Koszyk

Rzęsy na topie

| Autor: Marcin Frączkowski

Wyrazista oprawa oczu to ponadczasowy trend w makijażu. Już w starożytnym Egipcie kobiety obrysowywały powiekę i przyciemniały rzęsy kohlem. Na przestrzeni wieków pojawiały się różnorodne sposoby i preparaty nadające rzęsom wyrazistości by wreszcie ustąpić miejsca profesjonalnym maskarom. Jednak prawdziwym przełomem w stylizacji okazały się sztuczne rzęsy.

Na przestrzeni wieków zmieniały się materiały, z których powstawały sztuczne rzęsy,  modyfikacjom podlegały także sposoby ich aplikacji a także kształt, długość i trwałość. 
Jednak nadrzędną i wspólną cechą pozostawał efekt, który miał zapewniać wyjątkowe spojrzenie.
 
Trochę historii
Pierwsze sztuczne rzęsy powstały na potrzeby kinematografii, a stworzył je w 1916 roku charakteryzator pracujący dla amerykańskiego reżysera D.W. Griffitha. Były to dość prymitywna „konstrukcja” –  powstały z kawałka gazy, na który naklejono fragmenty ludzkich włosów. Jednak to polski wizażysta Max Factor (Maksymilian Faktor) uważny jest za prekursora  przedłużania rzęs. Rozwój techniki, a tym samym przemysłową produkcję sztucznych rzęs na pasku, rozpoczęto dopiero w latach 50. XX wieku. Przełom w ich stylizacji nastąpił w 2003 roku za sprawą japońskiego charakteryzatora i wizażysty Shu Uemury, który stworzył metodę 1:1, używając do tego celu włosia norek syberyjskich. Także w Azji wyprodukowano pierwsze syntetyczne włoski imitujące naturalne rzęsy, które były doskonale wyprofilowane i grubością imitowały naturę.
 
A dziś…
Obecnie styliści, makijażyści i wizażyści mają szeroki wachlarz rodzajów sztucznych rzęs oraz metod i form ich aplikacji. Pojedyncze kępki, rzęsy na pasku, metoda 1:1 oraz metody objętościowe. Do najbardziej popularnych obecnie trendów w stylizacji rzęs można zaliczyć:
 
Rzęsy z norek MINK. Wyglądają absolutnie naturalnie. Są lżejsze i bardziej puszyste, a dzięki zastosowaniu naturalnych włosków lepiej współgrają z naszymi rzęsami. Można nimi zagęszczać i przedłużać rzęsy w kilku wariantach: 1:1, 2:1, 3:1;.
Rzęsy jedwabne SILK. Wykonane są protein jedwabiu, dlatego są lekkie i elastyczne. Poza tym mają głębszą barwę, a dzięki lekkiemu materiałowi, z którego powstają, mogą być nieco grubsze;
Rzęsy magnetyczne. Składają się z dwóch pasków, które wkładamy pod i nad linię naszych naturalnych rzęs. Dzięki maleńkim magnesikom umieszczonym na obu paskach, rzęsy dokładnie przylegają do siebie, dając efekt przedłużenia i pogrubienia. Metoda idealna do samodzielnej aplikacji;
Rzęsy syntetyczne i jedwabne na pasku, pojedyncze kępki, połówki. Tradycyjne sztuczne rzęsy, które najczęściej wybierają makijażyści i wizażyści. Do aplikacji wybranego asortymentu wykorzystuje się hypoalergiczny klej, który nanosi się na wcześniej przycięte sztuczne rzęsy. Metoda łatwa, dająca pożądany efekt na wielkie wyjście. Dostępne rzęsy i kępki można podzielić na naturalne, glamour oraz akcentujące wybrany fragment rzęs;
Metoda objętościowa. Wszystkie wyżej opisane aplikacje rzęs do pojedynczej naturalnej można wzbogacić. Podczas zabiegu objętościowego przedłużania stosuje się więcej niż jedną rzęsę. Objętość jest tworzona przez doklejenie większej liczby stosunkowo cienkich włosków (0,05, 0,07, 0,10) do odseparowanej pojedynczej rzęsy. Najczęściej w tego typu metodzie wykorzystuje się rzęsy syntetyczne lub naturalne typu „express”.
 

Produkt to nie wszystko

Aby stylizacja była wykonana perfekcyjnie oprócz wysokiej jakości produktów i akcesoriów niezbędne są umiejętności  – dobry stylista rzęs to profesjonalista z doświadczeniem, zdolnościami manualnymi, szeroką wiedzą na temat technik pracy, zasad wizażu, właściwego doboru koloru, kształtu i długości rzęs. Potrafi nie tylko doradzić jakie rzęsy wybrać, ale też jak pielęgnować je i zapewnić im trwałość. Rynek produktów i szkoleń dotyczących rzęs stale się powiększa. Wybierając firmę, z którą chcemy współpracować, warto zwrócić uwagę  nie tylko na same produkty, ale też na ofertę szkoleniową, wsparcie marketingowe i relacje z klientem. Stylista rzęs to osoba, która powinna trzymać rękę na pulsie i stale aktualizować swoją wiedzę – to dynamiczny rynek, na którym wciąż pojawiają się nowe trendy i techniki.

Marcin Frączkowski

Dyrektor operacyjny firmy Mar-kos, która zajmuje się profesjonalnym wyposażeniem gabinetów kosmetycznych oraz organizacją szkoleń – także z zakresu stylizacji rzęs.
www.mar-kos.pl