Koszyk

Składniki pod lupą cz. 6 – Probiotyki i lizaty bakteryjne

| Autor: Prof. Dr Hab. N. Med. Magdalena Górska-Ponikowska

Rok 2022 został okrzyknięty rokiem fermentacji oraz fermentowanego piękna. Era wykorzystania tego procesu w kosmetologii i medycynie estetycznej trwa jednak nadal i nie była tylko trendem. Fermentacja jest powszechnie znanym zjawiskiem. Dzieje jego wykorzystania przebiegają równolegle z historią rasy ludzkiej.

Na długo przed świadomością istnienia mikroorganizmów produkty fermentowane, tj. chleb, piwo czy kefir, były używane w celach żywieniowych i terapeutycznych. Przypuszczalnie fermentacja została odkryta spontanicznie. Jogurt powstał najprawdopodobniej w wyniku zachodzenia tego procesu w workach ze skóry zwierzęcej, używanych do transportu wody i mleka w regionach o niskiej wilgotności i wysokich temperaturach (Azja Środkowa i Bliski Wschód).

Fermentacja jest procesem biochemicznym obejmującym przemiany związków organicznych (cukry, lipidy) przez mikroorganizmy głównie w warunkach beztlenowych. Z naukowego i medycznego punktu widzenia fermentacja może być traktowana jako jedna z form poprawy biodostępności substancji aktywnych. Oczywiście w przypadku kosmetyków nie mówimy o dostępności biologicznej wedle definicji per se , ale takiej dla komórek skóry.

Przykłady fermentacji powszechnie wykorzystywanej w kosmetologii to ta masłowa i mleczanowa – gdzie produktami są niskocząsteczkowe kwasy tłuszczowe (z ang. short chain fatty acids , SCFA), takie jak maślan czy mleczan – oraz fermentacja olejów, gdzie produktami są wolne kwasy tłuszczowe, SCFA oraz unikalne lipidy mannozoerytrytolowe

Pozostało 86% tekstu do przeczytania

This post is only available to members.

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska

Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Profesor wizytująca na Uniwersytecie w Stuttgardzie (Niemcy) oraz w Istituto Euro-Mediterraneo di Scienza e Tecnologia w Palermo (Włochy). Kierownik i pomysłodawczyni utworzenia na GUMed pierwszych w Polsce studiów podyplomowych „Trychologia Kliniczna”. Naukowo zajmuje się badaniem etiopatogenezy oraz patomechanizmów związanych z rozwojem i progresją chorób nowotworowych, neurologicznych, dermatologicznych i kardiologicznych. Ponadto zajmuje się opracowywaniem oraz wdrażaniem nowych leków o działaniu przeciwnowotworowym oraz antyneurodegeneracyjnym. Autorka dwóch patentów z zakresu alergologii i onkologii, jednego zgłoszenia patentowego dotyczącego diagnostyki wczesnego stadium choroby Parkinsona i czterech patentów z dziedziny kosmetologii. Współwłaścicielka firmy kosmetycznej i autorka innowacyjnych dermokosmetyków SkinScience®. Odznaczona brązowym Krzyżem Zasługi, stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, laureatka sopockiej muzy w dziedzinie nauki, człowiek roku art of BEAUTY Prestige Awards 2022. Prywatnie żona i spełniona mama wspaniałego synka, która wraz z rodziną kocha podróżować i poznawać nowe kultury.