Z tego artykułu dowiesz się:
• Jakie są przyczyny nieprawidłowego wyglądu oraz braku trwałości stylizacji paznokci?
• Dlaczego ważne jest poleganie na fachowej wiedzy stylistki?
• Jak wygląda proces przygotowania płytki paznokcia do stylizacji oraz jej wykonania?
• Jakie są zasady pielęgnacji dłoni i paznokci?
W mojej wieloletn
iej pracy, jako stylistka widziałam już bardzo dużo. Od zapowietrzeń, marszczenia się koloru, liftowania masy, stylizacji zerwanej przez klientkę przy użyciu zębów, do odrostu na pół paznokcia.
Za każdym razem problem leżał gdzie indziej. No właśnie… niejedna stylistka zachodzi w głowę, co trzeba zrobić, by stylizacja była trwała. Postaram się to wyjaśnić.
„Klient nasz pan”
Po pierwsze, musimy rozmawiać! Wywiad jest tu kluczową sprawą – tym bardziej, jeśli klientka przychodzi do nas pierwszy raz. Wypytajmy, jakie ma preferencje odnośnie stylizacji oraz jaki jest jej styl pracy/życia. Po co? Ponieważ bardzo ważnym elementem jest stan płytki paznokciowej – pamiętajmy, że tylko na nieuszkodzoną i niezmienioną chorobowo płytkę możemy nałożyć produkty do stylizacji paznokci.
Wybór długości, kształtu i techniki
Czas na konfrontację… preferencje klientki vs. możliwości, jakie daje nam jej płytka paznokcia. Pamiętajmy, że stylizacja powinna być przede wszystkim bezpieczna dla klientki. Teraz możemy dobrać odpowiednia technikę pracy oraz narzędzia i materiały.
Żel? A może jednak baza?
Zanim przystąpimy do nakładania produktów, skupmy się na kluczowym elemencie, jakim jest prawidłowe przygotowanie płytki paznokcia oraz opracowanie skórek odpowiednimi frezami. Naturalny paznokieć musi być idealne zmatowiony, bez żadnych przyrośniętych nabłonków na powierzchni. Osobiście preferuję użycie w tym celu mandrela z delikatną, jednorazową opaską ścierną o gradacji #240 oraz wysokiej jakości frezu diamentowego w kształcie łezki.
Kiedy nasza płytka jest już opracowana, należy ją zdehydrować. Tylko prawidłowe „wyciągnięcie” wody z płytki daje nam szanse na idealną adhezję miedzy paznokciem, a bazą. Jeśli używasz primera, to po dehydracji jest właśnie jego moment.
Dla paznokci zdrowych, nieuszkodzonych, krótkich możemy z powodzeniem zastosować bazę hybrydową klasyczną. Producenci gwarantują trwałość stylizacji do 14 dni. Dla paznokci słabych, miękkich i rozdwajających się potrzebujemy produktu, który będzie wzmocnieniem. W takich przypadkach polecam bazy budujące. Odpowiednio dobrane, zagwarantują nam trwałość manicuru do 21 dni.
Kiedy mamy do wykonania stylizację bardzo długą, a naturalna płytka jest zdrowa, to idealnym rozwiązaniem są żele twarde, o konsystencji galaretki. Pozwolą nam one stworzyć nawet najbardziej fantazyjne stylizacje. Przy uzupełnianiach, kiedy nie ściągam masy całkowicie, chętnie sięgam po żele z tiksotropią czyli pamięcią cieczy. Pozwala mi to na szybką pracę i doskonałe efekty przy niewielkim wysiłku, przy odpowiednim sposobie nakładania produktu, bez konieczności późniejszego piłowania.
Oczywistą kwestią jest fakt, iż musimy zwrócić uwagę, aby produkty użyte do stylizacji nie były przeterminowane. Zalecane jest również stosowanie produktów kompatybilnych ze sobą. Rekomendowanie jest użycie jednej marki.
„Krótkie, ale szpice”
Czwartym elementem, równie ważnym jak trzeci, jest poprawna technika pracy, użyty sprzęt i narzędzia. Pamiętajmy aby kierować się zdrowym rozsądkiem i nabytą na szkoleniach wiedzą i nie poddawać się naciskom klientki, jeżeli jej wymagania są niezgodne ze sztuką stylizacji. Zwracajmy uwagę na prawidłowe podkładanie szablonów, prawidłowy czas polimeryzacji podany przez producenta oraz ich przeznaczenie. Unikniemy dzięki temu niespodzianek w postaci reklamacji dotyczących trwałości czy wyglądu stylizacji oraz alergii lub wyprysku. Za trwałość stylizacji odpowiada również nasza lampa LED/UV. Jeśli lampa nie działa prawidłowo, stylizacja będzie odpryskiwać, kruszyć się czy odspajać.
Na dobranoc
Piątym elementem wpływającym na trwałość stylizacji jest odpowiednia pielęgnacja. Musimy uświadomić nasze klientki, że paznokcie nie służą do zdrapywania naklejek czy otwierania puszek. Przypominajmy o zakładaniu rękawiczek podczas prac domowych.
Top Coat możemy porównać do lustra: jeśli codziennie będziemy szorować po nim gąbką, w końcu zrobi się matowe, z nieestetycznymi kreseczkami. To samo dzieje się z naszymi paznokciami.
Poprośmy nasze klientki o stosowanie na dobranoc oliwki oraz kremu do rąk.
Dzięki swoim właściwościom będą one nawilżały wysuszone skórki. Dodatkowo uelastycznią płytkę paznokcia, przez co stylizacja nie będzie się zapowietrzać.
Mam nadzieję, że pomogłam Wam rozwiać wątpliwości dotyczące czynników wpływających na trwałość stylizacji.