Koszyk

Pędzle bez tajemnic

| Autor: Magdalena Majkrzak

Oto seria przygotowana przez Magdalenę Majkrzak, która będzie poświęcona tematowi od lat rozgrzewającemu branżę stylizacji paznokci… mowa tu oczywiście o pędzlach. Pierwszą część poświęcimy na przyjrzenie się pędzlom do nail artu, a dokładniej „linerom” czyli pędzlom do cienkich linii, ornamentów czy konturowania.

#1 Pędzle do cienkich linii/ornamentów/konturowania Aby pomóc wybrać ten jeden jedyny ideał, postanowiłam opisać ich właściwości według schematu: włosie, rękojeść cena.

Włosie (rodzaj, kształt):

Najczęściej stosowanym do produkcji pędzli nail art rodzajem włosia jest:

  • włosie naturalne ( Kolinsky) – elastyczne, selekcjonowane włosie o jasnym zabarwieniu. Wymaga troski w sposobie pielęgnacji, zalecane w szczególności do farb oraz zdobień 3D akrylem lub akrylożelem (aczkolwiek dobrze sprawdza się również przy pracy gęstymi paint-żelami)
  • włosie syntetyczne naśladujące włosie naturalne (Sablinsky) – bardzo elastyczne, wysokiej jakości włosie syntetyczne. Zalecane do wszelkich rodzajów paint-żeli
  • włosie syntetyczne (Nylon) – elastyczne włosie o pomarańczowym zabarwieniu, zalecane do paint-żeli o konsystencji średniogęstej do rzadkiej.

Jeżeli chodzi o linery, to włosie z którego są one zrobione musi mieć duży stopień elastyczności oraz pewną, bardzo ważną cechę – odpowiednie ułożenie. Najlepsze pędzle do cienkich linii są układane ręcznie, mają okrągły kształt skuwki oraz sporą ilość cieniutkich włosków w miejscu brzuszka, a ich czubek składa się w idealny szpic. Bardzo wielu stylistów chcąc uzyskać cienką linię strzyże swoje pędzle zostawiając jedynie kilka włosków- co niestety nie jest najlepszym pomysłem ze względu na to, że produkt (farba lub żel do zdobień) nie ma się gdzie magazynować i cofa się w kierunku środkowej części włosia. W pędzelku układanym w systemie brzuszek – spiczasta końcówka, ten problem nie występuje- ponieważ brzuch pełni funkcję magazynka na produkt.

Rękojeść:

Różnorodność stosowanych na dzień dzisiejszy rękojeści jest niezliczona. Jedni wolą trzonki drewniane, inni metalowe, jeszcze inni plastikowe. Wybór kolorów oraz wzorów jest ogromny i oczywiście jest to kwestia indywidualna, aczkolwiek na jedną rzecz powinno się zwrócić szczególną uwagę, a mianowicie wyważenie rękojeści. Dobry pędzelek nie powinien „przeszkadzać” nam w ręku. To tak jak z butami – jeśli w sklepie mierzymy buty i czujemy, że są niewygodne, to możemy spodziewać się, że nie będziemy mogły w nich chodzić zbyt długo. Żeby stworzyć małe arcydzieło na paznokciu, pędzel musi dobrze leżeć w dłoni, nie męcząc jej.

Cena:

Ze względu na humanitarny sposób pozyskiwania włosia oraz cenę produkcji, oczywiście najdroższymi pędzlami będą pędzle Kolinsky. Cena waha się tu od 30 do nawet 150 zł. Dobre pędzle syntetyczne natomiast, można dostać już od kilku złotych ( Sablinsky – od 20, nylon  – od 15 ). Cena oczywiście nie jest tu głównym wyznacznikiem. Należy brać pod uwagę głownie metodę jaką się posługujemy ( farby, żel ) oraz stopień zaawansowania w danej metodzie i oczywiście preferencje indywidualne.

Magdalena Majkrzak

Kreator i współzałożyciel marki Naaily, stylistka paznokci z 16-letnim stażem, instruktor stylizacji od 2010 roku, medalistka oraz juror mistrzostw stylizacji paznokci, autorka artykułów w prasie branżowej, prelegentka.