Z tego artykułu dowiesz się:
- czym różni się frez diamentowy od węglika spiekanego,
- jakiego kształtu frezu używać do poszczególnych etapów manikiuru i pedikiuru,
- co to walec, szyszka i choinka,
Frezarka i frezy to niemal przedłużenie dłoni stylistki, która niczym artystka kształtuje wygląd kobiecych paznokci. Frezy to absolutnie jedno z najważniejszych narzędzi zarówno w podologii, jak i w stylizacji paznokci. To dzięki nim ściągnięcie starej masy zajmuje kilkanaście sekund, a opracowanie skórek nie sprawia większego problemu. To im zawdzięczamy szybki i skuteczny manikiur frezarkowy – nawet w 15 minut.
Obecnie frezami jesteśmy w stanie zrobić́ niemal wszystko – od przygotowania płytki, po spiłowanie masy żelowej czy wycinanie skórek. Jako że wybór jest ogromny, firma IQNails jako jedyny polski producent frezów kosmetycznych i podologicznych przybliża niniejszym podstawowe różnice i podobieństwa.
Frezy dzielimy na te z nasypem diamentowym oraz te z nacięciami nazywane węglikami spiekanymi. A co oznaczają̨ poszczególne kolory pasków? W zależności od rodzaju narzędzia, kolory mówią o ostrości nasypu diamentowego lub o rodzaju nacięć. Każdy rodzaj odpowiada innemu zabiegowi w stylizacji.
Rodzaje nasypów
ŻÓŁTY: gradacja najdelikatniejsza i najdrobniejsza. Frezy z tym oznaczeniem będą idealne do delikatnych skórek oraz dla osób początkujących. Frezy z żółtym paskiem w połączeniu z oliwką pięknie wypolerują wały okołopaznokciowe.
CZERWONY: drobna gradacja, świetnie sprawdza się do polerowania i opracowywania skórek. Właśnie z takim oznaczeniem kolorystycznym występuje najwięcej frezów do opracowania wałów okołopaznokciowych. Najczęściej wybierany rodzaj nasypu w stylizacji paznokci.
NIEBIESKI: średnia gradacja, pozwala na większą ingerencję i zalecana jest do bardziej zrogowaciałych, twardych skórek. Takie oznaczenie najczęściej znajdują się na kształtach typu ścięty stożek i kulka.
ZIELONY/CZARNY: bardzo gruba gradacja. Takie oznaczenia znajdują się na frezach do opracowywania pięt, zrogowaceń oraz bardzo twardych skórek. Najpopularniejszy rodzaj nasypu stosowany w podologii.
Kształty frezów – top 3
Frez w kształcie długiego płomyka pozwoli na podniesienie wałów okołopaznokciowych oraz oczyszczenie płytki z nabłonków. Jest on niezbędny w metodzie malowania pod skórki.
Frez w kształcie walca jest idealny do wyrównania kształtu paznokcia naturalnego, zmatowienia płytki paznokciowej, odepchnięcia wałów okołopaznokciowych, oczyszczenia płytki z narastających nabłonków i oczyszczenia wałów bocznych paznokcia.
Frez w kształcie kulki ma za zadanie wygładzenie wałów okołopaznokciowych, wycięcie skórek, wygładzenie wałów metodą na mokro, czyli z pomocą specjalnej oliwki.
Frezy z węglika spiekanego grają pierwsze skrzypce w opracowaniu masy, usunięciu starej stylizacji czy przy skracaniu paznokci. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego narzędzia do opracowywanej powierzchni i samej techniki pracy. Bardzo istotne bywa tutaj doświadczenie.
Rodzaje nacięć
ŻÓŁTY: bardzo delikatny; drobne krzyżowe nacięcia służą do łagodnego usuwania lakierów hybrydowych z paznokci naturalnych i utwardzanych. Mniejsze kształty świetnie nadają się do opracowywania skórek.
CZERWONY: delikatny, drobne krzyżowe nacięcia służą do usuwania żelu i hybrydy z naturalnej płytki paznokcia, mniejsze kształty pomogą w opracowaniu skórek. Ten rodzaj nacięć jest najczęściej wybierany do pracy w salonie.
NIEBIESKI: standardowe krzyżowe nacięcia służą do szybkiego usuwania hybrydy i żelu. Najczęściej spotykany typ nacięć. Idealny wybór do pracy salonowej, pomaga przyspieszyć jej tempo.
ZIELONY/CZARNY: grube krzyżowe nacięcia służą do szybkiego usuwania żelu, akrylu oraz tytanu. Często używane w zabiegach podologicznych.
TOP 3 kształtów w węglikach spiekanych
Walec z niepracującą górą będzie idealny dla poczatkującej stylistki. Jego delikatne oraz gęsto rozmieszczone nacięcia zapewniają̨ gładkość opracowywanej powierzchni, a niepracująca górna część zapewni bezpieczeństwo w okolicy skórek.
Wariant drugi doskonały w szybkiej pracy salonowej. Frez typu szyszka z głęboko osadzonymi nacięciami sprawdzi się przy szybkim zdejmowaniu każdej stylizacji, w szczególności twardej masy. Będzie też świetnym wyborem dla zaawansowanej stylistki.
Trzecia propozycja to frez nazywany choinką: jego drobne nacięcia będą idealne zarówno do miękkich materiałów, jak i lakieru hybrydowego. Niezwykle użyteczne rozwiązanie do oczyszczania paznokci pod spodem, podnoszenia krogulczych paznokci czy też usuwania nabłonków.