Koszyk

Prosto z natury

| Autor: Dr N. Med. Aleksandra Słodka

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jakie naturalne składniki sprawdzają się w pielęgnacji skóry trądzikowej?

• Dlaczego dobrze dobrana pielęgnacja domowa jest tak istotna,szczególnie w trakcie terapii zmian trądzikowych?

• Jakie działanie wykazuje tarczyca bajkalska i zawarta w niej bajkalina?

• Który z olejków aromaterapeutycznych uważany jest za jeden z najsilniejszych naturalnych środków antyseptycznych?

Prosto z natury – W kompleksowej terapii skóry trądzikowej niezwykle ważny jest nie tylko dobór zabiegów gabinetowych, ale także kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry. Warto sięgnąć po naturalne składniki, których działanie wspomagające walkę z niedoskonałościami zostało naukowo udowodnione.

Trądzik pospolity to bez wątpienia najczęstsza choroba skóry. Szacuje się, że dotyka on od 80 proc. do nawet 100 proc. populacji w wieku poniżej 20 lat. Coraz częściej problem ten dotyczy także osób dorosłych. Jest on zwłaszcza uciążliwy dla kobiet, które borykają się z nim przez długie lata. Dla tej grupy pacjentów walka z trądzikiem jest szczególnie trudna, gdyż nawet po skutecznym leczeniu farmakologicznym obejmującym leki miejscowe i doustne problem niestety nawraca. Pomocne w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji mogą okazać się kosmetyki zawierające w swoim składzie komponenty roślinne o potwierdzonym działaniu antytrądzikowym. Wyciągi, ekstrakty, oleje, olejki eteryczne, żele, soki, kwasy owocowe – repertuar surowców roślinnych wykorzystywanych do walki z trądzikiem jest naprawdę szeroki.

Antytrądzikowe, czyli jakie?

Biorąc pod uwagę złożony patomechanizm trądziku pospolitego, idealne dla cery trądzikowej wydają się być rośliny, których składniki aktywne wykazują działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, seboregulacyjnie, keratolityczne, antyoksydacyjne (a przynajmniej  jedno z wymienionych). W tabeli podano wybrane rośliny o udowodnionych właściwościach antytrądzikowych.

ROŚLINAPRZYKŁADOWE DZIAŁANIE  
Aloes zwyczajny           Żel aloesowy ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, hamuje rozkład łoju i utlenianie kwasów tłuszczowych oraz namnażanie Propionibacterium acnes
Jeżówka           Wyciąg z jeżówki (Echinacea) ma właściwości przeciwzapalne, hamuje namnażanie P. acnes
Manuka           Wyciąg z liści manuka hamuje namnażanie P. acnes 
Kora wierzby białej                  Ekstrakt z wierzby działa keratolitycznie, przeciwzapalnie
Tarczyca bajkalska                Bajkalina zawarta w roślinie działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie
Oczar wirginijski           Hydrolat z liści oczaru działa seboregulacyjnie i przeciwzapalnie
Zielona herbata           Ekstrakt z liści ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne 
 

Trądzik pospolity jest chorobą o złożonej etiologii, jednak za najważniejsze przyczyny powstawania zmian zapalnych uważa się nadaktywność gruczołów łojowych sprzężoną z nadmiernym namnażaniem beztlenowych bakterii Propionibacterium acnes, które kolonizują głębsze odcinki gruczołów łojowych.

Idealne dla cery trądzikowej wydają się rośliny, których składniki aktywne wykazują działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, seboregulacyjnie, keratolityczne lub antyoksydacyjne

Uniwersalne kwasy

Wśród preparatów przeciwtrądzikowych nie można nie wspomnieć o kwasach owocowych. Bezsprzecznymi liderami tej grupy wydają się być kwas migdałowy, kwas salicylowy i kwas glikolowy, które są pozyskiwane na szeroką skalę z różnych roślin. Zastosowane w odpowiednich stężeniach nie tylko wyleczą wykwity trądzikowe i zapobiegną nawrotom, ale również pomogą pozbyć się przebarwień i blizn potrądzikowych. W pielęgnacji skóry nadal sporo uwagi poświęca się olejom roślinnym, wśród których największy potencjał antytrądzikowy wydaje się mieć olej tamanu. Z kolei spośród olejków eterycznych na uwagę zasługuje olejek z drzewa herbacianego, który uważany jest za jeden z najsilniejszych naturalnych środków antyseptycznych.

Co jeszcze?

Na koniec warto wspomnieć o wyciągu z grzyba Fomes officinalis (LARICYL®), który chociaż nie wywodzi się ze świata roślin, wykazuje właściwości ściągające i zwężające pory. Dodatkowo doskonale nawilża skórę. Preparat ten pomaga przywrócić przesuszonej skórze blask po niekiedy bardzo agresywnych terapiach antytrądzikowych.

 

dr n. med. Aleksandra Słodka

Mikrobiolog, uzyskała tytuł doktora w dziedzinie immunologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, wykładowca Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi na kierunkach Kosmetologia i Dietetyka, autorka wielu publikacji naukowych, ekspert i autorka artykułów w czasopismach sektora Beauty&med, prelegent na kongresach branży kosmetologicznej.