjalnej techniki aplikacji. Większość kosmetyków do kamuflażu produkowana jest w formie kremowej, ponieważ umożliwiają włączenie większych stężeń pigmentów, a więc uzyskanie najmocniejszego krycia. Są to produkty profesjonalne (wysokospecjalistyczne), niedostępne w drogeriach, a w profesjonalnych sklepach dla wizażystów i charakteryzatorów. Produkty różnych marek różnią się gęstością, łatwością rozprowadzenia, odcieniami, trwałością oraz współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej. Oznacza to, że jeden produkt może lepiej od innego dopasowywać się do określonego rodzaju i problemu skóry i/lub stylu życia osoby go stosującej.
Preparaty utrwalające – czyli sypkie pudry fiksujące i fiksery w sprayu. Głównym zadaniem pudrów jest utrwalenie makijażu oraz wygładzenie i zmatowienie skóry. Pudry fiksujące przeznaczone do kamuflażu, w zależności od marki, mogą być transparentne – czyli nieposiadające właściwości kryjących, dostępne w jednym kolorze, dopasowującym się do koloru wcześniej zaaplikowanego kosmetyku kamuflującego; translucentne – zawierające niewielkie ilości pigmentów kryjących oraz kryjące – które należy dobrze dobrać do kamuflażu, ponieważ posiadają zarówno właściwości koloryzujące, jak i kryjące, dzięki czemu dodatkowo wspomagają ukrywanie niedoskonałości. Poprawnie zaaplikowany puder sypki sprawia, że kamuflaż staje się wodoodporny i odporny na ścieranie. Fixery w sprayu to specjalistyczne preparaty utrwalające zarówno makijaż twarzy, jak i ciała. Aplikuje się je, rozpylając delikatną mgiełką z odległości około 20–30 cm. Pozostawiają na skórze niewidzialną powłokę, która sprawia, że makijaż staje się wodoodporny i odporny na ścieranie.
Kosmetyki mineralne – to kosmetyki o konsystencji sypkiej zawierające w składzie wyłącznie minerały o właściwościach koloryzujących oraz leczniczych. Dzięki temu są wyjątkowo łagodne i nie wywołują podrażnień. Mogą być stosowane przez osoby o skórze wrażliwej, skłonnej do alergii, problematycznej, ze zmianami dermatologicznymi oraz po nieinwazyjnych zabiegach medycznych i kosmetologicznych. Wysokiej jakości kosmetyki mineralne charakteryzują się krótkim składem, możemy w nich znaleźć: ditlenek tytanu (titanium dioxide), tlenki żelaza (orion oxide), tlenek cynku (zink oxide) czy mikę (mica). Są to składniki o właściwościach kryjących, absorbujących sebum, kojących, antybakteryjnych, chroniących przed promieniowaniem UV. W ich składzie nie znajdziemy konserwantów, silikonów, syntetycznych barwników czy aromatów. Dodatkowo zmikronizowane minerały uniemożliwiają rozwój bakterii, dzięki czemu w Stanach Zjednoczonych kosmetyki mineralne posiadają nieograniczony termin przydatności do użycia. Polskie ustawodawstwo narzuca producentom i dystrybutorom obowiązek określenia daty, jednak minerały zawsze zostają opatrzone tą najdłuższą. Kosmetyki mineralne wyróżniają się stopniowalną siłą krycia (od bardzo naturalnego efektu do pełnego krycia), naturalnym wyglądem na skórze, komfortem „noszenia” oraz łatwością aplikacji.
Oprócz odpowiednio dobranych kosmetyków, równie istotne są akcesoria, m.in. zestaw pędzli
Akcesoria w makijażu medycznym
Aby precyzyjnie, równomiernie, a przede wszystkim higienicznie aplikować kosmetyki stosowane w makijażu medycznym, niezbędne są odpowiednie narzędzia i akcesoria. Wykonując makijaż samodzielnie, w przypadku klasycznych, kremowych kamuflaży, można posłużyć się dłonią jako paletą oraz palcami w charakterze aplikatora, zaletą tej metody jest to, że ciepło dłoni uplastycznia kamuflaż, dzięki czemu łatwiej się on rozprowadza.
Szpatułka – metalowa szpatułka do higienicznego mieszania kamuflaży.
Paletka – metalowa paletka przeznaczona do higienicznego mieszania kamuflaży przed ich aplikacją.
Gąbeczki – lateksowe lub niezawierające lateksu jednorazowe gąbeczki kosmetyczne przeznaczone do równomiernej, precyzyjnej aplikacji kamuflaży.
Pędzle syntetyczne – zestaw kilku różnej wielkości pędzli syntetycznych do aplikacji kamuflażu. Różne wielkości dają możliwość komfortowej pracy zarówno na dużej powierzchni, jak i przy detalach.
Puszek – bawełniany, aksamitny puszek do aplikacji pudru sypkiego.
Pędzel lub szczoteczka do pudru – specjalna szczoteczka lub duży pędzel z naturalnego włosia do usuwania nadmiaru pudru.
Pędzel kabuki – jest przeznaczony do aplikacji makijażu mineralnego. Wykonany z gęsto osadzonego, sprężystego włosia syntetycznego przyciętego na półokrągło, osadzonego na krótkim trzonku.
Zestaw airbrush – składa się z pistoletu (aerografu) oraz kompresora. Makijaż techniką airbrush umożliwia bezdotykową aplikację kosmetyków pod niedużym ciśnieniem powietrza, muszą więc one mieć płynną konsystencję oraz zawierać zmikronizowane pigmenty.
Płyn do mycia i dezynfekcji pędzli – profesjonalny preparat do mycia i dezynfekcji. Przeznaczony do pędzli zarówno z naturalnego, jak i syntetycznego włosia, nadaje się również do czyszczenia pistoletu airbrush.
Płyn do dezynfekcji skóry dłoni oraz płyn do dezynfekcji powierzchni.