Koszyk

Porównanie trwałych metod usuwania owłosienia

| Autor: Klaudia Mierzejewska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak działa epilacja laserowa,
  • jak działa owłosienia za pomocą światła pulsacyjnego (IPL, DPL) oraz elektroepilacja,
  • która metoda jest najskuteczniejsza.

Trwała metoda usuwania owłosienia polega na podgrzaniu mieszka włosowego do temperatury ~70°C, które powoduje trwałe uszkodzenie macierzy. Proces ten prowadzi do wypadnięcia włosa i uniemożliwia jego odrastanie. Skuteczna i trwała depilacja jest możliwa tylko wtedy gdy włos jest w fazie aktywnego wzrostu (anagenu). Podczas tej fazy dochodzi do intensywnego podziału komórkowego, a brodawka włosa jest najbardziej spigmentowana. Właśnie wtedy mieszek włosowy jest najbardziej podatny na uszkodzenia. Do podgrzania mieszka można doprowadzić za pomocą odpowiedniej wiązki laserowej, światła pulsacyjnego (IPL, DPL) oraz prądu (elektroliza). 

Epilacja laserowa

Epilacja laserowa jest najbardziej rozpowszechnioną metodą na rynku. Wyróżnia się wysoką skutecznością, szybkością zabiegu oraz bezbolesnością (przy zastosowaniu systemu SHR In-motion). Działanie laserów opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy co zdecydowanie zmniejsza ryzyko przegrzewania tkanek sąsiadujących. W przypadku epilacji chromoforem jest melanina zawarta w mieszkach włosowych. Impuls pochłaniany przez melaninę musi być dłuższy niż czas relaksacji mieszków włosowych, stąd lasery do epilacji nazywane są laserami długoimpulsowymi. Wiązki laserowe są wiązkami monochromatycznymi, posiadają ściśle określoną długość fali. Do laserowego usuwania owłosienia wykorzystuje się fale w przedziale 630-1200nm. Najpopularniejsze to: 755nm (z największym powinowactwem do melaniny), 808-810nm (z nieco mniejszym powinowactwem do melaniny) oraz 1064nm (z najmniejszą pochłanialnością przez melaninę, ale z najgłębszą penetracją). Technologie laserowe, które emitują powyższe wiązki to lasery aleksandrytowe, lasery neodymowo-yagowe oraz lasery diodowe. Rynek oferuje szeroki wybór laserów jednowiązkowych oraz wielowiązkowych (tak zwanych hybrydowych). Lasery hybrydowe łączą dobre strony różnych długości fal, zachowując wysokie powinowactwo do melaniny oraz głęboką penetrację działania. Tym samym dają możliwość pracy na wszystkich fototypach oraz wszystkich kolorach włosów z zawartością melaniny. Zabieg w systemie SHR polega na pracy w ruchu. Obszar zabiegowy naświetlany jest stopniowo mniejszymi dawkami energii, która kumuluje się osiągając potrzebną do koagulacji temperaturę w fazie końcowej. Dzięki takiej metodyce pracy zabieg jest znacznie mniej odczuwalny. Metoda stempelkowa polega na podawaniu całej energii w jednym impulsie. W porównaniu z systemem SHR jest to metoda mniej komfortowa. Zabiegi depilacji laserowej powinny być powtarzane w odstępach 4-12 tygodniowych z uwagi na fazy wzrostu włosa na poszczególnych partiach ciała. Zazwyczaj do uzyskania pożądanego efektu należy wykonać 4-8 zabiegów.  

Światło pulsacyjne

Usuwanie owłosienia za pomocą światła pulsacyjnego (IPL, DPL) polega na mniej selektywnym podgrzaniu mieszka włosowego niż światłem lasera. Pozwala jednak na uzyskanie podobnych efektów zabiegowych. W technologii IPL wykorzystuje się niekoherentną, polichromatyczną wiązkę światła o wybranym zakresie fal. Do zabiegów usuwania owłosienia wykorzystuje się zakres światła 600-1200nm. Pożądany zakres uzyskuje się wykorzystując specjalne filtry. Do naświetlania wykorzystywane są długości fal o największym powinowactwie do melaniny.  System DPL działa bardzo podobnie, ale zakres światła jest nieco węższy i tym samym bardziej selektywny. Stosowane filtry mają węższy zakres fali (650-950nm). Metodyka działania w przypadku technologii światła pulsacyjnego polega na podgrzaniu mieszka włosowego oraz naczyń krwionośnych dostarczających substancje niezbędne do wzrostu włosa. W ten sposób dwutorowo uniemożliwia się ponowny wzrost włosa. W przypadku trwałego usuwania owłosienia, dzięki bardziej selektywnemu zakresowi fal,  DPL wykazuje o 20% większą skuteczność działania niż IPL. Wykonanie zabiegu w przypadku obu technologii wygląda podobnie. Polega na nałożeniu żelu sprzęgającego na obszar zabiegowy i naświetlaniu skóry pacjenta miejsce po miejscu. Technologia najnowszych urządzeń emitujących światło pulsacyjne umożliwia już korzystanie podczas zabiegu z systemu In-motion. Takie rozwiązanie przyspiesza wykonywanie zabiegu i poprawia jego komfort. Zabiegi usuwania owłosienia w technologii IPL oraz DPL, tak jak w przypadku lasera, powinny być wykonywane co 4-12 tygodni. Jednak do uzyskania podobnych efektów, należy wykonać nieco więcej zabiegów (około 6-10).

Elektroliza

Metodą dobrze znaną, lecz nie tak popularną jak poprzednie, jest elektroepilacja. Elektroliza polega na podgrzaniu mieszka włosowego za pomocą prądu stałego wprowadzanego elektrodą w kształcie igły. Dochodzi do dysocjacji wody oraz soli zawartej w mieszku włosowym na jony wodoru, chlorku, sodu oraz wodorotlenku. W konsekwencji zmienia się pH środowiska włosa. W okolicy elektrody ujemnej odczyn zmienia się na kwaśny, a w okolicy dodatniej na zasadowy. W wyniku zjawiska elektrochemicznego dochodzi do trwałego uszkodzenia macierzy włosa. Proces ten jest skuteczny, tak jak w przypadku innych metod trwałej depilacji, tylko wtedy gdy włos znajduje się w fazie anagenu. Metoda wyróżnia się możliwością usunięcia nawet włosów siwych i bardzo jasnych. Jest to możliwe, ponieważ prąd jest wprowadzany do każdego mieszka manualnie i nie wymaga chromoforu w postaci melaniny. Z uwagi jednak na metodykę zabiegu, najlepiej sprawdza się ona w przypadku depilacji mniejszych partii takich jak wąsik, brwi, broda. Elektroliza jest również dobrym uzupełnieniem technologii laserowej oraz światła pulsacyjnego, w przypadku gdy te zawiodą. Zabieg uznawany jest za bolesny oraz czasochłonny, dlatego też pacjenci rzadko decydują się na to rozwiązanie. Elektroliza jest jednak najskuteczniejszą ze wszystkich metod w przypadku walki z włosami nie zawierającymi melaniny. Zabieg powinien być wykonywany co 3-5 tygodni w ilości 3-7. 

Aktualnie rynek oferuje wiele możliwości trwałego usuwania owłosienia. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Pamiętajmy jednak, że wybór technologii jest kluczem do osiągnięcia trwałych efektów zabiegowych. Dlatego warto, aby tę decyzję podjął specjalista.

 

Klaudia Mierzejewska

Trener marki Attre.eu specjalizujący się w testowaniu nowych technologii. Niezwykle wnikliwy obserwator z zaangażowaniem prowadzący eksperymenty. Kosmetolog z doświadczeniem w terapiach zabiegowych zdobytym w kilku Warszawskich klinikach. Osoba obdarzona niezwykłym darem do przekazywania wiedzy, cierpliwa i systematyczna.  Pracuje głównie z technologiami HI-TECH. Stawia na holistyczne podejście do klienta i bezpieczeństwo procedur.