Prezentujemy czwartą część serii o pędzelkach przygotowaną przez Magdalenę Majkrzak. Przyjrzyjmy się pędzelkom do cieniowań/zhostovo. #4 Pędzle do cieniowań/ metody zhostovo (maźnięcia)
Włosie (rodzaj, kształt):
Jeżeli chcesz, by Twój pędzel do cieniowania/ zhostovo idealnie z Tobą współpracował, najpierw musisz wybrać produkt, którym będziesz malować. Włosie naturalne (Kolinsky) jest sztywniejsze niż włosie syntetyczne, dlatego w mojej subiektywnej opinii będzie ono najlepsze do farb akrylowych czy gęstych paint- żeli typu pasta. Dzięki swojej strukturze, włosie to pozwoli na maźnięcia z wyraźnie zaznaczoną, „postrzępioną” końcówką, co często spotyka się w zhostovo. Do żeli rzadkich, emulsyjnych, moim zdaniem lepiej sprawdzą się pędzelki z miękkim włosiem syntetycznym. Dzięki nim uzyskasz gładkie przejścia pomiędzy kolorami oraz delikatne, „rozmyte” maźnięcia. Kształt, w jaki najczęściej układane są pędzle do cieniowań oraz maźnięć to maleńki koci język z delikatnie zaokrąglonym czubkiem oraz lekko spłaszczoną skuwką. Nie jest to jednak regułą, ponieważ spotyka się również pędzelki całkiem owalne, a także okrągłe ( podobne do pędzli akwarelowych), układane w szpic. Wszystko zależy od tego, jaką metodą, oraz jakiej wielkości elementy chcesz namalować.
Rękojeść:
Rękojeść to oczywiście wybór według Twoich osobistych upodobań. Od siebie dodam jedynie to, że pędzle mające częsty kontakt z wodą ( te do farb ) muszą być osuszane przed zamknięciem ich w szczelnym pojemniku – aby drewniana, nielakierowana rękojeść nie spróchniała, a ta metalowa- nie zardzewiała.
Cena: Średni zakres cen pędzli do cieniowań to podobnie jak w wypadku wielu pędzelków do nail art: 30-50zł. Wyjątkowe, ręcznie układane pędzle z najwyższej jakości włosia naturalnego to koszt około 150 zł.