Z tego artykułu dowiesz się:
• Co zrobić, by zminimalizować ryzyko reakcji niepożądanych?
• Jakie procedury warto wprowadzić w salonie?
• Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?
• Jak powinna wyglądać próba alergiczna przy poszczególnych zabiegach dotyczących rzęs?
Spis treści
Reakcje niepożądane w stylizacji i laminacji rzęs – alergie i podrażnienia to nieproszeni goście w naszych salonach, pojawiają się zawsze, gdy najmniej się tego spodziewamy, i wcale nie tak łatwo ich wyprosić. Jak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia? Oto garść praktycznych wskazówek, które krok po kroku przekazuje Wam Joanna Siruga. Dokument, który bardzo często jest bagatelizowany, ale ma ogromną moc to ankieta przedzabiegowa. Gdy klientka odwiedza Twój salon po raz pierwszy, zaproś ją na wizytę 10 minut wcześniej, aby mogła zapoznać się z nowym miejscem oraz dokładnie przeczytać o zabiegu, któremu zostanie poddana. Kartę zabiegową możesz wykonać sama bądź zakupić gotowe formularze. Wiele profesjonalnych sklepów internetowych ma w swojej ofercie karty klienta wraz ze zgodą na udostępnianie wizerunku oraz RODO. Ankieta przedzabiegowa powinna być bardzo precyzyjna, a zarazem napisana zrozumiałym językiem – unikaj skomplikowanych zwrótów i „urzędniczego” języka – może wprowadzić klienta w zakłopotanie, a Ty będziesz musiała każdorazowo poświęcić czas, by tłumaczyć skomplikowane zwroty. Po wypełnieniu karty przez klienta omówcie ją wspólnie. Poinformuj, jakie czynniki są szczególnie istotne podczas wykonywania zabiegu. Nie zapomnij porozmawiać o możliwych komplikacjach, które mogą się pojawić (niekoniecznie przy pierwszym zabiegu).
Test alergiczny
Niestety nie zawsze jest miarodajny, stąd też duża sceptyczność branży wobec próby przedzabiegowej. Jakie są rodzaje testów i kiedy warto je stosować? Przyjrzyjmy się poszczególnym zabiegom i próbom alergicznym, które są zalecane.
Przedłużanie rzęs
W naszej pracy, to klej do przedłużania rzęs, a dokładnie jego opary uwalniane podczas utwardzania się akrylanów są najczęstszymi winowajcami reakcji alergicznych. Test przeprowadza się, przyklejając ok. 10–15 rzęs na każdym oku minimum 48 godz. przed zabiegiem. Ilość potencjalnego alergenu jest zdecydowanie mniejsza niż podczas regularnej stylizacji może się zatem zdarzyć, że po wstępnej próbie reakcja alergiczna będzie zdecydowanie mniejsza bądź wcale się nie pojawi. Kleju nigdy nie powinno aplikować się na skórę. Jest to substancja chemiczna, która może wywołać poparzenia, dlatego kontakt z ciałem jest niedopuszczalny. Warto mieć na uwadze, że kleje hipoalergiczne, delikatne, medyczne itp. nie chronią w żadnym stopniu przed alergią. Marketingowe hasła nie mają tu znaczenia. Wszystkie kleje w stylizacji rzęs bazują na akrylanach i w zależności od ich kombinacji mogą mieć różne nazwy handlowe. Istnieją już wprawdzie pierwsze kleje światłoutwardzalne, jednak żaden nie został jeszcze oficjalnie wprowadzony na rynek europejski. Minimalizuj ryzyko! Podczas przedłużania rzęs: – miej na uwadze, że idealne warunki do pracy to temperatura 20–22 stopni Celsjusza oraz wilgotność pomieszczenia 40–60 proc., – zapewnij dobrą wentylację pomieszczenia, – używaj nanomistera oraz wiatraczka po zakończonym zabiegu w celu neutralizacji oparów, – zachowuj prawidłowy odstęp rzęs przedłużonych od powieki, – wymieniaj kroplę kleju co 15–20 minut, a zużytą utwardzaj, – zawsze używaj świeżych produktów, – stosuj krem barierowy przed zabiegiem oraz poinstruuj klientkę, jak myć rzęsy szamponem, – przy każdej kolejnej wizycie pytaj klientkę, czy nie wystąpiło swędzenie bądź opuchlizna po ostatnim zabiegu.
Lifting rzęs
Wiąże się ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem alergii, jednak nie powinno to uśpić naszej czujności. Próba alergiczna jest bardzo istotna, szczególnie gdy klientka wybiera zabieg połączony z koloryzacją. Zarówno farbki proszkowe, jak i żelowe zawierają drażniący syntetyczny barwnik PPD, który pojawia się w farbach do włosów oraz ubrań. Klientka, która nigdy wcześniej nie poddawała się zabiegowi koloryzacji brwi, włosów czy rzęs, powinna mieć obowiązkowo przeprowadzoną próbę uczuleniową 48 godz. przed procedurą. Próbę najlepiej jest wykonać na wewnętrznej stronie przedramienia. Zaznacz na skórze okrągłe punkty wielkości monety jednogroszowej i podpisz numerami każdy z nakładanych preparatów. Produkty pozostaw na skórze przez pięć minut, a następnie usuń za pomocą zwilżonego wacika. Standardowym testem powinno być nałożenie następujących preparatów:
1 – aktywator,
2 – neutralizator,
3 – klej do liftingu,
4 – farbka zmieszana z utleniaczem w najciemniejszym dostępnym kolorze (czarnym bądź czarnoniebieskim – zawierają najwyższe stężenie PPD),
5 – botoks do rzęs,
6 – keratyna.
RADA Przy laminacji i liftingu rzęs:
– unikaj kontaktu produktów ze skórą,
– dokładnie usuń pozostałości farbki z przestrzeni między rzęsami u ich nasady,
– nigdy nie wykonuj tzw. Efektu eye-linera farbką do rzęs.
Na co klientka powinna zwrócić uwagę?
Szczególnie istotne będzie obserwowanie kręgu z numerem 4, gdzie niedopuszczalne są żadne zaczerwienienia, opuchlizny i wysypki. Natomiast przy punkcie 1 z aktywatorem może pojawić się zaczerwienienie, które wywołane jest przez kwas tioglikolowy, zawarty w pierwszym preparacie, i niekoniecznie świadczy o alergii. Pamiętajmy również, że teoretycznie jedynym preparatem mającym kontakt ze skórą podczas zabiegu laminacji powinien być klej, chociaż wiemy, iż migracja produktów podczas zabiegu jest zjawiskiem powszechnym, dlatego warto przebadać każdy preparat podczas próby uczuleniowej.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Pamiętaj, że alergia jest bardzo podstępną reakcją organizmu. Niejednokrotnie zdarza się, że przez dużą część życia mamy kontakt z danym alergenem, ale nasze ciało nie reaguje na niego, dopiero przy osłabieniu organizmu bądź z wiekiem nabywamy uczulenia. Dlatego nie zapomnij poinformować o tym fakcie Twoją klientkę oraz zawrzyj taką informację w ankiecie przedzabiegowej. Może ona mieć następującą formę: „Alergia może pojawić się w dowolnym momencie. Mimo podjętych prób alergicznych oraz stosowania się do wszelkich procedur bezpieczeństwa, osoba wykonująca zabieg jest zwolniona z konsekwencji ewentualnych reakcji, a należność za przeprowadzony zabieg nie podlega zwrotowi”. Dobrze przygotowana jesteś już dziś o krok przed alergią, jednak co robić, gdy pojawi się niepożądana reakcja? Co zaproponować klientowi, by go nie stracić? Jak wybrnąć z niezręcznych sytuacji? O tym przeczytacie w kolejnej części artykułu.WAŻNE OBJAWY Na co klientka powinna zwrócić uwagę po próbie alergicznej? – zaczerwienienie, – swędzenie, – opuchlizna powiek, – kichanie i katar, – silnie łzawiące oczy (są bezpośrednim sygnałem, iż klientka może mieć uczulenie na klej).