Z tego artykułu dowiesz się:
- jaką rolę pełni estrogen?
- jakie konsekwencje ma spadek poziomu estrogenu,
- jak zmienia się skóra w okresie menopauzy.
Skóra, oprócz bycia największym organem, spełniającym między innymi funkcje ochronne, jest także narządem wydzielania wewnętrznego i głównym przedmiotem hormonów, takich jak: estrogeny, androgeny i kortyzol. Ma to niebagatelne znaczenie dla wyglądu skóry na przestrzeni całego życia. Różnice w jej stanie dostrzegane są w szczególności przez kobiety przechodzące burzliwe zmiany hormonalne w drugiej połowie życia. Już po 45 roku życia większość pań odczuwa skutki menopauzy.
Menopauza to etap w życiu kobiety, na którym zanika zdolność rozrodcza z powodu spadku aktywności pęcherzyków jajnikowych. Klinicznie można go zdefiniować jako sytuację, w której przez dwanaście kolejnych miesięcy brak jest miesiączki bez innej etiologii. Przyczyną tegoż jest niezdolność pęcherzyków jajnikowych do wytwarzania wystarczającej ilości estrogenu. Należy jednak zaznaczyć, że symptomy menopauzy pojawiają się nawet do czterech lat przed wspomnianym bezmiesiączkowym rokiem i nazywane są okresem okołomenopauzalnym.
Mediana wieku menopauzy wynosi 51 lat, co oznacza że średnio w wieku 45–55 lat wszystkie reagujące pęcherzyki jajnikowe zanikają i następuje trwający dziesięciolecia czas, w którym głównym źródłem estrogenów jest lokalne wytwarzanie androgenów. Biorąc pod uwagę średnią długość życia w większości krajów, przyjmuje się, że wiele kobiet przeżyje w menopauzie
Pozostało 82% tekstu do przeczytania