Koszyk

Ochrona bariery ochronnej naskórka, czy to konieczność?

| Autor: Patrycja Marciniak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest keratynizacja,
  • co chroni skórę,
  • o właściwym pH skóry.

Warstwa rogowa naskórka pełni ważną funkcję ochroną skóry przed działaniem czynników zewnętrznych, a także przed nadmierną utratą wody z naskórka. Dla prawidłowej ochrony istotna jest ciągłość naskórka, tempo jego naturalnego złuszczania, odpowiednie pH oraz płaszcz lipidowy o prawidłowym składzie chemicznym. Nie mniej ważna jest również wartość TEWL, czyli parametry transepidermalnej ucieczki wody z organizm.

Parametry ochronne naskórka mogą zmieniać się pod wpływem różnych czynników, zarówno wewnątrz jak i zewnątrzpochodnych. Do pierwszych zaliczyć możemy między innymi warunki klimatyczne, używki, sposób odżywiania, stres oraz sposób pielęgnacji skóry. Do czynników wewnątrzpochodnych należą zaburzenia hormonalne, choroby ogólnoustrojowe, dotrwałe leczenie oraz proces starzenia.

Wpływ wyżej wspomnianych czynników może prowadzić do zmian w funkcjonowaniu naskórka i skóry właściwej, co będzie miało konsekwencje w postaci nieprawidłowej funkcjonalności bariery ochronnej naskórka.

To, czy bariera naskórka funkcjonuje prawidłowo i spełnia swoją rolę kontroluje się w gabinecie kosmetycznym, stosując metody diagnostyczne, aparaturowe, wykorzystując do tego celu między innymi pehametr, korneometr oraz sebumetr.

Czym jest keratynizacja

Warto pamiętać, że bariera naskórkowa powstaje w prawidłowym procesie rogowacenia naskórka, nazywanym keratynizacją. Jest to naturalny proces wędrówki keratynocytów

Pozostało 77% tekstu do przeczytania

This post is only available to members.

Patrycja Marciniak

Z wykształcenia Kosmetolog i Trener, obecnie wykładowca WSIiZ w Warszawie. Pasjonuje się holistycznym podejściem do profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Uważa, że połączenie manualnych technik relaksacji z preparatami chemicznymi, przy zastosowaniu urządzeń high tech daje efekty, porównywalne z zabiegami medycyny estetycznej.