Koszyk

Palący problem – naczynka

| Autor: Prof. Ndzw. Dr N. Med. Magdalena Ciupińska
Problemy skór naczyniowych  w praktyce kosmetologicznej ‒  Skóra naczyniowa charakteryzuje się obecnością rumienia i teleangiektazji. Najczęściej jest bardzo wrażliwa i zalicza się ją do tzw. cer problematycznych, a dopasowanie odpowiednich preparatów do pielęgnacji stanowi duże wyzwanie dla kosmetologów, dermatologów czy twórców kosmetyków. Jak pomóc, czego unikać?
 
 
Naczynia krwionośne powierzchowne łatwo rozszerzają się pod wpływem różnych bodźców zewnętrznych, co objawia się zaczerwienieniem, czyli rumieniem zwanym z ang. flushing. Ciągłe rozszerzanie i kurczenie naczyń krwionośnych prowadzi do powstania teleangiektazji ‒ poszerzenia naczyń splotu podbrodawkowatego skóry. Teleangiektazje przeświecają przez naskórek w postaci cieniutkich nitek. Mogą mieć różną barwę, od czerwonej po odcienie sinoniebieskiego w zależności od związku z naczyniami tętniczymi czy żylnymi. Zazwyczaj występują na bocznych skrzydełkach nosa, policzkach, brodzie, małżowinach usznych oraz na szyi i dekolcie. Umiejscowienie i intensywność koloru sprawiają, że czasami trudno je zakamuflować kosmetykami kolorowymi czy ukryć pod ubraniem. 
 

W KILKU SŁOWACH

Teleangiektazje pojawiają się około 20. roku życia, a nasilają z wiekiem. Około 80 proc. osób po 60. roku już je życia ma, a problem dotyczy częściej kobiet, szczególnie z jasną karnacją oraz cienką i delikatną skórą. Jednym z czynników nasilających zmiany jest zaburzona bariera skórna, ułatwiająca przenikanie różnych substancji uszkadzających naczynia krwionośne, nieprawidłowa budowa ich ścian i nadreaktywność na różne bodźce zewnętrzne. Także nadmierna ekspozycja na czynniki środowiskowe ‒ wahania temperatury, przebywanie w bardzo niskiej lub wysokiej temperaturze, ekspozycja na UV, nieprawidłowa pielęgnacja skóry lub jej brak sprzyjają powstawaniu zmian. Teleangiektazje powstają także po przewlekłej terapii kortykosterydami, u osób z nadciśnieniem tętniczym, schorzeniami wątroby czy chorobami skóry, a szczególnie wyraźne są w trądziku różowatym. Najczęściej jednak jest kilka czynników nasilających zmiany. Mówimy wtedy o teleangiektazjach nabytych, wtórnych, które należy odróżnić od teleangiektazji pierwotnych samoistnych, uwarunkowanych genetyczne. 
 

Foto twarzy

Około 80 proc. osób po 60. roku boryka się z problemem telenagiektazji. Problem dotyczy częściej kobiet, szczególnie z jasną karnacją oraz cienką i delikatną skórą
 

Poszukując rozwiązań

Teleangiektazje, podobnie jak przebarwienia, dodają lat, a chęć dobrego wyglądu zmusza do szukania różnych metod usuwania ich czy kamuflażu. Istotne znaczenie mają zabiegi nie tylko w gabinetach kosmetycznych czy lekarskich, ale stała pielęgnacja w domu i eliminowanie czynników prowokujących zmiany. Konieczna jest ochrona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak słońce, niska czy wysoka temperatura. Ochrona przed promieniowaniem słonecznym powinna być całoroczna ‒ z uwzględnieniem ochrony przed promieniowaniem IR (cieplne) i VIS (sztuczne źródła światła). 
 
W przypadku cer naczyniowych niezmiernie ważna jest ochrona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak słońce, niska czy wysoka temperatura. Ochrona przed promieniowaniem słonecznym powinna być całoroczn
 

Zalecenia

Należy także unikać: przegrzania organizmu, w wyniku którego dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych, intensywnego pocierania skóry, nadmiernego wysiłku. Istotne znaczenie ma dobór preparatów do skóry naczyniowej, wrażliwej i zawsze należy uwzględnić indywidualną tolerancję kosmetyków czy efekt po zabiegach w gabinecie kosmetycznym. Niekiedy mimo starań skóra ulega podrażnieniu, piecze, swędzi i tylko ogromne doświadczenie kosmetologa, dostęp do różnych preparatów czy zabiegów przynosi oczekiwany efekt. 
 

Składniki warte uwagi

By skóra była jaśniejsza, a teleangiektazje mniej widoczne, konieczne są preparaty o łagodnym działaniu, uszczelniające naczynia krwionośne. Zarówno do pielęgnacji profesjonalnej, jak i domowej zalecane są produkty bogate w ekstrakty roślinne, m.in. z: kasztanowca, kudzu, miłorzębu japońskiego, pietruszki zwyczajnej, mącznicy lekarskiej, lipy, oczaru wirginijskiego. Wyraźną poprawę obserwuje się po stosowaniu polihydroksykwasów ‒ glukonolaktonu i kwasu laktobionowego. Niewskazane są kosmetyki silnie działające, z alkoholem, pilingi mechaniczne czy maski rozgrzewające trudne do zmycia.
 
 
 
Istotne znaczenie w przypadku problematyki skór naczyniowych ma profilaktyka, wczesny dobór właściwych kosmetyków i zabiegów, oraz fachowo dobrana pielęgnacja domowa. 
 
 
 
Prof. ndzw. dr n. med. Magdalena Ciupińska 
 
Specjalista dermatolog-wenerolog oraz specjalista organizacji ochrony zdrowia. Członek
 
PTD. Autorka ponad 150 publikacji, doniesień na zjazdach dermatologicznych, kosmetycznych, współautorka 2 podręczników dla kosmetyczek. Profesor w WSZKiPZ w Warszawie, wykładowca na WUM. 
 
Aneta Dzięcielewska Kosmetolog, doświadczony szkoleniowiec i wykładowca w szkołach kosmetycznych, ekspert i autor licznych publikacji w prasie branżowej.
 
www.bandi.pl