Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest koenzym Q10,
- jakie jego ciekawe charakterystyki są przedmiotem badań,
- gdzie możliwe jest jego praktyczne wykorzystanie.
Koenzym Q10, prezentuje wiele ciekawych właściwości oraz obiecujących sposobów wykorzystania go – zwłaszcza jako przeciwutleniacza, będącego w stanie pomóc w walce z procesami starzenia się skóry i tkanek.
Koenzym Q10 to związek aktywny biologicznie z chemicznej grupy chinonów, zawierający hydrofobowy ogon izoprenoidowy. Nazywany jest wymiennie ubichinonem lub ubichinolem (w zależności od tego, czy mówimy o jego formie utlenionej, czy zredukowanej CoQ10H 2 ), Q10 oraz witaminą Q10 [1].
Dwie funkcje Koenzymu Q10
Koenzym Q10 pełni dwie główne funkcje biologiczne. Po pierwsze, wspiera bioenergetykę mitochondrialną. Po drugie, w swojej zredukowanej formie – jako ubichinol CoQ10H 2 – jest przeciwutleniaczem, który działa jako donor elektronów skuteczny w hamowaniu peroksydacji lipidów błon biologicznych, a także wywiera działanie antyapoptotyczne [2].
Z uwagi na swoją budowę i właściwości fizyko-chemiczne CoQ10 (zred. ubichinol) jest silnym przeciwutleniaczem w środowisku lipofilowym – zarówno poprzez bezpośrednią neutralizację reaktywnych form tlenu (z ang. Reactive oxygen species , ROS), jak i wpływ na regenerację lipofilowych i hydrofilowych przeciwutleniaczy, takich jak
Pozostało 87% tekstu do przeczytania