Koszyk

Redukcja cellulitu w terapiach łączonych

| Autor: Sabina Skupień-Roch

Spis treści:

Cellulit towarzyszy wielu kobietom. Jest problemem dotykającym nie tylko fizyczności, wpływa również na zdrowie, samopoczucie i pewność siebie. Walka z cellulitem staje się ważnym elementem troski o sylwetkę i zdrowie. W ostatnich latach nastąpiły ogromne zmiany w dziedzinie kosmetologii, medycyny estetycznej oraz zdrowego stylu życia, które oferują nowe rozwiązania dla redukcji cellulitu. W artykule przedstawimy ciekawe połączenia technologii, które pomogą zwalczyć ten problem.

prenumerata

Cellulit to guzkowo-obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki tłuszczowej.  Ten kompleks bywa określany defektem cywilizacyjnym. Najczęstszym obszarem objętym cellulitem są uda i pośladki natomiast może on obejmować także brzuch, ramiona oraz okolice bioder. Lokalizacja jego występowania jest związana nie tylko z predyspozycją genetyczną, ale również trybem życia, dietą i nawykami. Zmiany cellulitu mają charakter guzków i  nieregularnych zgrubień, które są wyczuwane przy dotyku oraz widoczne gołym okiem. W zależności od stopnia nasilenia mogą współtworzyć wiotkość skóry, obrzęki i opuchnięcia, a także dolegliwości bólowe.  

Jak klasyfikujemy cellulit

Cellulit, w zależności od stopnia zaawansowania zmian w strukturze skóry, klasyfikujemy wg. trzech kategorii, które odzwierciedlają jego widoczność i tkliwość. Rozpoznanie stadium cellulitu jest istotne dla określenia odpowiednich metod zabiegowych i pielęgnacji skóry, ponieważ różne stadia wymagają innych strategii terapeutycznych.

Beauty plan

Tworząc beauty plan mający na celu efektywną redukcję cellulitu należy brać pod uwagę: masaż podciśnieniowy, karboksyterapię, falę uderzeniową, radiofrekwencję monopolarną, presoterapię oraz lipolaser. Przydatne będą też wszelkiego rodzaju zabiegi polegające na masażu wibracyjnym oraz drenażu limfatycznym. Dla przyśpieszenia efektów zabiegowych warto rozważyć połączenie dwóch różnych technologii. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie karboksyterapii z endermologią.

Karboksyterapia jest jedną z terapii stosowaną w walce z cellulitem. Zabieg polega na podskórnej lub skórnej iniekcji medycznego dwutlenku węgla. W przypadku niwelowania widoczności cellulitu w obszarze zabiegowym dochodzi do silnego rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwiększenia przepływu krwi. W tkankach wzrasta stężenie tlenu co zdecydowanie przyspiesza dotlenienie i odżywienie komórek. Do zabiegów karboksyterapii wykorzystuje się wyłącznie medyczny dwutlenek węgla przeznaczony do laparoskopii. Jest to jedyny CO2 dopuszczony do iniekcji. Podczas procedury zabiegowej dochodzi do szybkiej eliminacji toksyn, niwelują się obrzęki oraz stany zapalne. Zabieg jest bezpieczny, ponieważ wstrzykiwany podskórnie dwutlenek węgla jest transportowany do płuc i wydalany z wydychanym powietrzem.

Karboksyterapią jesteśmy w stanie zredukować wszystkie stadia cellulitu. Dzięki wprowadzeniu podskórnie dwutlenku węgla dochodzi do uszkodzenia komórek tłuszczowych i wzrostu lipolizy, a także zwiększenia przepływów krążenia krwi i usprawnienia przepływów limfatycznych. Procedura zabiegowa różni się w zależności od tego czy wykonujemy zabiegi likwidujące tkankę tłuszczową (kąt wkłucia igły 90 stopni) czy cellulit (kąt wkłucia igły 45 stopni). Częstotliwość zabiegów jest ustalana indywidulnie w zależności od potrzeb klienta i problemu, który go dotyka. Jednak należy pamiętać, że seria zabiegowa powinna wynosić około 10 zabiegów mniej więcej co 4-7 dni.

Wykonując karboksyterapię warto uzupełnić ją masażem podciśnieniowym, czyli endermologią. Zabieg w celu rozmasowaniu skóry i wzmożenia drenażu limfatycznego można wykonać przed iniekcją dwutlenku węgla. Podczas zabiegu dochodzi do przyspieszenia metabolizmu, rozbicia złogów tłuszczowych, a także przyspieszenia procesu usuwania toksyn z tkanek. Dzięki technologii rolek z podciśnieniem, jesteśmy także w stanie zastymulować fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, a także przygotować skórę pod dalsze procedury. Synergia endermologii z karboksyterapią może przynieść zachwycające efekty w znacznie krótszym czasie niż wykonywanie tych zabiegów pojedynczo.

Inną terapią redukcji cellulitu na którą warto zwrócić uwagę jest połączenie fali uderzeniowej z presoterapią. Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej, przynoszą rewelacyjne efekty w rozbijaniu zbitej tkanki tłuszczowej, a także w redukcji wszystkich stadiów cellulitu. W tym przypadku oddziałujemy mechaniczne na komórki tłuszczowe w celu ich rozbicia oraz staramy się zwiększyć jędrność skóry. Podczas zabiegu skoncentrowana energia fal akustycznych przenoszona jest w głąb tkanek. Wskutek potężnego impulsu, a także skokowego wzrostu ciśnienia dochodzi do rozerwania błony otaczającej adipocyty, które rozbijane są na kwasy tłuszczowe i glicerol. Zabiegi najlepiej wykonywać 2 razy w tygodniu w serii około 4-8 zabiegów i dobrze jest połączyć je z presoterapią.

Presoterapia to pneumatyczny masaż uciskowy działający bezpośrednio na układ limfatyczny i krwionośny. Jest to jedna z najważniejszych, niezwykle skutecznych form oddziaływania w terapii antycellulitowej.  Odpowiedni ucisk struktur naczyniowych i limfatycznych pobudza cały układ do zasilania organizmu w tlen i substancje odżywcze, przyspiesza eliminację płynów i zalegających odpadów metabolicznych (toksyn), które przyczyniają się do powstawania cellulitu.

Zabiegi falą uderzeniową i presoterapię najlepiej wykonywać tego samego dnia. Bezpośrednio po zabiegu falą akustyczną podpinamy klienta do specjalnego kombinezonu dzięki któremu zostaje pobudzony cały przepływ limfatyczny. Jeżeli jest taka możliwość zabiegi masażu uciskowego, podczas całej terapii redukującej cellulit zaleca się wykonywać nawet codziennie.

Redukując cellulit warto działać wielokierunkowo. Umiejętne łączenie technologii zdecydowanie przyspiesza efekty zabiegowe, a kosmetolog ma możliwość wykazania się szeroką wiedzą.

Sabina Skupień-Roch

Trener marki Attre.eu, od 2010 r. licencjonowany kosmetolog, absolwentka szkoły podyplomowej z zakresu nowoczesnej kosmetologii w medycynie estetycznej. Specjalizuje się w kosmetologii aparaturowej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy kosmetologa zdobyte w Instytucie Kosmetologii i Laseroterapii oraz w prowadzeniu własnego gabinetu. Autorka artykułów publikowanych na łamach prasy branżowej, prelegentka kongresów, wykładów i pokazów technologii. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i umiejętności. Kieruje się zasadą: „Pasja rodzi profesjonalizm. Profesjonalizm to jakość wykonywanych usług.”

www.attre.eu