Koszyk

Rzęsy bez tajemnic

| Autor: Joanna Siruga

Z tego artykułu dowiesz się:

• Na czym polega wstępna diagnoza skóry i kondycji rzęs, konieczna przed oczyszczaniem rzęs?

• Jak krok po koku wygląda prawidłowe przygotowanie rzęs do zabiegu stylizacji?

• Od czego zależą różnice w procedurach oczyszczania rzęs?

• Kiedy możesz zrezygnować z użycia cleanera?

Najczęstsze problemy w stylizacji rzęs (cz.1) | Coraz więcej osób pragnie zdobyć kwalifikacje do wykonywania tego typu zabiegów, wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, szukając nowych dróg rozwoju zawodowego. Joanna Siruga, międzynarodowy ekspert stylizacji rzęs i brwi, przybliża najważniejsze zagadnienia związane z tą sekcją kosmetyki. Cykl artykułów pozwoli Wam rozwiać wątpliwości, które pojawiają się zarówno u początkujących, jak i zaawansowanych stylistek. Zaczynając od podstaw, w pierwszej części omówimy poprawne przygotowanie rzęs do zabiegu.

Bez dogłębnej znajomości zasad bezpiecznego i efektywnego zabiegu, czyli podstaw teoretycznych, nawet najlepsze i najbardziej zachwalane techniki i produkty nie dadzą Ci gwarancji satysfakcjonujących efektów. Przygotowanie rzęs do zabiegu jest z pozoru prostą i rutynową czynnością, niekiedy jednak niespójność informacji dostarczanych przez instruktorów i brandy przyprawia specjalistę o ból głowy. Jak odnaleźć się w gąszczu sprzecznych informacji i zaleceń? Czym kierować, chcąc osiągnąć najlepsze rezultaty podczas przedłużania rzęs? Na co zwrócić uwagę, wybierając produkty i procedury działania? Mam dla Was kilka istotnych punktów, które pomogą uporządkować wiedzę w tym zakresie. Zaczynamy?

Po pierwsze NAUKA

Pod słowem nauka nie kryją się jedynie szkolenia i wiedza na nich przekazywana. Należy pamiętać, że stylizacja rzęs jest stosunkowo młodą sekcją branży beauty, a informacje i trendy są przekazywane i powielane z ust do ust. Niestety, wiedza ta jest w większości przypadków oparta jedynie na osobistych doświadczeniach stylistek… A gdzie teoria, podstawy naukowe? Analiza chemiczna? Anatomia oka? Znajomość medycznych przeciwwskazań i umiejętność ich rozpoznania? Pracując na tak delikatnej i ważnej partii twarzy, jesteśmy zobligowani do zdobycia wiedzy na temat wszystkich aspektów związanych z naszą pracą. Tak więc praktyka, owszem, czyni mistrza, ale tylko wówczas, gdy macie silne podstawy teoretyczne „w jednym paluszku”. Należy zatem wcielić się w skórę badacza i zadawać sobie pytania. Dlaczego tak właśnie postępuję? Jakie działanie ma dany produkt? Jaki jest jego skład? Jakie działania niepożądane może wywołać? Czy wiem, co robić w razie komplikacji? Czy znam i rozpoznam przeciwwskazania? Nie unikajcie szkoleń z chemii produktów, bezpieczeństwa i higieny pracy, skupiając się wyłącznie na praktyce i manualnej sprawności. Cóż z tego, że zabieg wykonasz szybko i sprawnie, kiedy po kilku dniach klientka wróci z opuchniętym okiem lub połową zaaplikowanych przez Ciebie rzęs, bo nie rozpoznałaś istotnych przeciwwskazań do zabiegu lub źle się do niego przygotowałaś? Bez dogłębnej znajomości zasad bezpiecznego i efektywnego zabiegu, czyli podstaw teoretycznych, nawet najlepsze i najbardziej zachwalane techniki i produkty nie dadzą Ci gwarancji satysfakcjonujących efektów.

Po drugie WIEDZA

Aby dobrze wykonywać swoją pracę, musisz być na bieżąco. Na rynku wciąż pojawiają się nowości, zmieniają się składy, akcesoria… Tu nie ma miejsca na stwierdzenie, że wiesz już wszystko. Profesjonalne podejście wymaga ciągłego dokształcania, poszukiwania rozwiązań, analizy dostępnych rozwiązań. Dowiedz się u swojego dostawcy, bądź przeczytaj na etykiecie opakowania, jakie składniki wchodzą w recepturę produktu i przeanalizuj, jakie mogą one mieć znaczenie dla Twojej pracy i kondycji rzęs klientek. Gdy już zdobędziesz wiedzę, to musisz ją wykorzystywać w praktyce. Nie bój się pytać, bądź dociekliwa, szukaj informacji, porównuj oferty.

Po trzecie FAKTY

W pracy z klientem musisz kierować się faktami. Zdobądź jak najwięcej informacji i dobrze przygotuj ankietę dla klientki, nalegaj na sumienne wypełnienie i poinformuj o wszystkich wskazaniach i przeciwwskazaniach. Skrupulatnie zapoznaj się z wszelkimi danymi, które klientka przekazała w wywiadzie i kwestionariuszu, a następnie podejmij decyzję o poszczególnych krokach zabiegowych. Nie pozwól, by Twoja czujność została uśpiona, a rutyna przysłoniła zmysł obserwacji i analizy. Na to, jakich produktów użyjesz, wpływ będą miały: typ cery, styl życia, używane kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe. Pamiętaj, aby każdą klientkę traktować indywidualnie.

Po czwarte DZIAŁAJ!

W 99 proc. przypadków naturalnym rzęsom wystarczy przed zabiegiem mycie szamponem oraz dokładne płukanie ciepłą wodą. Możesz ten proces powtórzyć dwukrotnie, tak samo jak robi się to w przypadku mycia włosów. A teraz kilka słów o produktach, ich wskazaniach i przeciwwskazaniach w konkretnych przypadkach:

CLEANER – jest produktem na bazie alkoholu i jego działanie w języku angielskim oznacza oczyszczanie. By lepiej to zobrazować, wyobraź sobie okno, które jest mocno zanieczyszczone kurzem, pyłkami, deszczem… Takie okno już po umyciu wodą i płynem zaczyna lśnić. Jednak to samo okno z warstwą tłuszczu pochodzącą z dziecięcych paluszków oraz kuchennych oparów pomimo mycia pozostaje matowe, z widocznymi smugami. Wówczas sięgasz po produkt alkoholowy, aby smugi zniknęły, a cząsteczki tłuszczu zostały skutecznie usunięte. Rzęsy klientki z tłustą cerą bądź tuż po użyciu removera, w celu usunięcia poprzedniej aplikacji, będą wymagały dodatkowego czyszczenia po wstępnym myciu szamponem. Poza tymi przypadkami „standardowa” klientka nie wymaga użycia preparatu bazującego na alkoholu, ponieważ będzie on niepotrzebnie wysuszał strukturę włosa, a co za tym idzie – utrudniał utwardzanie się kleju cyjanoakrylowego.

PRIMER – produkt będący mieszanką wody, alkoholu i polimerów (PVP), poprawiający przyczepność do naturalnej rzęsy. Jest preparatem o bardzo wysokim pH, co sprawia, że łuska rzęsy zostaje mocno otwarta – jest to działanie pożądane u klientek z problemami retencji rzęs przedłużonych, jednak u klientek z delikatną strukturą włosa może prowadzić do przesuszenia i zniszczenia struktury naturalnej rzęsy, a przez to skutkować odwrotnym rezultatem! Primer jest produktem przyspieszającym wiązanie kleju i można go również stosować na nasadę rzęs syntetycznych, które jeszcze nie zostały zaaplikowane.

SÓL FIZJOLOGICZNA – składem zbliżona do płynów fizjologicznych, w tym płynów pokrywających gałkę oczną. Neutralizuje i działa nawilżająco. Można jej używać po wystąpieniu u klientek podrażnień na preparaty do stylizacji rzęs. W przypadku podrażnień po myciu szamponem bądź innymi produktami sól fizjologiczną można zastosować w celu przepłukania oka. Niweluje uczucie szczypania i suchości oka.

Podsumowanie

Jak widzisz, prosta z pozoru procedura przygotowania rzęs jest istotnym elementem determinującym powodzenie dalszych kroków zabiegowych. Wybór produktów i metod zależy od kondycji rzęs i indywidualnych uwarunkowań klientki. Postępowanie według jednego uniwersalnego schematu nie sprawdzi się, bo takowy de facto nie istnieje. Właściwe przygotowanie do zabiegu jest pierwszym krokiem do sukcesu, jakim jest satysfakcjonujący efekt końcowy. Zapraszam do lektury kolejnej części cyklu artykułów.

Joanna Siruga

Współzałożycielka marek JoLash, Safewax, Browmination, Organic Lash Botox.
Międzynarodowy mastertrainer oraz sędzia na mistrzostwach w stylizacji rzęs i brwi.Specjalista w dziedzinie liftingu rzęs oraz reprezentant australijskiej marki Elleebana. Autorka artykułów edukacyjnych w prasie branżowej oraz pierwszego opatentowanego podręcznika z ćwiczeniami dla stylistek rzęs The Lashbook. Prelegentka na kongresach i konferencjach branżowych. Pasjonatka, zawsze online, zawsze gotowa, by pomóc.