JAK ZWIĘKSZYĆ SPRZEDAŻ PRODUKTÓW DO PIELĘGNACJI DOMOWEJ? – Krótkie, konkretne, pobudzające apetyt, niczym w najlepszych restauracjach, czy rozbudowane, aby pokazać klientom szeroki wachlarz możliwości zabiegowych? Wyraziste i kolorowe, czy może powściągliwe i minimalistyczne? Jakie powinno być menu zabiegowe, by jasno komunikowało ofertę zabiegową ale też było zachętą do zakupu dodatkowych produktów home care? Agnieszka Majewska-Kunat odpowiada i zaprasza do wypowiedzi znanych ekspertów.
Zdecydowanie warto mieć świadomość, iż to, jak wygląda oraz w jaki sposób skonstruowane jest menu zabiegowe, jest ważnym elementem strategii każdego gabinetu. Jest ono nie tylko istotną częścią komunikacji z obecnymi i potencjalnymi klientami, która ma za zadanie efektywnie zaprezentować ofertę. Stanowi także pewnego rodzaju komunikat wysyłany do odbiorcy, który ma na celu przykuć jego uwagę, skłonić go do skorzystania z oferty zabiegowej, najlepiej uzupełnionej o podtrzymującą efekty pielęgnację domową.
Menu jako wizytówka
Punktem wyjścia powinno być takie zaplanowanie menu, które będzie nawiązywać do filozofii danego miejsca i odzwierciedlać wartości, które są w nim kluczowe. Jeżeli Twoim kierunkiem rozwoju jest gabinet spa, to również menu powinno odzwierciedlać ten fakt poprzez pokazanie wartości związanych z relaksem i odpoczynkiem, np. holistycznym podejściem do pielęgnacji i dbaniem o dobrostan. W takim przypadku Twoje menu może być bardzo sensualne, aby działało na wiele zmysłów równocześnie – nie tylko poprzez wzrok, ale także dotyk, dźwięk czy zapach. Za tym idzie oczywiście odpowiednie wykorzystanie wielu elementów: grafik nawiązujących do filozofii spa, przyjemnej faktury papieru czy zapachu zbliżonego do linii kosmetyków w salonie. Jeżeli z kolei kierunkiem, w jakim zmierzasz, jest medical beauty, warto, aby menu było skupione mocniej na wartości zdrowia i już w samej formie podawczej – prostsze, przejrzyste, przekazujące kluczowe informacje.
Wykorzystaj potencjał
Marki kosmetyczne oraz sprzęt, na który zdecydował się gabinet, stanowią swego rodzaju bazę, którą należy obudować w oryginalny przekaz i odpowiednią formę. Korzystając z materiałów przekazanych przez producentów i dystrybutorów – stwórz własny atrakcyjny kontent. Nie powielaj gotowych tekstów, bo nie wyróżnisz się na tle innych gabinetów, które również w swoim portfolio mają podobne lub te same marki. Ważny jest oczywiście wybór odpowiedniej marki kosmetycznej, dostosowanej do potrzeb danego gabinetu. Trzeba mieć świadomość, że menu zabiegowe, dobrze skorelowane z produktami do użytku w domu, długofalowo buduje silny wizerunek salonu. Klienci zabierają wówczas cząstkę gabinetu i namiastkę doświadczeń do własnego domu. Muszą mieć już zatem pozytywne wrażenia związane z doświadczaniem danej marki kosmetycznej, która powinna być lepsza, bogatsza w składniki aktywne, efektywniejsza niż inne szeroko dostępne produkty drogeryjne. Silny, rozpoznawalny wizerunek marki kosmetycznej, która sama prowadzi działania PR i jest obecna medialnie, dodatkowo będzie wspierać sprzedaż jej produktów również w Twoim gabinecie.
Siła oferty
W menu zabiegowym ważne miejsce powinny zajmować zabiegi, co do których masz pewność, że dobrze sprzedają się przez cały rok. To będzie podstawowa jego część, którą należy uzupełnić o zabiegi sezonowe. Systema-tycznie warto dokładać również nowości, oferty specjalne oraz okazjonalne, także w zakresie kosmetyków do odsprzedaży. Pamiętaj, że menu zabiegowe wymaga pokazania zawsze na kilku nośnikach – warto więc, aby było wyeksponowane nie tylko w gabinecie, ale też na stronie WWW czy w social mediach. Miej zawsze na uwadze, kto jest Twoją główną grupą docelową i pod jej kątem buduj menu zabiegowe. Jeżeli oferujesz zabiegi luksusowe – Twoim klientom z pewnością do gustu przypadną oferty nieszablonowe, szyte na miarę, dopasowane do indywidualnych preferencji.
Ważny jest oczywiście wybór odpowiedniej marki kosmetycznej, dostosowanej do potrzeb danego gabinetu. Trzeba mieć świadomość, że menu zabiegowe, dobrze skorelowane z produktami do użytku w domu, długofalowo buduje silny wizerunek salonu.
Kompozycja
Istnieje kilka sposobów na ułożenie poszczególnych zabiegów, np. gdy kluczem jest tradycyjny podział, do którego przyzwyczajeni są klienci, typu: zabiegi pielęgnacyjne, regeneracyjne itp., inna droga to pogrupowanie ich według przeznaczenia zabiegu, jako odpowiedź na konkretne problemy, albo też według marek, które dostępne są w gabinecie. Stosunkowo rzadko stosowany jest alfabetyczny podział zabiegów. Niezależnie od tego, jaki sposób prezentacji oferty wybierzesz, ważne, aby był on spójny, przejrzysty i logiczny.
Spójny wizerunek
Warto również pamiętać, że tworzenia menu zabiegowego nie należy traktować jako czynności jednorazowej, a jako proces. Bowiem kluczowe jest tu systematyczne badanie i wyciąganie wniosków, które produkty i usługi sprzedają się najlepiej i są najatrakcyjniejsze dla danej grupy docelowej. Pamiętaj, że menu zabiegowe jest jednym z elementów budowania wizerunku gabinetu. Dlatego też powinno być ono spójne z innymi elementami, typu: wystrój wnętrz, strona WWW czy ubiór personelu. Konsekwentne dopasowanie do siebie tych poszczególnych elementów sprawia, że w umyśle klienta powstaje spójny wizerunek gabinetu, oferowanych zabiegów i produktów, które na dłużej pozostają w jego pamięci.
Kurs na sukces
Jeżeli zatem obierzesz określony kierunek rozwoju – trzymaj się go przez dłuższy czas. Wtedy po¬szczególne elementy komunikacji – w tym menu zabiegowe – będą się uzupełniać i wzmacniać na¬wzajem, budując siłę Twojej marki. Unikaj chaosu, chwilowych mód i naśladowania konkurencji. Obierz własną drogę, szukaj nietuzinkowych rozwiązań i krok po kroku podążaj nią długofalowo, twórczo kreując swoje menu zabiegowe. W dzisiejszych czasach należy być elastycznym i reagować na sygnały z rynku, dlatego menu zabiegowe musi rozwijać się wraz ze zmianą potrzeb rynkowych klientów, ale raczej powinna być to ewolucja, nie rewolucja.
AGNIESZKA MAJEWSKA-KUNAT | Strateg marki i ekspert z zakresu komunikacji. Od 18 lat zajmuje się budowaniem strategii marketingowych, jest także certyfikowanym trenerem biznesu. Śledzi nowe trendy i zjawiska, aby efektywnie wykorzystać je na rzecz marek beauty, które wspiera w zakresie działań sprzedażowomarketingowych.
DAWID CUKIERSKI | Generalny szkoleniowiec Mondunique
Jako praktyk i specjalista z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie sprzedaży stwierdzam, że w przypadku usług menu zabiegowe jest jednym z zagadnień, w którym gabinety popełniają nieświadomie najwięcej błędów. Menu zabiegowe w gabinecie kosmetycznym można porównać do menu w dobrej restauracji. Musi być ono krótkie, zwięzłe oraz estetyczne i schludne, tak by zachęcało klienta i nie przytłumiło go swoją objętością. Dodatkowo ważne, by każdy zabieg posiadał krótki, ale wyczerpujący opis w celu przybliżenia jego specyfikacji. Za pomocą prostych zmian, jak na przykład zamieszczenia w menu tylko zabiegów o najwyższej rentowności, jesteśmy w stanie zwiększyć wyniki finansowe obiektu. Optymalizacja menu i zakresu wykonywanych zabiegów ma również pozytywny wpływ na decyzje zakupowe klienta. W menu warto też zawrzeć dodatkowe informacje, na przykład o możliwości zakupu produktów pozabiegowych do pielęgnacji domowej, co może stanowić dodatkowy bodziec w procesie zakupu produktów detalicznych.
AGNIESZKA ŚLIWA | Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Rynku Profesjonalnego YONELLE
Menu zabiegowe jest bardzo istotną częścią oferty każdego gabinetu, który planuje dobry poziom sprzedaży kosmetyków detalicznych. Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejsze są kosmetyki tej samej marki używane w zabiegu i w odsprzedaży do pielęgnacji domowej. Najlepiej, by była to renomowana, rozpoznawalna marka profesjonalna. Dzięki temu zyskujemy wiarygodność i zaufanie klienta, który widząc efekt po zabiegu, z którego jest zadowolony, pragnie podtrzymać ten stan również w domu dzięki codziennej pielęgnacji, i chętniej decyduje się na zakup użytego w trakcie zabiegu preparatu. Ponadto proste menu zachęca do dyskusji o rodzajach skóry i oczekiwaniach klienta, a „szyte na miarę” zabiegi optymalizują koszty zakupu/ utrzymania pełnej gamy produktów profesjonalnych i uzupełniania zapasów wg potrzeb, co może mieć znaczenie np. przy zabiegach oferowanych sezonowo.
EWA GRZEGORCZUK | Trener mentalny, właścicielka salonów beauty Cosmeo, twórca Akademii Rozwoju Salonu Beauty
Najważniejszym czynnikiem efektywnej sprzedaży jest oczywiście wiara w produkt. W moich salonach wybieramy marki i zabiegi wspólnie z zespołem, aby każdy z nas był przekonany o tym, że jest to najlepsze rozwiązanie. Kontynuacją i uzupełnieniem zabiegów gabinetowych jest pielęgnacja domowa – aby utrwalić, wzmocnić i przyspieszyć efekty. Optymalizację menu zabiegowego sugeruję przeprowadzać co sześć miesięcy. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z poziomu sprzedaży, najważniejsze jest, by dowiedzieć się, czy problem tkwi po stronie klienta – produkty zabiegowe nie odpowiadają pod kątem zapachu lub konsystencji, zabieg jest nieprzyjemny, czy po stronie pracowników – nie są do zabiegu przekonani, uważają, że na jakiś problem jest lepsze rozwiązanie, nie lubią go wykonywać. Stworzenie schematów postępowań na konkretne wskazania jest również bardzo pomocne przy sprzedaży linii detalicznych.
SEBASTIAN TATAREK | Konsultant branży beauty & health, szkoleniowiec i wykładowca, CEO w firmie COSMED Consulting
Menu zabiegowe jest mocno powiązane z produktami pozabiegowymi, a raczej powinno takie właśnie być. Przede wszystkim produkty do pielęgnacji domowej powinny stanowić kontynuację programów zabiegowych, czyli usług dostępnych w ramach konkretnego obiektu świadczeń beauty. Warunkowanie efektywności i trwałości zrealizowanych procedur stosowaniem dedykowanych rozwiązań w warunkach domowych jest jednym z podstawowych argumentów, który powinien wykorzystać specjalista. Tak naprawdę w każdym koncepcie biznesu usług beauty (zarówno w przypadku zabiegów aparaturowych, jak i manualnych) produkty detaliczne mogą stanowić realne, stałe i wysokie źródło przychodu. Aby osiągnąć to należy, m.in.:
– skupić się na detalu, który odpowiada wiodącym zabiegom,
– zadbać o właściwą ekspozycję/widoczność produktów,
– wybrać partnerów handlowych (marki produktów), których oferta produktów do pielęgnacji domowej pokrywa się z profilem menu zabiegowego salonu.