Koszyk
Płynne złoto

Płynne złoto

| Autor: Monika Szatkowska

Z tego artykułu dowiesz się:

•    Jakie właściwości mają wybrane naturalne oleje?

•    Jakie oleje nazywamy półschnącymi?

•    Do jakiego rodzaju skóry rekomendowane są tzw. suche oleje ?

•    Jakie korzyści wiążą się z  olejowaniem włosów

Spis treści

Olejowe know-how | Olejowanie skóry i włosów to ekologiczny hit pielęgnacyjny. Na rynku dostępne są tysiące 100-proc. naturalnych olejów roślinnych, które różnią się składem chemicznym, zapachem, konsystencją i właściwościami. Pod względem chemicznym to trójglicerydy, trzy cząsteczki kwasów tłuszczowych połączonych wiązaniem estrowym z cząsteczką glicerolu.

Trzy grupy olejów

Oleje ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych dzielimy na trzy grupy:

‒ oleje nieschnące – o gęstej, oleistej konsystencji, długim czasie wchłaniania, wolnym czasie utleniania, pozostawiające na skórze tłusty film. Do olejów nieschnących należą: oliwa z oliwek, olej kokosowy, z orzechów laskowych, orzechów makadamia, z pestek dyni, olej rzepakowy i z awokado. W gabinecie i pielęgnacji domowej świetnie sprawdzą się przy klasycznym masażu oraz w pielęgnacji skóry: atopowej, suchej, dojrzałej i atroficznej;

‒ oleje półschnące – o dość lekkiej konsystencji, dobrym wchłanianiu, na skórze pozostawiają lekki film. Do olejów półschnących należą: olej sojowy, arganowy, sezamowy, olej z krokosza i z pestek moreli. W salonie i w pielęgnacji domowej stosujemy je przy skórze suchej, normalnej i mieszanej;

‒ oleje schnące (tzw. suche) – o lekkiej konsystencji i szybkim wchłanianiu, mają szybki czas utleniania. Oleje schnące to: olej konopny, jojoba, lniany, z dzikiej róży, z wiesiołka, z czarnuszki oraz z kiełków pszenicy. Zarówno w zabiegach jak i w pielęgnacji uzupełniającej stosujemy je przy skórze tłustej odwodnionej i mieszanej.

 

Dlaczego oleje są tak cenne?

Oleje to bogactwo NNKT, czyli kwasów omega-3, -6, -9. Wspomagają one barierę lipidową skóry, zapobiegają utracie wody, aktywizują procesy regeneracyjne oraz działają przeciwzapalnie. Do olejów bogatych w NNKT należą: olej z dzikiej róży, z kiełków pszenicy, z krokosza, z siemienia lnianego, rokitnika i z pestek malin. Oleje to bogate źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K. Zawierają: fitosterole, karotenoidy, flawonoidy, fosfolipidy i minerały.

Płynne złoto

 

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów zrewolucjonizowało dotychczasową ich pielęgnację. Choć stosowane od wieków w rytuałach pielęgnacyjnych wielu kultur, do współczesnego kanonu zabiegów  weszło stosunkowo niedawno, szturmem zdobywając serca zwolenników naturalnej pielęgnacji. Polega ono na aplikacji czystego oleju lub mieszanki maseczki i oleju na suche bądź mokre włosy. Po optymalnym dla kondycji wyjściowej włosów czasie myjemy włosy. Włosy stają idealnie gładkie, odżywione i sprężyste. Rodzaj oleju, szampon i odżywkę dobieramy w zależności od porowatości włosa oraz równowagi PEH (proteinowo-emolientowo-humektantowej). Olejowanie jest ratunkiem dla włosów zniszczonych farbowaniem, rozjaśnianiem, stylingiem lub trwałą. Regeneruje, wzmacnia, pozwala zapuścić włosy, zapobiega rozdwajaniu końcówek, a także wydobywa naturalny skręt włosa.

Obecnie na rynek wchodzi wiele egzotycznych olejów z różnych krańców świata, m.in.: olej pequi, pracaxi, ojon, andiroba i z jagód acai z Amazoni, rubinowy olej buriti z Brazylii, terapeutyczny olej konopny, indyjski przeciwtrądzikowy olej tamanu.

Każdy nowy trend kosmetyczny wnosi do pracy gabinetowej powiew świeżości. Otwórzmy się na nowe wyzwanie – testujmy nieznane nam oleje, modyfikujmy zabiegi, zaskakujmy nasze klientki naturalnymi formami pielęgnacji.

Monika Szatkowska

Kosmetolog, blogerka i youtuberka w OtwartySalon.pl – kosmetyka dla profesjonalistów, współwłaścicielka salonu „Lucyna” w Zamościu.
www.otwartysalon.pl